CHP Gençleşiyor
İSMAİL AKAR

CHP Gençleşiyor

Bu içerik 829 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisinde Kongre takvimi sürüyor. Merkez İlçe, İhsaniye,İscehisar ve Sinanpaşa ilçelerinde yapılacak kongre sonrası İl Başkanlığı seçimleri yapılacak.

Şu ana kadar yapılan ilçelerde yapılan kongrelere bakalım:

  1.  

İlk İlçe Kongresi Şuhut’ta yapıldı. Şuhut CHP Kongresinde 3 liste yarıştı.Genç bir ekiple seçime giren Mehmet Kahraman Şuhut İlçe Başkanı oldu.

Dinar İlçesinde önceki başkan Eczacı Mevlüt Er ile Avukat Ali Arıkan yarıştı CHP Kongresinde.Ali Arıkan Dinar ilçe Başkanlığını kazandı.

Pazar günü Sandıklı da yapılan Kongrede Emekli Eğitimci Bir dönemMili Eğitim Şube Müdürlüğü görevinde bulunan Raşit Güneş rakibi esnaf Sela Uysal’ı bir oy farkla geçerek Sandıklı CHP İlçe Başkanı oldu.

Dazkırı İlçesinde önceki başkan Önder Şenyurt tek liste ile girdiği seçimde tekrar Dazkırı CHP İlçe Başkanı oldu.

Emirdağ İlçesinde de yeni bir isim İlçe Başkanı seçildi.Tek liste yapılan seçimde yerel seçimlerde Emirdağ Belediye Başkanı adayı da olan Mali Müşavir Barış Can Emirdağ CHP İlçe Başkanı oldu.

Sultandağı ilçesinde Ertuğrul Şahin İlçe Başkanı oldu.

Çay İlçesinde de iki aday yarıştı. Önceki dönem İlçe Başkanı olan ve yerel seçimlerde CHP Çay Belediye Başkanı adayı Ali Selvi tekrar Çay İlçe Başkanı oldu.

Hocalar İlçesinde de iki liste yarıştı. Emekli memur Mehmet Ali Ersoy,rakibi Hocalar Ziraat Odası Başkanı da olan Ali Özer’i üç oy farkla geçerek yeniden İlçe Başkanı seçildi.

Bolvadin de tek liste halinde yapılan seçimlerde Ömer Çengel delegeden yeniden yetki aldı ve Bolvadin İlçe Başkanlığına oturdu.

Bayat İlçesinde Mehmet Ali Üstün

Evciler’de Çetin Aytekin

Başmakçı da İbrahim Köroğlu CHP İlçe Başkanı oldu.

13 İlçe seçim sonuçlarına bakıldığında 8 yeni ekip CHP de göreve geldi.

Yani CHP de gençleşme ve yeni yüzler ilçelerde görev almaya başladı.

 

Herkes Merkez İlçe seçimlerine kilitlendi

CHP de üç ilçe dışında kongreler bitti. Şimdi herkes gözünü 25 Aralık’ta yapılacak olan merkez ilçe seçimlerine çevirdi.

Çünkü Merkez İlçede 81 İl delegesi belirlenecek.

Diğer ilçelerde ise İl Delegesi sayısı 181.

İl Başkanlığı seçimlerinde 262 delege sandığa gidecek.

Delegelerin İlçelere dağılımına baktığımızda tablo şöyle;

Dinar 30,Sultandağı 17, Emirdağ 17, Sandıklı 16, Şuhut 16,Çay 15,Sinanpaşa 12,Bolvadin 9,Başmakçı 6,Dazkırı 6 diğer ilçeler ise 5 er delege ile İl Kongresinde katılacak.

Yani 81 delegeli Merkez İlçede seçimi alacak ekip rahat bir şekilde İl Başkanlığına doğru yola devam edecek. Zaten bir çok ilçe de merkez ilçe sonuçlarına göre aday tercihinde bulanacaklar gibi.

 

Kartlar Yeniden Dağıldı

Merkez İlçe Başkanlığında iki aday yarışıyor. İş insanı Kemal Doğan ve Emekli Eğitimci Ömer Akyıldız.

Daha önce Ömer Akyıldız ile yola çıkan İl Başkan Adayı Umut Kılıç bu ekipte yaşanan meselelerden dolayı rotasını Kemal Doğan’a çevirdi.

Bu tercihle birlikte Kemal Doğan’ın Merkez İlçe Başkanı seçilmesinde şansı yükseldi. Çünkü Kılıç ekibinin mahalle delegelerinde ağırlığı fazla

Umut Kılıç ve Kemal Doğan en kısa zamanda basın açıklaması yaparak yola birlikte yürüyecekleri kararını da açıklayacak.

Ömer Akyıldız ise yola Kemal Demirkırkan,Ramazan Akgöz,Ertuğrul Yılmaz ekipleriyle devam edeceği görülüyor.

İl Başkanlığı adaylığını açıklayan mevcut İl Başkanı Nevzat Ercan ve Önceki dönem İl Başkanı Yalçın Görgöz genelde ilçelerden gelecek oyları hesaplayarak yarışa devam ediyor.

 

Yenileşme ve Gençleşme devam mı?

 

Yukarıda dedik ki İlçelerde ağırlık yenileşme ve gençleşmeden taraf. Peki İlçe Kongrelerindeki bu gençleşme ve yeni yüzlerin siyasete girmesi yukarıya yansıyor mu?

CHP İlçe Kongrelerinin büyük bir kısmını izlemeye çalıştım. Bu kongrelerde gördüğüm fotoğrafa bakılacak olursa milletvekili ve İl Başkanlığı adaylığında olanlar kürsüye çıkarak yine bildik nutukları atıyor.

Buradan yola çıkacak olursak partide adı her daim naylon delege ile birlikte anılan ve her zaman her yere her şeye aday olan Ramazan Akgöz 71 yaşında.

İl Başkanı adayı Umut Kılıç 28 yaşında.

Diğer İl Başkanı adayları Nevzat Ercan 65 yaşında. Ertuğrul Yılmaz ve Yalçın Görgöz ile İl Başkanlığına aday olmayan ama fırsat buldukça konuşan Kemal Demirkırkan da 55 civarı.

Siyasette yeni bir yüz Dr.Sevilay Mara ise genç sayılacak bir isim.

Merkez İlçe Başkan adaylarına gelince Ömer Akyıldız 60,Kemal Doğan 40’lı yaşlarda.

Bu arada hakkını teslim etmek lazım Yalçın Görgöz’ün ekibinde oldukça genç isimler var. Bu gençlerde kürsüde ara sıra kendini ifade ediyor.

Sonuçta CHP ilçelerde gençleşti.Yeni yüzlere yeni ekiplere fırsat vermeye başladı.

Bakalım aynı anlayış Merkez İlçe ve İl Başkanlığına da yansıyacak mı?

Bekleyip göreceğiz…

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Polis görev başında
Polis görev başında
Mahsur kaldılar
Mahsur kaldılar