Maskesiz sokağa çıkmak yasak

İlimiz Hıfzıssıhha Meclisi Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında toplandı. Toplantıda önemli kararlar alınırken artık maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı

Maskesiz sokağa çıkmak yasak
Maskesiz sokağa çıkmak yasak Admin
Bu içerik 698 kez okundu.

Maskesiz sokağa çıkmak yasak

İlimiz Hıfzıssıhha Meclisi Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında toplandı. Toplantıda önemli kararlar alınırken artık maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı

Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alınan karar gereği  İlimiz genelinde, tüm vatandaşların sosyal iletişim halinde bulunulan alanlara, meydanlara, sokak ve caddelere, işyerlerine; maskesiz çıkmalarına/bulunmalarına izin verilmeyecek, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek. Ticari taksilerle ilgili de kararlar Mecliste alındı. Buna göre,  Ticari taksi durakları ve ticari taksi olarak kullanılan araçlar en az haftada bir kez olacak şekilde düzenli aralıklarla temizlenecek/dezenfekte edilecek. Gerektiğinde ibraz edilmek üzere yetkili merci tarafından düzenlenmiş aracın dezenfekte edildiği tarihi gösteren belge araçta bulundurulacak. Bu amaçla araç dezenfeksiyonunu gerçekleştirilen kurum, kuruluş veya odalar tarafından gerçekleştirilen işlemin tarihi ve kimin tarafından yapıldığı gösteren belge hazır bulundurulacak.

TAKSİCİLERE ÖNEMLİ UYARI

Ticari taksi şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edecek ve aracın içinde mutlaka maske kullanacaklar. Ticari taksilerde, gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde kişisel kullanıma uygun dezenfektan malzeme/ürün veya 80 derecelik kolonya bulunduracak, ticari taksi şoförleri taksiye bindiği anda dezenfektan veya kolonya kullanabileceği/kullanması gerektiği konusunda müşteriyi bilgilendirecek. Ticari taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmeyecek. Müşteriler ticari taksilere maskesiz binemeyecek. Hizmet sunulan her müşteriden sonra trafik kurallarına uygun bir alanda/durakta müşterilerin fiziksel temas edebileceği (kapı kolu, cam açma düğmesi, koltuklar vs.) yerlerin silinmesi/dezenfekte edilmesi ve araç içerisinin havalandırılması sağlanacak. Meslek odaları ve işletmeciler tarafından taksi ücretinin, fiziksel temas gerektirmeyen (kredi kartı, mobil uygulamalar vb.) temassız ödeme yöntemleriyle ödenebilmesi için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacak.

 ESKİ KARARA DÖNÜLDÜ         

İlimiz Hıfzıssıhha Meclisi tarafından yapılan açıklamada, “31.03.2020 tarihli ve 9 Nolu İl Hıfzıssıhha Meclisi Toplantı Kararı Madde 4 “Bakkal ve tekel bayilerinin saat 24.00’de kapanmasına, gece boyu kapalı kalmasına, izin verilen çalışma saatlerinde, iç mekanlarında ve dış çevrelerinde grup halinde bulunulmamasına, beklenilmemesi ve oturulmamasına,” şeklinde değiştirilmiştir.  12- 05.04.2020 tarihli ve 11 nolu İl Hıfzıssıhha Meclisi Toplantı Kararı madde 4 ile, “Petrol istasyonlarında saat 21.00’den sonra market/bakkal ürünlerinin satışı yapılmayacaktır.  Gece boyu bu kısıtlama devam edecektir. İzin verilen çalışma saatlerinde, iç mekanlarında ve dış çevrelerinde grup halinde bulunulmayacaktır, beklenilmeyecektir.” kararı alınmıştır. Gelinen noktada kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda söz konusu karar, sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi koşulu ile iptal edilmiştir” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı