Sağlıkçıların akıbetini sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya atanamayan sağlıkçıların akıbetini sordu.

Sağlıkçıların akıbetini sordu
Sağlıkçıların akıbetini sordu Admin
Bu içerik 1384 kez okundu.

Sağlıkçıların akıbetini sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya atanamayan sağlıkçıların akıbetini sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na 9 ayrı soru önergesi verdi. Milletvekili Av. Burcu Köksal, Sağlık Bakanlığı'nca eczane teknikerlerine tanınan kadro yetersizliği yüzünden birçok eczane teknikerinin mağdur olduğunu belirterek, "Hastanelerin eczanelerinde eczane teknikerleri ünvanına sahip kişilerin görev alması gerekirken, bu konudaki atama sayısı son derece düşüktür. Bakanlığınızca önümüzdeki süreçte eczane teknikerleri için bir atama yapılması planlanmakta mıdır? Yapılacak olan atamada kadro sayısı arttırılacak mıdır? Yoksa yine düşük tutulması yüzünden eczane teknikerlerinin mağduriyeti devam edecek midir?" dedi.

HEKİM ALIMI YAPILACAK MI?

Milletvekili Köksal, koronavirüsle mücadelede Türkiye’de ve dünyada veteriner hekimlerin başarısının yadsınamayacağını dile getirerek, "Pandeminin olduğu bu günlerde dünyanın birçok ülkesinde veteriner hekimler ön safta yer alıyor. Örneğin Almanya’da covid-19 sürecini başarıyla koordine eden Robert KOCH Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler bir veteriner hekimdir. Çin’de covid-19 kontrolünü başarıyla sağlayan Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi direktörü George Gao veteriner hekimdir. Yine ülkemizde koronavirüs etkilerini izole etmeyi başaran Prof. Dr. Aykut Özkul ve Prof. Dr. Aykut Özdarendeli veteriner hekimlerdir. Burada Viroloji bilgisine sahip olmaları etkendir. Her virolog bir veteriner hekimdir. Çünkü Viroloji Anabilim dalı sadece Veterinerlik Fakültelerinde bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında özellikle koronavirüs gibi virüsleri izole etme çalışmalarında koronayla mücadele etmede Türkiye’de ve dünyada veteriner hekimlerin başarısı yadsınamaz. Bakanlığınızca özellikle virüslere karşı mücadelede aşı, serum vb. konularda çalışmalarda katkıda bulunmak için veteriner hekim alımı yapılması planlanmakta mıdır? Böyle bir planlama varsa en erken ne zaman alım yapılacaktır?" şeklinde konuştu.

MAĞDURİYET GİDERİLECEK Mİ?

Ortaöğretim mezunu anestezi teknisyenlerinin akıbetini de Bakan Koca'ya soran Köksal, "Bakanlığınızca yapılan son 3 atamada yer verilmeyen ortaöğretim mezunu anestezi teknisyenleri 85 ve üzeri KPSS puanları almış olmalarına rağmen mağdur olmuşlardır. Bakanlığınızca önümüzdeki günlerde ortaöğretim mezunu anestezi teknikeri alımı yapılacak mıdır? Yapılacaksa ne zaman yapılacak ve kaç kişi alınacaktır?" diye konuştu. Sağlık Bakanlığı'nca son yıllarda radyoterapi teknikerlerine atamada son derece düşük kontenjanlar verildiğini kaydeden Köksal, "Bakanlığınızca son yıllarda radyoterapi teknikerlerine atamada son derece düşük kontenjanlar verilmiştir. 80 ve üzeri KPSS puanlarıyla atama yapılmayan radyoterapi teknikerleri vardır. En son atamada da verilen kontenjan 24 kişidir. Bu yüzden çok sayıda radyoterapi teknikerleri mağdur olmuştur. Bakanlığınızca önümüzdeki süreçte en erken ne zaman radyoterapi teknikeri alınacaktır? Kontenjan sayısı yükseltilecek midir?" ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı