Baro’dan önemli öneriler

Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, korona salgını nedeniyle duran adalet hizmetleri ve ekonomik olarak zor günler yaşayan avukatlara yönelik bazı öneriler sundu

 Baro’dan önemli öneriler
 Baro’dan önemli öneriler      Admin
Bu içerik 3171 kez okundu.

 Baro’dan önemli öneriler      

Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, korona salgını nedeniyle duran adalet hizmetleri ve ekonomik olarak zor günler yaşayan avukatlara yönelik bazı öneriler sundu

Afyonkarahisar Baro Başkanı yaptığı basın açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, canlı yayındaki “Adliyelerdeki dava, icra, şikâyet, itiraz bildirim süreleriyle ilgili ertelemenin 30 Nisan’da dolan tarihini 15 Haziran’a kadar uzatıyoruz” açıklamasını öğrendik. Korona virüsü salgınıyla ilgili alınan tedbirleri canı yürekten destekliyoruz. Hiçbir şey insan sağılığından ve hayatından önemli değildir. Bu meyanda, alınan tedbirlere birebir uyacak ve uyulmasını da teşvik edeceğiz. Sosyal mesafenin ve tecridin korunması kapsamında, adliyelerdeki yığılma ve kalabalıklaşmanın önün geçmek üzere başvuru, itiraz ve şikayetlere ilişkin sürelerin uzatılması olumludur, gereklidir”

KISITLAMALAR KALDIRILMALIDIR

Şahin, “Ayrıca, icra takiplerinin durma süresinin uzatılması; keşif ve duruşmaların da ertelenmesi gündeme gelir ise, icra takiplerine ilişkin İcra takibi ve işlemlerinde icra dairelerine gelmeden, UYAP üzerinden yapılabilecek her türlü işlem serbest olmalı veya başka bir deyişle  fiili haciz ve satış işlemleri dışındaki işlemler yapılabilmelidir. Böylece alacaklı aleyhine haksız mal kaçırma eylemlerine mani olunacak ve ileride açılacak on binlerce tasarrufun iptali davasının önü alınarak yargı muhtemel bir iş yığılmasından kurtarılacaktır. Bu kapsamda, UYAP üzerinde avukatların yapabileceği işlem ve sorgulamalara dair kısıtlamalar kaldırılmalıdır. Örneğin kaydi hacizlerin avukatlarca yapılabilmesi mümkün hale gelebilir”

SEGBİS ÜZERİNDEN YAPILMALI

“Duruşma ve mahkeme işlemlerine ilişkin” önerilerin de sıralayan Şahin, “Mahkemelerin duruşmalarının, SEGBİS üzerinden, avukatların ve tarafların online katılımı ile yapabilmeleri sağlanmalıdır. Bugüne kadar, UYAP’ın muhteşem imkanlarından yararlanılmamış olması üzücüdür. Elbette bu uygulama olağanüstü dönemlere has olmalı, kalıcı olmamalıdır. Alternatif olarak marketlerdeki sosyal mesafe kurallarının ve tedbirlerinin, duruşma salonları için de uygulanması imkânı üzerinde durulmalıdır. Mahkemelerde duruşma saatlerini dosyaların durumuna göre 10-15 dk ara ile verebilir ve duruşma salonlarında taraf harici en fazla 2 vekil bulunması sağlanabilir. Örneğin duruşmalar, Konya BAM ceza dairelerindeki sistemle yapılabilir Burada giriş kapısına duruşma listelerim verilmekte ve sadece listede ismi yazılı avukatlar ile adı yazılı kişiler adliyeye girebilmektedir. Buna benzeyen bir uygulama ile duruşması olan mahkemeler duruşma listesini ve dinlenecek tanık isimlerini giriş kapısına verirler duruşmadan on dakika önce bu kişilerin girişi yapılır duruşmadan sonra salonda beklemeden çıkartılırlar. UYAP üzerinden mahkeme personelinin yapabildiği birtakım işlemlerin avukatlar aracılığıyla yapılabilmesinin önü açılmalıdır. Geçtiğimiz süreçte en büyük sıkıntı kalemlerde yaşanmaktadır. Kalem personeli bu süreci hiçbir işlem yapmadan ve kimse ile muhatap olmadan geçireceklermiş gibi algılamakta ve hiçbir işlem yapmamaktadırlar öncelikle kalem personeli izole edilmiş şekilde çalışmalıdır. Nöbetçi Hakim uygulaması yerine, her hakim bulunduğu yerden online olarak yargılama işlemlerine katılabilmeli ve bir süredir pek çok sektörde uygulanan evden çalışma veya homo-office yöntemi bir süre yargıda da gündeme gelmelidir. Zira bu süre zarfında görülmüştür ki nöbetçi hakimler, kendi mahkeme ve dosyalarının dışında karar vermekte tereddüt etmekte veya deneyimi olmadığı alanlarda isabetsiz karar verebilmektedir. Uzun zamandır gündemde olduğu tüm dava ve diğer işlerinin ancak avukatla yapılması mümkün olabilmeli, bu iş için hukuki himaye sigortası biran önce devreye alınmalıdır. Temyiz ve istinafta incelemede olan dosyaların incelemesinin bu süre içinde bitirilmesi şeklinde tavsiye kararı alınmalı, Yargıtay’ımız da bu süreçte gerekli fedakarlığı göstermelidir.

AVUKAT KEFALET KOOPERATİFİ

Ekonomik tedbirlerle ilgili açıklamalar da da bulunan Şahin, “En azından bu seneye mahsus olmak üzere stajyer avukatlara belirli bir ücret devlet tarafından ödenmelidir.  5 yıla kadar kıdemi bulunan bağımsız çalışan avukatlara, en az 6 ay süreyle asgari geçim ücreti, kira ve varsa personel giderleri ödenmelidir. Salgın nedeniyle iş sözleşmesi sona eren, işsizlik ödeneği kriterlerini taşımayan işçi avukatlara ve stajının ikinci 6 aylık dönemindeki stajyer avukatlara en az 6 ay süreyle asgari geçim ücreti ödemesi yapılmalıdır. Zor durumda bulunan tüm avukatlara 1 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredi verilmelidir. Bu süreçte bankaların 3 ayı geri ödemesiz ,düşük faizli kredi verecekleri açıklanmış ise de , bankaların güçlük çıkarttıkları ve kredi vermemek için direndikleri görülmektedir. Bu direncin aşmanın yolu TBB nezdinde, Esnaf Kefalet Kooperatifi benzeri bir birim oluşturarak (Avukat Kefalet Kooperatifi) Halkbankası adına düşük faizli, bir müddet ödemesiz, uzun vadeli kredi verme imkanı sağlanabilir. Teminat bizzat kurumun kendisi ve müteselsil kefiller olduğu için ayrıca ipotek vs de istenmeyen bu sistemin daha esnek olduğu, bankaların kredi vermeyeceği kişilere de destek sağlayabileceği düşünülerek bu sistem bir an önce kurulmalıdır. Bu uygulamada kooperatif, ortağı olan avukata sadece bankaya karşı kefalet vermektedir. Avukatlara kullandırılan kredilerin faizleri ile ticari kredi faizleri arasındaki fark devlet tarafından karşılanacaktır”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı