ÖNCE PERSONEL EĞİTİLSİN

Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahimYörük, ilimizin en önemli işletmelerinden olan Ahmet İpek Sucuklarına sahip çıktı.

ÖNCE PERSONEL EĞİTİLSİN
ÖNCE PERSONEL EĞİTİLSİN Admin
Bu içerik 927 kez okundu.

ÖNCE PERSONEL EĞİTİLSİN

Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahimYörük, ilimizin en önemli işletmelerinden olan Ahmet İpek Sucuklarına sahip çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı internet sayfasında bir ifşa listesi yayınlanırken bu listede ilimizin en önemli markaları arasında yer alan Ahmet İpek Sucukları’nın da yer alması tepkilere neden oldu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük, “Ahmet İpek Sucukları gibi büyük ve her türlü denetime açık bir işletmenin istemli ya da istemsiz bir yanlışlığa kurban gitmiş olabileceği ihtimali göz önünde tutulmalıdır. Bu nedenle belli bir ciro büyüklüğüne ulaşan, 50 yılı aşkın süredir hizmet veren, ekonomiye ve istihdama büyük katkılar yapan ve daha önceki denetimleri temiz olan işletmelerin denetimlerinde mümkün olan en uzman kişilerin, hatta bakanlık merkezinde görev yapan, denetim konusunda uzman isimlerin görevlendirilerek; denetimin hassasiyetinin arttırılması, oluşabilecek telafisi mümkün olmayan zararların önüne geçilmesi ve İlgili il müdürlüğü personelinin de eğitilmesi sağlanması gereklidir”

KAPALI KUTUDA YAPILIYOR

Başkan Yörük, “Bu sistemle denetimler daha sağlıklı, hassas ve yararlı olacaktır. Şu anda bakanlığın yaptığı denetimler; bakanlık personelinin kurallara uyup uymadığının bilinmediği, bakanlık personelinin konu ile ilgili bilgisinin ölçümlenemediği kapalı bir kutuda yapılmaktadır. Bu tür denetimlerin en azından ifşa öncesi yasal süreçlerinin tamamlanması ve muhataplara olası yanlışlıkların önüne geçilmesi açısından kendilerini savunacak imkân ve sürelerin yine ifşa öncesi verilmesi gerekmektedir. Ahmet İpek Sucukları yanında mal tedarik ettiği, hayvan temin ettiği işletmeleri ve mal verdiği birçok ulusal market zincirini de zan altında bırakan, ticari itibarı zedelemek amacıyla da yapılabilen bu ifşaların zaten covid-19 nedeniyle zor zamanlar geçiren dünyada gıda konusunun manipüle edilmesine bakanlık eliyle çanak tutacak durum ve eylemler oluşturabileceği, bu konu özelinde ise işletmenin hakkını aramasının engellenebileceği; hatta bu olayda süreç devam ederken, mahkeme yolları açıkken ve işletmenin denetim açısından tüm şeffaflığına rağmen bizzat bakanlığın engellemeye yönelik hal ve tavırlar içerisinde olduğu görülmektedir”

SAVUNMA İMKANI VERİLMELİ

“Ahmet İpek Sucukları Afyonkarahisar’da geleneksel sucuk üretimini bilen ve nesillerdir bu işi yapan bir aileye aittir” diyen Başkan Yörük, “Elbette ortada bir suç varsa bunun bulunması ve cezalandırılması normaldir. Ancak bu süreçlerde yapılan işlemlerin detaylıca kamuoyuna bildirilmesi, işletmelerin ve vatandaşların haksız uygulamalara ve başka illerdeki ticari rakiplerce suistimaline izin vermeyecek şekilde yapılması önemlidir. Bunun da ötesinde oluşabilecek idari süreçlerde muhataplara savunma imkânı verilmesi gerekirse analizlerin tekrarlanması suçun tam tespiti açısından önemlidir. Güncel gelişmeler ışığında gıdanın hem nitelik hem de nicelik olarak stratejik değeri, milli güvenlikle ilintisinin gözle görülür hale geldiği bu günlerde yapılan tüm işlemlerin sonuçlarının hassasiyetle düşünülmesi gerekmektedir. Bakanlık bürokrasisinin bu konularda sanki yabancı bir devletin bakanlığıymışçasına kendi vatandaşına, kendi işletmesine hücum etmesini doğru bulmuyoruz. Bu konularda bakanlığın görevi kuşkusuz sadece denetim değildir, süreçler hakkında her türlü bilgilendirmeyi yapmak, işletmeleri ve tüketicileri eğitmek de bakanlığın görevidir. Ancak böyle bir eğitim yerine sadece denetim yoluyla piyasayı sözüm ona hizaya getirme çabası içerisinde olan bakanlık bürokrasisini de milli güvenlik, stratejik değer ve ekonomik gerçekler ışığında hareket etmeye çağırıyoruz”

ÖDÜL DE VERİLMELİDİR

Bakanlığı sadece ceza değil ödülde vermesinin gerekli olduğunu dile getiren Başkan Yörük, “ynı zamanda bu tür denetimlerin daha şeffaf olarak yapılması ve denetime ilişkin tüm süreçlerin (nasıl numune alındığı, hangi laboratuara, niçin gönderildiği, şahit numune olup olmadığı, şahit numune sonucu, analizin etkinliği, analizin hangi standarda göre yapıldığı gibi bilgilerin) izlenebileceği kamuoyuna açık bir platformdan duyuru yapılması gerektiği aşikârdır. Hatta bu platform vesilesi ile vatandaşın doğrudan erişebileceği bir başka liste tesis edilerek; gıda üretimini ve ilgili işlerini iyi, kaliteli ve kurallara uygun olarak yapan ve yıllarca yapılan denetimlerde ceza almamış işletmelerin en az 3 yıllık sicilleri göz önünde bulundurularak iller bazında onur listesi oluşturulmasını önermekteyiz. Bu liste ile hem işini iyi yapan ve kanunlara uygun hareket eden işletmelerin ödüllendirilmesi, işletmelerin motivasyonlarının yüksek tutulması sağlanacaktır. Hem de ceza olduğu kadar ödül de olduğu vatandaş tarafından görülebilecektir. Böylelikle hep kötü haberlerle gündeme getirilen gıda sektörü imajına bakanlık ve ilgili sivil toplum kuruluşlarınca iyi bir katkı da yapılmış olacaktır. Bakanlığın sadece ifşa edip bırakması yerine bu tür tedbirler de alması gerektiği açıktır. Gıda güvenliği açısından önemli bir şart olan izlenebilirlik gibi, ticari güvenlik adına bakanlığın yaptığı iş ve işlemlerde de idari izlenebilirlik uygulamasının gerçekleştirilmesi gerekmektedir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı