Uysal’dan çözüm önerileri

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, yaptığı açıklamada sağlık sistemimizi güçlendirecek önerilerde bulundu. Korona virüs bilançosunun her geçen saat daha da ağırlaştığına dikkat çeken Genel Başkan Uysal, hükümetin sağlık politikalarını da eleştirerek çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaştı.

Uysal’dan çözüm önerileri
Uysal’dan çözüm önerileri Admin
Bu içerik 3208 kez okundu.

Uysal’dan çözüm önerileri

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, yaptığı açıklamada sağlık sistemimizi güçlendirecek önerilerde bulundu. Korona virüs bilançosunun her geçen saat daha da ağırlaştığına dikkat çeken Genel Başkan Uysal, hükümetin sağlık politikalarını da eleştirerek çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaştı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri ifade etti: “Korona virüs salgınının yarattığı kriz ve buna bağlı olarak ortaya çıkan küresel buhran tüm ülkeleri derinden etkiliyor. Ülkemizde korona salgınının etkisi belki diğer ülkelere nazaran geç göründü ancak görüyoruz ki çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Bugün itibariyle ülkemizde virüsten etkilenen sayısı 3.629, hayatını kaybeden sayısı ise 75’e ulaşmıştır. Virüs etkilerinin her geçen gün artması ve vatandaşlarımızınvirüs bulaştığı şüphesi ile hastanelere müracaat etmesi ile birlikte, ülkemizde sağlık alt yapısı tartışılmaya başlandı. Hastanelerindurumu, acil servislerdeki yatak sayısı ve yoğun bakım ünitesi kapasiteleri, maske ve solunum cihazı ihtiyacının ne olduğu, bunların yeterli olup olmadığı tartışmaya açıldı.

SAĞLIK SEFERBERLİĞİ BAŞLASIN

“Bizler de önerilerimizi ve alınması gerekli tedbirleri kamuoyu aracılığıyla paylaşmıştık” diyen Uysal, “Bilançonun her geçen gün endişelerimizi artırır hale geldiği bugünlerde sağlık sistemimizin topyekun sorgulanması gerektiğine inanıyoruz. Sağlık sistemimizi yaralayan yanlış politik kararların yarattığı sağlık hizmetlerindeki aksaklıların vakit geçirmeksizin giderilmesi bir mecburiyet haline gelmiştir.Bugün Türkiye’mizde Hıfzısıhha enstitüsünü kapatmanın, askeri hastanelerin kapatılmasının, devlet hastanelerinin kapatılıp şehir hastanelerine taşınmasının sebep olduğu eksiklikleri acı bir şekilde hissediyoruz. İnsan hayatı bizler için çok değerlidir. Kapatılan bu kurumların derhal açılmasını ve sağlık seferberliği başlatılmasını istiyoruz”

ANLAŞMALAR İPTAL EDİLSİN

Uysal, “Şehir Hastaneleri projelerinin yeniden ele alınmasının zamanı gelmiştir. Son yıllarda Dünyada Kamu Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) projeleri sona erdirilip özel hastanelerin bile kamulaştırması gündeme gelirken, Türkiye’nin özel sektöre devasa şehir hastaneleri yaptırması, akla da vicdana da sığmaz. Kapatılan ve bir kısmıkorona salgını dolayısıyla karantina amacı ile kullanılmaya başlananbu hastanelerin ne kadar önemli olduğunu görmeliyiz. 2020 yılı bütçesine göre işletmeye açılan 10 şehir hastanesine (13 bin 423 yatağa sahip) Devlet bütçesinden 5.6 milyar TL kira, 4.8 milyar TL hizmet bedeli olmak üzere, 10.4 milyar TL ödeme yapılacaktır. Sağlık Bakanlığı’na 2020 yılı için verilen toplam ödenek ise 58 milyar TL’dir. Başlangıçta “Milletin cebinden beş kuruş çıkmayacak” diye tanıtılan şehir hastanelerine 11,2 milyar dolarlık yapım maliyetli hastanelere sadece alım ve fiyat garantisi değil, 94,9 milyar dolarlık Hazine garantisi verilmiştir. Hükümetin Şehir hastaneleri için imzalanan anlaşmaları göz ardı ederek Hazine garantilerini kaldırılmasını, yapım maliyetlerini şirketlere belirlenecek bir vadede ödemesini, sağlıkta seferberliğin birinci ve önemli adımı olan devletleştirmeyi bekliyoruz”

AVM TADINDA HASTANELER

“Yeni açılan şehir hastanelerinin yatak kapasitesi kapatılan hastanelerin yatak kapasitesinin altında kalmıştır” diyen Uysal, “Yeni ve büyük hastaneye sahip olduk ama kapatılan hastanelerden daha fazla yatak kapasitesine sahip olamadık.Bu büyük hastanelerde bol miktarda kafe hizmetine sahip olarak AVM tadında hastanelere sahip olduk. Toplu halde yaşanan alanlardan birisi olan askeri kışlalarda, hastalığın yayılması riski en üst düzeydedir. Askeri tababetin (askeri tıp fakülteleri, sağlık MYO ve askeri hastaneler sistemi) kaldırılmış olması, bu riski daha da artırmaktadır. Kapatılmadan önce GATA ve bağlı Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 35 Askeri Hastane, 600 sağlık merkezi ve sefer görev hastaneleri ile hizmet görmekte olan askeri hastanelerin temel görevi harbe hazır olmaktı. Bunun yanı sıra barış dönemindeki görevi ise doğal afetlerde, ve toplum sağlığını etkileyen korona benzeri salgınlarda toplumu tedavi etmek, millete sağlık hizmeti vermek, seferberlik halinde sahra hastaneleri işletmekti. Tekraren ve ısrarla ifade ediyoruz; olağanüstü hallerde sağlık sisteminin tamamlayıcısı olan askeri hastanelerin biran önce açılması gerekmektedir” Ahmet IŞIK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Maske dağıtımı sürüyor
Maske dağıtımı sürüyor