Halk takvimini unutmayalım

Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen konferansta Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Okan Bozyurt tarafından “Halk Takviminin Türk Kültüründeki Yeri” anlatıldı.

Halk takvimini unutmayalım
Halk takvimini unutmayalım Admin
Bu içerik 1611 kez okundu.

Halk takvimini unutmayalım

Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen konferansta Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Okan Bozyurt tarafından “Halk Takviminin Türk Kültüründeki Yeri” anlatıldı.

 

Abdullah Kaptan konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa AKÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Bilal Uysal ile birlikte öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. “Halk Takviminin Türk Kültüründeki Yeri” konulu konferansta konuşan Dr. Öğr. Üyesi Okan Bozyurt, bir halk takvimi oluşturmak için araştırmalar yaptığını ve bu doğrultuda birçok insanla röportaj gerçekleştirdiğini kaydetti. Çalışmalarının iki ana kısımdan oluştuğunu belirten Bozyurt, “Çalışmaların kültürel boyutu var, bir de sayısal boyutu var. Kültürel boyutu ile ilgili birçok yeri gezdim ve her gezdiğim yerde halkla görüşme imkanı buldum. Hemen hemen her bölgeden bir istasyon seçtim. Tüm bölgelerde gittiğim yerlerde halkla röportajlar yaptım, bu röportajları gençlerle değil de 60 yaş üzeri insanlarla yapmaya özen gösterdim. Çünkü halk takvimi binlerce yıllık geçmişe sahip kültürel birikimin bir eseridir. Zaman-hayat çizgisinin çok düzenli bir ikilemidir. Tabii bu insanlarda bir birikim gerektiriyor, bu anlamda da yaşlı kesim daha dolu ve yorumlama gücü daha fazla. Genç nesile baktığımızda ise halk kültüründen bir kopuş görüyoruz. Artık kırsal bir toplum değiliz, Türkiye kent ağırlıklı bir ülke konumuna gelmiş durumda. Dolayısıyla artık kırsal yaşamdan ve buna bağlı kültürden kopuyoruz” ifadelerini kullandı.

BİR TUŞ KADAR YAKINIMIZDA

Afyonkarahisar özelinde yaptığı çalışmalara değinen Bozyurt, son 35 yılın sıcaklık değerlerinin halk kültüründen gelen söylemlerle uyumlu olduğunu belirtti. Bozyurt, “Dijital çağın başlamasıyla beraber meteoroloji bir tuş kadar elimizin altında. Kimse artık halk takvimindeki salınımlara dikkat etmiyor. Yarın ya da akşam nasıl olacağını öğrenmeye çalışıyoruz, bunu da iki saniyede telefonumuzdan öğrenebiliyoruz. Bu aslında güzel bir şey ancak kendi kültürümüzün bize verdiği hediyeyi, halk takvimini de unutmamamız gerekiyor. Doğada öyle salınımlar var ki, bu binlerce yıldır süregelen bir salınımdır. Eğer biz bunu iyi değerlendirirsek, önceden de tahmin etme gücümüz ortaya çıkıyor. Bu bağlamda halkın verileri ile meteorolojinin sayısal verilerini karşılaştırdık. Afyonkarahisar’ın 35 yıllık günlük sıcaklık ortalaması verilerini aldık. Bunları grafik olarak ifade edip, eğilimlere baktık, sapmalara baktık. Sonuç olarak da halkın verileri ile birebir örtüştüğünü gördük. Bu anlamda biz de böyle bir takvimi oluşturduk” diye konuştu. Konferansta Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Okan Bozyurt, halk söylemlerinde geçen diğer ifadelerle ilgili bilgiler paylaştır. Konferans öğrencilerin sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Polis görev başında
Polis görev başında
Mahsur kaldılar
Mahsur kaldılar