Topçu’yu anlattı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikte Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Emin Türkoğlu tarafından “Türkiye’nin Maarif Davası: Nurettin Topçu” konulu konferans verildi.

Topçu’yu anlattı
Topçu’yu anlattı Admin
Bu içerik 752 kez okundu.

Topçu’yu anlattı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikte Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Emin Türkoğlu tarafından “Türkiye’nin Maarif Davası: Nurettin Topçu” konulu konferans verildi.

Abdullah Kaptan konferans salonunda gerçekleştirilen konferansta Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Emin Türkoğlu tarafından Nurettin Topçu’nun eğitim hayatı, fikir dünyası ve düşünceleri öğrencilere anlatıldı. Nurettin Topçu’nun Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük fikir adamlarından birisi olduğunu ifade eden Türkoğlu, Topçu’nun aynı zamanda bir ahlak felsefecisi olduğunu ifade etti.

DERGİNİN KURUCULARINDAN

Türkoğlu şunları belirtti: “Yayınladığı bir mecmua var. Topçu, Hareket Dergisinin de kurucusudur. 1909-1975 yılları arasında yaşamış, büyük bir düşünce insanıdır. Topçu, 7 Kasım 1909’da İstanbul’da doğuyor. Nurettin Topçu’nun gençliği, o eski İstanbul dediğimiz yerlerde, tarihi yarımada geçiyor. Lise eğitimini aldığı İstanbul Erkek Lisesinde felsefeye, yani düşünmeye ilgi duyuyor. Topçu, Avrupa’da öğrenim görmek amacıyla Fransa’ya gidiyor. Fransızca öğrenmek için de bir liseye kaydoluyor. Topçu, çok sayıda fikir insanı ile tanışıyor. Onlarda etkilendiği şey o insanların, etkilendiği felsefecilerin hayatı materyalist bakış açısı ile sadece bu dünya ile ilişkili görmüyorlar. ‘Burada kalacağız, meslek seçelim, öğretmen olalım, para kazanalım, sonra güzel güzel yiyelim’ gibi bir hayattan bahsetmiyor. Oradaki Fransız felsefeciler, ‘insan bir defa doğduysa, sonsuzlukla nişanlanmıştır’ diyor. Kendisi de bu fikirlerin revaçta olduğu bir yerde eğitim hayatını sürdürmüştür.”

HAYATI SÜRGÜNLERLE GEÇMİŞTİ

Nurettin Topçu’nun hayatının eleştirel bir şekilde geçtiğini ifade eden Türkoğlu, “Düşünce adamı olduğu için pragmatik, gelip geçici, günlük siyasi oyunları, ayak oyunlarını çok sevmiyor. Eleştirel bir dili var. Menfaatle arasını hep uzak tuttuğu için sürekli dilinden çekiyor, hayatı sürgünle geçiyor aslında bir nevi. Ülkenin farklı yerlerinde eğitim vermek zorunda kalıyor. İzmir’de bulunduğu yıllarda Hareket Dergisini çıkarıyor. Ardından ise siyasi sebeplerle İstanbul Vefa Lisesine geliyor, burada yine dört yıl çalışıyor, tekrar Denizli’ye tayin ediliyor” dedi. Türkoğlu, “Topçu’nun hayatı rahat ettirilmeden, sürgünlerle geçiyor. Kendisi şayet zamanın ruhuna uysaydı, ordinaryüs profesör olarak bu dünyadan ayrılabilirdi. Ben kendisini çok sevdiğim için bunu söylüyor olabilirim ama o yetkinliğe sahipti. Ama doçentlik tezini bile savunmuş olmasına rağmen akademide yer edinememiştir. O eleştirel dili ve hiç kimseye yalakalık yapmaması da bunda büyük etkili olmuştur” diye konuştu. Konferans, öğrencilerin sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Polis görev başında
Polis görev başında
Mahsur kaldılar
Mahsur kaldılar