Eğitimden geçtiler

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğrenci kulüp ve topluluklarına eğitim programları düzenlendi.

Eğitimden geçtiler
Eğitimden geçtiler Admin
Bu içerik 1335 kez okundu.

Eğitimden geçtiler

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğrenci kulüp ve topluluklarına eğitim programları düzenlendi.

Etkili İletişim, Gençlik Projeleri Hazırlama, Girişimcilik ve Kariyer Planlama başlıklarında İbrahim Küçükkurt konferans salonunda gerçekleştirilen ve gün boyu devam eden eğitim programın açılışına AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Güler,  Rektör Danışmanı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sena Coşkun,  Sağlık Kültür ve Spor Dairesi (SKS) Başkanı Gürbüz Bıdık, kulüp ve topluluk akademik danışmanları ile kulüp ve topluluk başkanları katıldı.

İLETİŞİM DEVAM ETMELİ

Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Gürbüz Bıdık, etkinliklerin yoğun bir şekilde devam ettiğini ve bu etkinliklerin takibinin yapılması için faaliyetlerle alakalı AKÜ Bilimsel Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Sistemine girişlerin yapılması gerektiğini söyledi. Etkinliklerle alakalı istatistiklerin doğru bir şekilde tutulması için yapılması gerekenleri anlatan Bıdık, “Etkinliklerimizin sayısının ve katılım oranının belirlenmesi noktasında etkinlik öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler var. Tüm bunlar akademik yıl içinde yapılan etkinliklerle ilgili istatiksel verilerin oluşturulması noktasında önem arz ediyor. Katılımcı sayılarının belirlenmesi, etkinlikte destek olup olmadığının aktarılması gibi konularda iletişimin devam etmesi önemli. Üniversitemizin bazı kampüsleri ilçelerde bulunuyor. Bu nedenle bize doğrudan ulaşmanıza gerek yok, e-posta veya çevrimiçi ağlardan bu bilgileri bize ulaştırmanız yeterli” diye konuştu.

TALEPTE BULUNDULAR

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker ise öğrenci kulüp ve topluluklarıyla toplantılar yaparak ya da eğitim programları düzenleyerek bir araya geldiklerini ifade etti. Peker, “En son Ekim 2019’da yaptığımız toplantıda bazı arkadaşlarımızın bizden talepleri vardı. Bu talepler doğrultusunda Yapı İşleri Daire Başkanlığımız çok verimli bir çalışma ile bu taleplerin büyük oranda giderilmesini sağladı. Fiziksel mekan noktasında ihtiyaçları olan kulüp ve topluluklarımız talepte bulunmaları halinde gerekli işlem hızlı biçimde gerçekleştirilecek”

DEVAMLILIK GÖSTERİR

Günün ilk konuşmasında Kurumsal İletişimden Sorumlu Rektör Danışmanı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sena Coşkun, ‘Etkili İletişim’in önemine değindi. İletişimin tanımını yapan Coşkun, “İnsanın, kendini, duygu ve düşüncelerini, gereksinimlerini anlatma ve başkalarını anlama yoludur. Bireyin yaşamının her alanında ve her anında etkin olan iletişim, devamlılık gösteren bir süreçtir” diye konuştu. Öğrenci kulüp ve topluluklarının etkinliklerinin de gerçekleştirilmesinde rol oynayan en başat sürecin iletişim olduğunu kaydeden Coşkun, “İletişimde ilk anın etkisine, dinlemenin de en az konuşmak kadar önemli olduğuna, iletişim engellerine, empati yapabilme becerisine sahip olmanın yararlarına ve hitap ederken dikkat edilmesi gereken inceliklere” konuşmasında yer verdi.

PROJE YAZMA EĞİTİMİ

Daha sonra konuşan AKÜ Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (UİM) Müdür Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Güngör, “Erasmus+ Proje Yazma Eğitimi” konulu sunumunu yaptı. Sunum öncesinde Erasmus programları ile ilgili bilgiler veren ve bu programlar için proje yazımının önemine değinen Güngör, “Gençlik topluluklarımız ve kulüplerimiz aslında çok iyi işler çıkarıyorlar ancak bunları birer proje haline döndüremediğimiz için sürdürülebilirliği ve yaygın etkisi çok az oluyor. Neden proje yazmamız gerek diye soracak olursanız, öncelikle bunun mali finansmanını projeler vasıtasıyla sağlayabiliyoruz. Bununla beraber sürdürülebilirliğinden emin oluyoruz ve tüm bunlar için de Erasmus bize bir hibe kalemi açıyor. Dolayısıyla da yapmak istediğimiz projeleri gerçekleştirebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

KARİYER PLANLAMA ANLATILDI

Günün son programında ise Girişimcilik ve Kariyer Planlama anlatıldı. Girişimcilik ve Kariyer Planlama programında konuşan AKÜ Girişimcilik ve Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (GİKAM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Koray Gürpınar, girişimcilik kavramının günümüzün en popüler ekonomi kavramı haline dönüştüğünü söyledi. Gürpınar, “Girişimcilikten kastımız öncelikle bir şirket kurmak değil tabii, daha büyük bir perspektifte yaratıcı, inovatif, üretken ve  vizyoner düşünebilme yeteneğidir. Girişimcilik eğitimleri, gençlerimizin, düşündüğünü hayata geçirmesi, girişimcilik, yenilikçi düşünme, üretkenlik, problem çözme, iletişim, iş birliği gibi günümüzün ve geleceğin beceri ihtiyaçlarına cevap verebilen, ekonomik hayatta aktif rol alan bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlayacak” dedi.

ÖĞRENCİLER ÜCRETSİZ KATILABİLECEK

Girişimcilik ve Kariyer Planlama programı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Berna Tokman tarafından “Kadın Girişimciler Kurulunun faaliyetleri ve Türkiye’deki kadın girişimciler”, Sosyolog Aile Danışmanı ve Kadın Girişimci Müjgan Gölçük Yağcı tarafından “Rol Model Olarak Kadın Girişimci Nasıl Olunur?” ve İş ve Meslek Danışmanı Hatice Kırca tarafından ise “İş Kulübü ve Kariyer Yetkinlikleri” konularının anlatılması ile son buldu. Konuşmaların ardından öğrenci kulüp ve toplulukların akademik danışmanları, başkanları ve üyeleri tarafından sorulan sorular cevaplanırken, kulüp ve toplulukların eksiklikleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Gürbüz Bıdık tarafından giderilmek üzere not alındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Polis görev başında
Polis görev başında
Mahsur kaldılar
Mahsur kaldılar