Yıldızlar ödüllerini aldı

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen Maden İhracatının Yıldızları Ödül Töreni geniş bir katılımla ilimizde yapıldı

Yıldızlar ödüllerini aldı
Yıldızlar ödüllerini aldı Admin
Bu içerik 1374 kez okundu.

Yıldızlar ödüllerini aldı

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen Maden İhracatının Yıldızları Ödül Töreni geniş bir katılımla ilimizde yapıldı

Törene Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Mehmet Karakaş, İscehisar Kaymakamı Uğur Kapar, İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, il protokolü, mermer sektörünün temsilcileri ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

CORONA VİRİS ETKİLEDİ

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, 2019 Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve 2 bini aşkın kişinin ölümüne yol açan coronavirüsün Türkiye’de ekonomik anlamda vurduğu tek sektörün maden olduğunu söyledi. “Özellikle de doğal taş sektörünü etkiledi. Çünkü ihracatımızın yüzde 35-40’ını Çin’e yapıyoruz. Yerine koyabileceğimiz, başka pazar arayın diyecek şansımız yok. Çin bizden aldığı tüm blokların yüzde 95’inden fazlasını iç tüketiminde kullanıyor. Gönderdiğimiz bloklar orada işlenip başka ülkelere ihracat yapılsaydı bize avantaj olarak dönebilirdi. Çünkü, Çin'den alamadıkları için bize gelebilirlerdi. Onun için ihracatta, Çin'in yerine koyabileceğimiz başka bir ülke yok”

MADEN KANUNU GELİYOR

Mevlüt Kaya, “İnadına üretim inadına ihracat” mottosuyla krizi fırsata çevireceklerini söyledi, birlik ve beraberlik mesajını yineledi.  “Türkiye’nin başka şansı yok, bunun üstesinden el ele tutuşarak geleceğiz. Ankara’da bakanlarımızdan talebimiz oldu. İlk defa bütün STK başkanları herkes mutlu ayrıldı. İnşallah müjdeli haberleri sizlere vereceğiz. İnsan ve çevreye kırmızı çizgimiz, onurumuz, namusumuz gibi özen göstereceğiz. Bütün STK’lar bir araya geldik inanılmaz bir maden kanunu geliyor ilk defa. İnsan ve çevre dokunulmazdır. Biz 82 milyonun sahip olduğu değerleri işletiyoruz. Bu özenle madencilik yapacağız.”

ALTERNATİF PAZAR ARAYIŞI SÜRÜYOR

Törende konuşan ve mermer sektörünün Afyonkarahisar için öneminde değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Bu tören onur verme, hatırlanma açısından önemli ancak ilimizin ve ülkemizin refahının artmasına vesile olan kişileri unutmamak adına da çok daha önemli. İş insanları başlangıçta bir ekmek kaygısı ile belki bu işlere giriyorlar ama zamanla onların çalışmalarının itici gücü ülkemize ne kadar hizmet verebiliriz, ne kadar büyütebiliriz bu düşünce ön plana çıkıyor. Bundan dolayı siz değerli girişimcileri ben özellikle tebrik etmek isterim. Maden sektörü ilimiz açısından önemli hatta en önemli sektör. Bugüne kadar ilimizin kalkınmasında en fazla istihdamı sağlayan alandır. Ayrıca en fazla girişimci bulunan alandır. Bir diğeri de sektör bu vesile ile sermaye birikimini belirli bir alanda biriktirme fırsatı vermiştir ve bu sermayede turizm yatırımı olarak şehre kazandırılmıştır. Sektör kendi sanayisini ilimizde kurmuştur” dedi.

 

TEK BİR PAZARA BAĞLI KALMAYALIM

Sadece belirli sektörler ve belirli ülkelere bağlı çalışmayı değiştirmek gerektiğini belirten Vali Mustafa Tutulmaz: “Şuanda o sanayinin temelleri ile başka sanayilere geçmeye başladı. Bu sektörde emeği olan mermerci kardeşlerimizi ve bu sektörde yan sanayide çalışan, onlara destek veren diğer alanlarda çalışanları özellikle tebrik etmek istiyorum.  Bu dönemde Çin’de yaşanan malum olay nedeniyle sıkıntı yaşayan girişimcilerimizde var. İnşallah bu geçici olur. Ama her olumsuzluktan pay çıkarmak adına bu durumdan da kendimizi sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Sadece belirli sektörler ve belirli ülkelere bağlı çalışmayı değiştirmemiz lazım. Benzerini daha önce yumurtada da yaşadık. Irak pazarlı bir yumurta sektörü vardı. Irak yumurta almıyorum deyince büyük sıkıntılar yaşandı. Blok ihracatı noktasında en fazla ihracat yaptığımız Çin’in alternatifinin aranması gerekiyor. Durum onu gösteriyor. Bu konuda birlik üzerinden çalışmalar yapılması gerekiyor. Her girişimcimiz muhakkak kendi çapında bunun girişimi içerisindedir. Tek bir pazara bağlı kalmamamız lazım” ifadelerini kullandı.

SİZLERE DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Mermer sektörü temsilcilerinin ekmeğini taştan çıkardığını vurgulayan Vali Tutulmaz: “Geleneksel metotları aşarak yeni model metotlarla çalışıyorsunuz. Her zaman iyinin daha iyisi güzelin daha güzeli var. Araştırmamız, arge yapmamız lazım. Bazı harcamalarımızda bu alanda yapmalıyız. Harcamalar artıkça daha yüksek ürünler elde edebileceğimizi düşünüyorum. Valilik olarak bugüne kadar her probleminize yanınızda olmaya çalıştık. Bundan sonra da yine aynı çaba içerisinde olacağımızı bilmenizi isterim. Her türlü sıkıntıda sizlerde hep destek oldunuz sizlere bu anlamda teşekkür etmek istiyorum. Bu ülkeye olan minnet borcunuzu fazlasıyla ödüyorsunuz” dedi.

İSTİHDAMA KATKISI BÜYÜK

Maden sektörünün ülkemizde işsizliğin önlenmesinde öncü kuvvetlerden birisi olduğuna vurgu yapan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, "İhracat yaparak ülkemize katma değer kazandıran alın teriyle ekmeğini taştan çıkaran madencilerimizi kutluyorum. Zor dönemden geçiyoruz birliğe en fazla önem vermemiz gerek dönem. Birlik başkanının söylediğinden anlıyoruz birlik olmamız gerektiğini. 2020 yılında İhracatın Yıldızları Ödül Törenlerini Afyon'dan başlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği'ne teşekkür ediyorum" dedi.

MEVZUATTA SIKI MESAİ YAPTIK

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, Kasım’da yeni bir Maden Kurulu hazırlığı yaptıklarını, Aralık’da ise STK profesyonelleriyle bir araya gelerek kanun çalışmasını tamamladıklarını anlattı. “Ocak ayında orman mevzuatında karşılaşılan sorunları rapor ederek birlikte hareket ettiğimiz STK başkanlarımızla beraber toplantıda bakanlarımıza bürokratlarımıza arz ettik. 2 gün evvel tüm il gruplarını kapsayan tek tek hesapladığımız orman bedellerinin hangi mertebeye indirilmesini talep ettiğimizin dosyasını verdik. Toplantıda bürokratların bizim bir önceki toplantıda verdiğimiz dosya üzerinde çalıştığını duymak, oluşturdukları çözümleri bizlerle paylaşmaları kaybolan umutlarımızın yeşermesine sebep oldu.”

SERİ ÜRETİME HAZIRLANIYOR

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, il ihracatının yüzde 6,35 arttığını, doğal taş ihracatının geçen sene 180 milyon olduğunu, bu sene ise 200 milyonu geçtiğinin bilgisini verdi. “Mermer ihracatında Afyon,  İstanbul’dan sonra ikinci sırada. Türkiye’deki doğal taş ihracatının yüzde 11’ini sizler yapıyorsunuz. Mermer ve doğal taş ekonomi için sadece ihracattan ibaret değil, coğrafi işaretli Afyon mermeri hem yapı malzemesi hem dekorasyon malzemesi olarak son zamanlarda sanatsal ürünler olarak kullanılıyor. Mermer lokomotif sektörümüz ve 3 URGE projesi takip ediyoruz. Bizde sadece mermer ihracatı yok, mermer makinaları üretimi ve ihracatı da var. Biz sektörde entegre olmuş durumdayız. Milli kaya kamyonunu Şuayp Demirel’le yaptık. Bu sene 10 tane üretilecek İzmir Fuarı’nda da bulunacak.”

MADEN BAKANLIĞI ÖNERİSİ

“Maden Bakanlığı’nın kurulmasını istiyoruz” diyen Serteser, “Taşra teşkilatlarının oluşması doğal taş sektörünü rahatlatacaktır. Madencilik cari açığı azaltan bir sektör. Virüs bile olmasa önemli noktalarda desteklenmesi gerekir. Ama bu virüs vasıtasıyla çıkmışken sadece Eximbank kredilerine değil, madencilikle ilgili daha çok çalışma yapılabilir. Ocakçılığa mazot gibi desteklenecek ürünler çıkarılmalı. Eximbank’ın ertelenmesinden ayrı madencilik ve doğal gaz sektörüne daha fazla destek almaya çalışalım. 400 ihracatçıya yaklaştık, 500 ihracatçı olsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

ÇEVRE MEVZUATI AB İLE BİREBİR

Maden Mühendisi ve Çevre Uzmanı Oğuz Güner, maden sektörünün çağ kapatıp çağ açtığını, kalkınmanın ve sanayileşmenin temelinin madencilik olduğunu söyledi. “Orman Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı Haziran’da Madencilik Kurulu düzenleneceğini söyledi. Kendinizi çok çevreciymiş gibi görünenlerin rüzgârına bırakmamanızı istiyorum. Ülkemizdeki çevre mevzuatı Avrupa Birliği ülkeleriyle birebir aynı. Bu ülkede Avrupa Birliği’nden farklı mevzuat uygulanmıyor. Enerji Bakanlığı bünyesinde öyle bir rüzgar yakaladınız ki Bakan ve Bakan Yardımcısı sorunlarınıza tamamen hakim. EİB, TÜMMER, Altın Madencileri Derneği hepsinin tek çatıda olması gurur verici” Ardından ödül törenine geçildi. En fazla ihracat yapan iş insanlarına protokol üyelerince ödülleri takdim edildi. Buna göre en fazla ihracat yapan firma Şuayp Demirel olurken ikinci sırada Karamehmet Mermer, üçüncü sırada ise TUREKS-GM Mermer Granit yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İyiki varsınız
İyiki varsınız
Birlikte başaracağız
Birlikte başaracağız