Okul binaları depreme dayanıklı mı?

Elazığ, Malatya, Manisa ve İstanbul’da meydana gelen depremlerin ardından pek çok okulda ağır hasar oluşmasından dolayı yıkım kararı alınırken, Afyonkarahisar’da olası deprem öncesinde okul binalarının deprem testinden geçirilmesi istendi.

Okul binaları depreme dayanıklı mı?
Okul binaları depreme dayanıklı mı? Admin
Bu içerik 1880 kez okundu.

Okul binaları depreme dayanıklımı?

Elazığ, Malatya, Manisa ve İstanbul’da meydana gelen depremlerin ardından pek çok okulda ağır hasar oluşmasından dolayı yıkım kararı alınırken, Afyonkarahisar’da olası deprem öncesinde  okul binalarının  deprem testinden geçirilmesi istendi.

Deprem sonrası okul ve hastanelerin  toplanılacak ilk alanlar olduğu için hasar görmemeleri gerekiyor.  Afyonkarahisarda  okul binalarının depreme dayanıklı olup olmadıkları okulların deprem testlerinden geçirilip geçirilmedikleri bilinmiyor. Depreme dayanaksız çıkabilecek okul binalarının tesbit edilerek   güçlendirilmesi veya yıkılmaları konusunda çalışmaların bir an önce başlatılması istendi. Çalışmalar yapılırıyorsa da kamuoyunun bilgilendirilmesi isteniyor.

BEDELİ AĞIR OLUR

 Türkiye genelinde ilk ve orta dereceli okullar, 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi geçtiğimiz günlerde başlarken, bir çok ilde valilikler okulların depreme dayanıklı olup olmadıklarını belirlemek için çalışmalara başladılar. Depreme dayanaksız olarak tesbip edilen okullar için yıkım kararı verilirken, Afyonkarahisar’da okulların deprem testinten geçirilip geçirilmediği bilinmiyor. Olası büyük depremde yıkılan okul binalarında öğrencilerin göçük altında kalmamalarının bedelinin çok ağır olacağını ifade eden vatandaşlar biran önce testlerin yapılmasını istedi. ODAK ÖZEL HABER/AHMET SARLIK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı