Kış Okulu başladı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi ev sahipliğinde ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteği ile 5. Yenilenebilir Enerji Sistemleri Kış Okulu etkinliği başladı.

Kış Okulu başladı
Kış Okulu başladı Admin
Bu içerik 2081 kez okundu.

Kış Okulu başladı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi ev sahipliğinde ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteği ile 5. Yenilenebilir Enerji Sistemleri Kış Okulu etkinliği başladı.

AKÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü ile Güneş ve Rüzgâr Enerjisi Uygulama Araştırma Merkezi tarafından Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açış programına AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir ve Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız, Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Etkinlik Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu ile birlikte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

İHTİYAÇ GİDEREK ARTIYOR

Açış programında ilk konuşmayı yapan AKÜ Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu, enerjinin dünya üzerinde en çok tartışılan konulardan bir tanesi olduğunu ifade etti. Mühendislik ve fen alanlarında birçok araştırmacının çalışmalar yaptığını dile getiren Hocaoğlu, “Pek çok araştırmacı, enerji konusuna farklı açılardan bakarak katkılarda bulunuyor ve böylelikle enerji ile alakalı çalışmalar gelişerek devam ediyor. Özellikle günümüzde, enerji ihtiyacının giderek artması neticesinde yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaçlar giderek artıyor. Bu kapsamda enerji ile alakalı çok sayıda da çalışma yapılıyor. Otoriteler artık enerji ile alakalı yapılan çalışmaları destekler durumda. Sadece Amerika’da geçen sene binin üzerinde enerji ile ilgili patentleşmiş çalışmalar yapılmış durumda. Bundan hareketle enerjinin hiçbir zaman popülerliğini yitirmeyecek, ihtiyacın da giderek artması ile daha üzerinde detaylı çalışılması gerekecek bir konu haline gelmiş durumda” diye konuştu.

ALANINDA SAYILI ETKİNLİK

AKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız ise 5. Yenilenebilir Enerji Sistemleri Kış Okulu etkinliğinde jeotermal konulu derslerin de olacağını belirtti. Yıldız, “Etkinliğin jeotermal konulu derslerini en başlarda ben veriyordum. Daha sonra ise ilimizde bu konuda çalışma yapan arkadaşlarımız katkılarda bulundular. Bu sene de sayımız giderek arttı. Zaman ilerliyor ve aramızda bulunan arkadaşlarımızın akademik kariyerleri de devam ediyor. Böyle olduğu için de yarın tamamen jeotermal konulu oturumlar olacak ve bunlardan birisini de ben vereceğim. Bu anlamda bu aktivitenin sizlere faydalı olmasını ve akademik kariyerleriniz için yarar sağlamasını diliyorum. Bu etkinlikleri düzenlemek kolay değil, bu anlamda Fatih Onur hocamıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Türkiye’de alanında sayılı etkinliklerden bir tanesi. Buna ev sahipliği yaptığımız için de Mühendislik Fakültesi dekanı olarak gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALARI DESTEKLİYORUZ

Türkiye’nin enerji konusundaki dışa bağımlılığının azaltılması için yürütülen çalışmaları AKÜ olarak önemsediklerini belirten AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, “Tüketilen enerji miktarı, bildiğimiz üzere gelişmişliğin bir ölçütü olarak kullanılıyor. Ancak sanki bunun tüketim değil de üretim olması, gelişmişliği daha iyi ifade edecek bir tanım diye düşünüyorum. Bizim enerji üretim kapasitemiz, ülkemizin ihtiyacı olan kapasiteyi karşılamıyor. Dışa bağımlıyız bu konuda. Bizler de bu sebeplerle bu etkinliği çok önemsiyoruz üniversite olarak. Üniversitemiz bu alanda iki tane araştırma merkezi kurdu ve orada da çalışmalar yürütülüyor. Güneş ve rüzgâr ile jeotermal alanlarında çalışmalar yapan araştırma merkezleri bunlar. Bizler üniversite yönetimi olarak elimizden geleni yapıyoruz. Sizler de bu anlamda bu etkinliği en iyi şekilde değerlendirirsiniz diye temenni ediyorum” dedi.

GÜZEL ENERJİ OLUŞSUN

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir ise etkinliğin yapılmasındaki katkılarından dolayı Prof. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu ve ekibine teşekkür ettiği selamlama konuşmasında şunları kaydetti: “Bu etkinliğin yapılmasındaki katkılarından dolayı Fatih Onur hocamıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Fatih Onur hocamızın dile getirdiği gibi kalıplardan çıkarak çalışmalar yapılmalı. Ancak bunu yaparken ahlaki sınırları taşmadan hareket etmek gerekiyor. Eski bir mecelle kaidesi vardır ‘müsademe-i efkârdan bârika-i hakikat doğar’ şeklinde. Bunun Türkçesi ‘fikirlerin çarpışmasından ilerleme doğar’ olarak ifade edilir. Dolayısıyla farklı üniversitelerden buraya gelen arkadaşlarımız umarım ki fikirlerini çarpıştırarak çok güzel bir enerji oluştururlar. Rektör Yardımcısı sıfatı ile devletin birer temsilcisiyiz aslında. Ben de devletimiz adına bu etkinlik için hepinize teşekkür ediyorum. Milletimiz adına da böyle bir sorumluluğu üstelenerek bu çalışmaya gönüllü olduğunuz için teşekkür ediyorum.” Açış konuşmalarının ardından katılımcı akademisyenler tarafından 13-14-15 Şubat 2020 tarihlerinde yürütülecek derslerin içeriği ile ilgili sunumlar yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı