TÜBİTAK gözbebeğimiz

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin konuğu olan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler” başlıklı bir konferans verdi.

TÜBİTAK gözbebeğimiz
TÜBİTAK gözbebeğimiz Admin
Bu içerik 1431 kez okundu.

TÜBİTAK gözbebeğimiz

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin konuğu olan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler” başlıklı bir konferans verdi.

Zafer Sağlık Külliyesi Mavi Salondaki konferansa Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akın Yıldırım, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, İl Millî Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adem Aslan ve Prof. Dr. Ümit Dündar, fakülte ve yüksekokul dekanları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda bir konuşma yapan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “Türkiye’nin gelişimine yön veren kurumların ön sırasında yer alan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun başkanı, değerli bilim insanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal’ı ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.” dedi.

REKTÖR TEŞEKKÜR ETTİ

1963’te kurulan ve çığır açıcı bilimsel atılımlarla Türkiye’nin millî teknoloji hamlesine ve dönüşümüne liderlik edecek öncü kurum olma vizyonuyla hareket eden TÜBİTAK’ın, ülkemizin gözbebeği kurumlarından biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, Türkiye’nin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden TÜBİTAK’ın, akademik ve endüstriyel araştırma-geliştirme çalışmalarını ve yenilikleri desteklemenin yanı sıra ulusal öncelikler doğrultusunda ülkemizin bilim ve teknoloji politikalarını da belirlediğini ifade etti. Bilim insanlarının yurt içi ve dışı akademik faaliyetlerini burs ve ödüller ile destekleyen TÜBİTAK’ın, kamu kurumlarımızın ve sanayimizin yanı sıra üniversitelerimizin de projelerini fonlayarak, ülkemizin rekabet gücünü artırdığının altını çizen Prof. Dr. Okumuş, “Prof. Dr. Hasan Mandal hocamıza hem üniversitemiz hem de milletimiz adına TÜBİTAK’ın bu faaliyetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum.” dedi.

YÜKSEK MALİYETE SAHİP

Prof. Dr. Okumuş şöyle konuştu: “Bu salondaki herkesin bildiği gibi kaliteli sağlık hizmetlerinin düzgün, doğru ve etkili olarak sunumu, son derece yüksek bir maliyete sahiptir. Bu maliyetin, merkezi bütçeden karşılanmasının sürdürülebilir olmayışı, sağlık sistemimizi çıkmaza sürüklemektedir. Bunun için özellikle yataklı sağlık hizmeti veren kurumların gelir ve giderleri, gerçekçi ve dengeli bir çerçeveye oturtulmalıdır. Mevcut şartlarda bu dengeyi sağlamakta oldukça zorlandığımızı belirtmeden geçemeyeceğim. Kaliteli, etkili ve yaygın bir sağlık hizmetinin ön koşulu, Türkiye’de kişi başına düşen millî geliri artırmaktır. Bizi kırmayarak davetimize icabet eden Prof. Dr. Hasan Mandal hocamıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Umarım hepimiz için yararlı bir konferans olur. Sayın başkanımızı ve siz değerli akademisyenlerimizi tekrar saygıyla selamlıyorum.”

DAHA ÖNCE DERS VERDİ

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal konuşmasına, daha önce ders verdiği bir kampüste ve Afyonkarahisar’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek başladı. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesinin, sağlık bilimleri temalı bir üniversite olarak son derece önemli bir fonksiyonu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mandal, bilim dünyasını şekillendiren imkânlar ve ekosistem beklentileri, Ar-Ge ve yenilik sürçlerinde dönüşüm, artan çözüm odaklılık gereği gibi konu başlıkları üzerinde durdu. Prof. Dr. Mandal, “Yükselen teknoloji eğilimlerinin çözüm sağlaması beklenen uygulama alanları ile doğrudan birlikte ele alınarak potansiyel çıktı ve etkilerinin öngörülmesi gündemdedir” dedi.

DAHA GÜÇLÜ TÜRKİYE

On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) kapsamında Ar-Ge ve yeniliğin önemi üzerinde duran Prof. Dr. Mandal, daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye ideali doğrultusunda yürütülen milli teknoloji hamlesinde TÜBİTAK’ın üstlendiği fonksiyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Biyoteknolojik ilaçlar gibi yüksek teknoloji gerektiren alanlar başta olmak üzere Ar-Ge, üretim, nitelikli insan kaynağı ve mevzuat konularında gerekli ekosistemin oluşturulmasının hedeflendiğini kaydeden Prof. Dr. Mandal, ilaç ve tıbbi cihaz alanında yeni nesil sağlık girişimcileri havuzu ile ilaç ve tıbbi cihazların yerli üretimine yönelik destek programlarının gündemde olduğunu belirtti. Türkiye’nin bilim, teknoloji ve yenilik kapsamında önemli artışlar hedeflediğini vurgulayan Prof. Dr. Mandal, ar-ge harcamalarının GSYH’ya oranı ve Ar-Ge personeli sayısında 2023 yılında %75 artış öngörüldüğünü söyledi. TÜBİTAK Sağlık Alanı 2020 Hedef Odaklı Çağrı Takvimi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mandal, sağlıkta dijital teknolojiler, ilaç, biyomedikal ekipman teknolojileri, biyonanoteknoloji ve biyomalzemeler, klinik araştırmalar, aşı ve tanıbilim alanlarında toplam 22 çağrının söz konusu olduğunu kaydetti.

TÜBİTAK’IN DESTEKLERİ

TÜBİTAK’ın, Yenilikçi/Referans İlaçlar: Yeni Molekül Keşfi başlığında, yerli ve milli ilaç geliştirilmesi amacıyla özgün moleküllerin bulunması, laboratuvarda aktivitelerinin tayini ile katma değeri yüksek yeni moleküllerin elde edilmesine yönelik desteğinin olduğunu belirten Prof. Dr. Mandal, tercihen özel sektör ortaklı akademik projelerin beklendiğini ifade etti. Prof. Dr. Mandal, Biyoteknolojik ve Biyobenzer İlaçlar başlığında ise öncelikle patent süresi biten ve ülkemizde yerli olarak üretilmeyen, pazar potansiyeli yüksek ilaçların biyobenzerlerinin ve özgün biyoteknolojik ilaçların geliştirilmesine yönelik destek verileceğini belirtti.

HEDİYE TAKDİM EDİLDİ

Soru cevap bölümü ile sona eren konferansın ardından Vali Mustafa Tutulmaz, Prof. Dr. Mandal’a hediye takdim etti. Etkinlik, Prof. Dr. Mandal’ın ve AFSÜ RektörÜ Prof. Dr. Okumuş’un ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Karakaş’ın, 2019 yılında AFSÜ öğretim üyeleri arasında Akademik Teşvik Puanı sıralamasında ilk 5’e giren öğretim üyeleri Doç. Dr. Nuran Doğan, Doç. Dr. Cengiz Sarıkürkcü, Prof. Dr. İsmet Doğan, Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Özer Gökaslan ve Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Eker’e hediye takdimi ile sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Maske dağıtımı sürüyor
Maske dağıtımı sürüyor