Özel İdareler de kriz kapıda

İl Özel İdareleri ve şirketlerinde uygulanan toplu iş sözleşmelerine ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri ile sosyal diyalog toplantısı Afyonkarahisar’da bulunan bir termal hotelde yapıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıya katılan İl Özel İdareleri Genel Sekreterleri özel iderelerin gelirlerinin yetersiz olduğunu, çalışan personelin maaşlarının genel bütçeden ödenmesini önerdiler.

Özel İdareler de kriz kapıda
Özel İdareler de kriz kapıda Admin
Bu içerik 603 kez okundu.

Özel İdareler de kriz kapıda

İl  Özel İdareleri ve şirketlerinde uygulanan toplu iş sözleşmelerine ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri ile sosyal diyalog toplantısı  Afyonkarahisar’da bulunan bir termal hotelde yapıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıya katılan İl Özel İdareleri Genel Sekreterleri  özel iderelerin gelirlerinin yetersiz olduğunu, çalışan personelin maaşlarının genel bütçeden ödenmesini önerdiler.

YOL-İş ve TÜHİS'in ortak olarak düzenlediği "İl Özel İdareleri ve Şirketlerinde Uygulanan Toplu İş Sözleşmelerine İlişkin Sorunlar ve Çözüm Önerileri ile Sosyal Diyalog Toplantısı" Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş  Genel Başkanı Ramazan Ağar, TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek, Yol-iş Genel merkez yöneticiler, Şube başkanları  ve TÜHİS'e bağlı İl Özel İdare Genel Sekreterleri, TÜHİS Uzmanları ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve sendika yöneticilerinin katılımıyla Afyonkarahisar’da bulunan termal bir hotelde yapıldı.

ÜCRET KONUSUNDA SITINTI VAR

Toplantıda ilk konuşan TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek  konuşmasında ağırlıklı olarak 696 sayılı KHK ile İl Özel İdareleri e şirketlerine geçirilen işçilerin sorunları üzerinde durdu. Özellikle bu işçilerin ücret konularında yaşadıkları mağduriyeti dile getiren Çiçek, “ Yüksek Hakem Kurulunun belirlediği en son Toplu İş Sözleşmesinin sona ereceği  tarih olan 01 Temmuz 2020 tarihinden sonra düzeltilmesi  mümkün olabilir.  Bu sorunların giderilmesi için Yol-İş Sendikası’nın İl Özel İdare Şirketlerinin işyerlerinde ki işçiler adına Toplu İş Sözleşmesi yapma yetkisi talebinde bulunması önemlidir” dedi.

İŞYERİ BARIŞI BOZULUYOR

Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı  Ramazan Ağar  ise konuşmasında; “696 sayılı KHK’nın uygulanması ile ortaya çıkan sorunlar ile  henüz bitmiş değildir. Özellikle 696 sayılı KHK ile geçiş yapan taşeron işçilerin geçiş yaptıkları kurumda yaptıkları işin işkoluna uygun olarak ayrı, bağımsız işyerlerinin tescil edilmiş olmasının farklı uygulamalara ve birden çok sendikanın aynı işyerinde örgütlenmesine yol açması işyeri barışının bozulmasına neden olmuştur. 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren geçişle açılan bağımsız işyerlerinin kapatılarak ilgili işyerinin asıl işkolundan işçilerin bildiriminin yapılması ile bu sorun ortadan kalkacak ve işyerlerinde ki tüm işçilere eşit uygulamaya kavuşacaktır.”

NORM KADROLAR DOLDURULSUN

İl Özel İdarelerinin köylere yönelik hizmetlerinin aksamaması için içinde bulundukları sorunları üzerindeki görüşlerini dile getiren Ağar, “Bu sorunların en önde geleni personel yetersizliğidir. Bu sorunun giderilmesi için boş olan norm kadroların doldurulmasının büyük önem taşır. Bu kadrolarda personel istihdam edilmesi yetkisi  İl Özel İdare Genel Sekreterlerindedir. Bu  yetkinin kullanılarak boş kadroların doldurulması, personel ihtiyacını önemli ölçüde giderecektir. Bir başka sorunda  İl Özel İdareleri Şirketlerinde çalışan işçilerin 6772 sayılı kanun gereği verilmesi gereken ilave ikramiyelerinin ödenmemesi  işçiler arasında  huzursuzluk yaratmaktadır.   Ayrıca  İl Özel İdareleri Şirketlerinin TÜHİS’e üye olmaları sayesinde  TÜHİS ile yapılacak grup toplu sözleşmeleri ile tüm İl Özel İdareleri Şirketlerinde çalışan işçilere eşit haklar sağlanmış olacaktır. Bu sayede işverimi de artacaktır” dedi

İŞYERLERİNİ KORUYALIM

Türk-İşGenel Başkanı Ergün Atalay yaptığı  konuşmada  kamu kurumları taşeronlarının yanında çalışan işçilerin kadroya geçirilmesine ilişkin süreçte yapılan mücadeleyi belirterek ,”Bu mücadelemiz sonrasında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde 10 bin taşeron işçisinin kadroya geçirilmesinden başlanarak ülke genelinde 900 bin civarında taşeron işçi görev yaptıkları kurumlarda kadrolarına geçişleri sağlanmıştır. Ayrıca  696 sayılı KHK ile beklentilerin tamamının gerçekleşmemiştir.  Bu konuda daha yapılması gerekenler var. Sendikalar olarak öncelikli amaçlarımızdan  biriside   işyerlerinin korunmasıdır” dedi.

GELİRLERİMİZ YETERSİZ

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen panelde söz alan İl Özel İdareleri Genel Sekreterlerinin hepsi İl Özel İdarelerinin bütçelerinde ki gelirlerinin yetersizliği üstünde durarak  bu sorunun giderilmediği takdirde İl Özel İdarelerinin köylere yönelik hizmetlerinin duracağını belirttiler. Diğer bir sorun olarak da personel eksikliklerinin tamamlanması gerektiğini  personelin ücretlerinin genel bütçeden ödenmesinin gerekli olduğu görüşünde birleştiler.Toplantı da tüm kesimler arasında sağlanan mutabakat doğrultusunda hazırlanan raporun Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığına sunulmasına karar verildi.

ODAK HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı