Bu yıl Sevgi Yılı

Afyonkarahisar’da 2020 yılının Sevgi Yılı olması projesi kapsamında Vali Mustafa Tutulmaz basın mensuplarının önerilerini ve projelerini dinledi. Toplantıda sevgi dili konusunda neler yapılması gerektiği de istişare edildi.

Bu yıl Sevgi Yılı
Bu yıl Sevgi Yılı Admin
Bu içerik 411 kez okundu.

Bu yıl Sevgi Yılı

Afyonkarahisar’da 2020 yılının Sevgi Yılı olması projesi kapsamında Vali Mustafa Tutulmaz basın mensuplarının önerilerini ve projelerini dinledi. Toplantıda sevgi dili konusunda neler yapılması gerektiği de istişare edildi.

Vali Mustafa Tutulmaz koordinesinde yapılan toplantıda Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, Afyonkarahisar Basın Yatın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt ve gazeteciler hazır bulundu.Toplantıda öncelikle Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe projenin içeriği hakkında bilgiler verdi. Dr. Boztepe: “Valiliğimiz koordinesinde 2020 yılını Afyonkarahisar Sevgi Yılı olarak ilan edilmesi ve bu anlamda hem STK’lar hem de basın mensupları ile kamu kurum ve kuruluşlarımızla ilimiz içerisinde sinerji ve proje hareketliliği oluşturarak süreci başlatmış bulunmaktayız. İlk etapta Sayın Valimizin başkanlığında ve Milletvekillerimizin katkılarıyla, kamu kurum ve kuruluşlar bunların içerisinde yerel yönetimler ve üniversitelerimiz dahil olmak üzere tamamıyla önce bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Akabinde 15 gün içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarla birlikte bu projeyi iki ayaklı ve dinamik bir süreç olarak yürütmek istiyoruz. Projenin bir ayağını üniversitelerimizin, belediyelerimizin ve Afyonkarahisar’da sorumlu olarak görev yapan tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın yürüteceği bir kamu proje sistemi içerisinde yürütülecek” dedi.

KARDEŞLİĞİ PEKİŞTİRMEK

Daha sonra söz alan amacımız 2020 Sevgi Yılı projesi ile il genelinde ve tüm kurumlarda sevgi dilini hakim kılabilmek diyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Bu yıl ilan etmeyi planladığımız Sevgi Yılı projesi ile yıl içerisinde vatandaşlarımız ve kamu kurumları arasında sevgiyi ön planda tutan, kardeşliği ön planda tutan değişik etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Bu yılı Afyonkarahisar’da Sevgi Yılı olarak ilan etmeyi planlıyoruz. Başta Valilik olarak bizler kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, diğer paydaşlar değişik projelerle sevgi dilini duyurmaya çalışacağız. En büyük desteği de basın mensuplarından bekliyoruz. Buradaki birinci amacımız sevgiyi, saygıyı ve kardeşliği pekiştirmek, insanlara iyilik anlamında yapılacak ne varsa bunları yapmak şeklinde olacak” dedi.

YAŞANABİLECEK BİR ŞEHİR

Afyonkarahisar denilince akla iyi şeyler gelsin istiyoruz diyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Biz ilimizin sosyo-ekonomik kalkınmışlığını artırmaya yönelik, marka değerini geliştirmeye yönelik birçok faaliyette bulunuyoruz. Ancak bunlar işin bir tarafı bir de bizim manevi yönüyle değerlendirebileceğimiz insanların birlikte yaşama kültürünü geliştirecekleri, karşılıklı anlayışın ön planda tutulacağı davranış kalıplarını da toplum olarak geliştirmemiz gerekiyor. Afyonkarahisar denilince akla iyi şeyler gelsin istiyoruz, güzellikler gelsin istiyoruz, yaşanabilecek şehirler arasında ön planda olan şehirlerden birisi olsun istiyoruz, kötü konuşmalar, argo konuşmalar insanların birbirine güvensizlik içerisinde olacağı bir durum olsun istemiyoruz tam tersine komşusundan emin olduğu, sokakta yürürken sabah evinden çıkıp akşam evine gelirken günlük hayat içerisinde, çalışma hayatı içerisinde ilişkilerinde iyi davranışlarla insanların birbirine muamele etmelerini ve birbirlerini iyilikle hatırlamalarını istiyoruz” diye konuştu.

 

 

DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUZ

Projenin çok yönlü desteklenmesini beklediklerini söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Tabii iyilik yapın demekle iyilik olmaz, bunun bir davranış kalıbı haline gelmesi lazım. Bunun da yine kendiliğinden olması mümkün değil. Yıllardan beri oluşmuş kültürümüzün olumlu ya da olumsuz etkileri, davranış kalıpları mevcut. İşte bu olumsuz etkileri azaltıp, olumlu etkilere çevirmemiz, yönlendirmemiz, kurumları daha aktif çalıştırmamız gerekir. Bu noktada siz basın mensuplarının da desteğini bekliyoruz. Biz 2 farklı toplantı ile kurumlardan gelen projeleri dinledik. Tabii bu projeler Valilik merkezli gitmektedir, Bundan sonraki süreçte STK’larla ve diğer toplumun paydaşlarıyla zaman zaman bir araya gelerek bu projelerimizin daha çok kişi tarafından benimsenmesini ve daha çok kişiden destek almayı umuyoruz” şeklinde konuştu.

ALGIYI OLUMLUYA ÇEVİRMELİYİZ

Olumsuz algıların giderilmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Sosyal medyayı biraz araştırdığınızda karşınıza Afyonkarahisar’la ilgili olumsuz yorumlar çıkıyor. Yaşanılmayacak 10 il içinde ya da üniversitesi yazılmayacak illerde Afyon adı çıkıyor. Bu bence bu ile yapılan büyük haksızlık. Bana göre yaşanabilecek en iyi ve huzurlu illerden birisi Afyonkarahisar. Bizim bu algıyı kırmamız gerekiyor. Afyonkarahisar’la ilgili olumsuz algıları olumluya çevirmeliyiz. Çağımız algı çağı. Realiteden ziyade ne algılatıldığına bakılıyor. Dışarıdan bir olumsuz algımız var. Bizim bu algıları, merak edilen, aranılan, kendisinden övgüyle bahsettiren, yaşanılacak il algısına dönüştürmeliyiz. Bu genel algı. Birde Gastronomi alanında da özellikle esnafta ve halk arasında nezaketi, hijyeni ve sağlık ve temizlik kurallarını ön plana çıkarmalıyız. Her geçen gün olumluya gidiyoruz. Ancak bu proje ile daha güzel bir konuma ilerleyeceğiz. Hep birlikte olumlu algı oluşturalım” ifadelerini kullandı. Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt’ta basın mensupları olarak projeye destek olacaklarını ve üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını belirtti. Vali Mustafa Tutulmaz basın mensuplarının kendisine ilettiği görüş, öneri ve talepleri dinleyerek, görüşlerini paylaştı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıllanmıyoruz
Akıllanmıyoruz
Asayiş’ten nokta atış
Asayiş’ten nokta atış