Erişilebilir otobüsler

Afyonkarahisar Belediyesi bünyesinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren halk otobüsleri Erişebilirlik Belgesi almaya hak kazandı.Afyonkarahisar Valiliği Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunca erişebilirlik kriterlerine uyan halk otobüslerine “Erişebilirlik Belgeleri” düzenlenen törenle verildi.

Erişilebilir otobüsler
Erişilebilir otobüsler Admin
Bu içerik 341 kez okundu.

Erişilebilir otobüsler

Afyonkarahisar Belediyesi bünyesinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren halk otobüsleri Erişebilirlik Belgesi almaya hak kazandı.Afyonkarahisar Valiliği Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunca erişebilirlik kriterlerine uyan halk otobüslerine “Erişebilirlik Belgeleri” düzenlenen törenle verildi.

Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yasin Evcin, Yüntaş Genel Müdürü Selim Arıcı ve engelli bireylerin katıldığı programın açılış konuşmasını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yasin Evcin yaptı. Erişebilirlik Belgesi konusunda ilimizdeki çalışmalar hakkında bilgi veren Yasin Evcin, 2013 yılından bu tarafa Afyonkarahisar Valiliği Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunca 197 adet bina  25 adet açık alan ve 45 toplu taşıma aracı olmak üzere 267 denetim yapıldığını ve bu denetimlerde tespit edilen eksikliklerin denetimi yapılan kuruluşlara bildirilerek eksikliklerin tamamlanmasının istendiğini söyledi. Bu süre zarfında Afyonkarahisar Belediyesi bünyesinde hizmet veren 40 adet toplu taşıma aracının Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu Teknik Değerlendirme Ekiplerince denetlenerek Erişebilirlik Belgesi almaya hak kazandığını dile getiren Evcin, otobüslerin standartlara uygu olmasından dolayı Afyonkarahisar Belediyesi’ne teşekkür etti.

KENDİMİZDEN FARKLI GÖRMÜYORUZ

Tüm vatandaşlarımızın toplu taşıma kullanımında eşit haklara sahip olması gerektiğini söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Zeybek engelli vatandaşların ulaşımı, konusunda gösterilen hassasiyetin bu belge ile taçlandığını ifade etti. Otobüslerin engelli bireylere uygun hale getirilmesinde Yüntaş Genel Müdürü Selim Arıcı olmak üzere emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Zeybek; “Hepimiz birer engelli adayıyız. Engelli kardeşlerimizi, yaşlılarımızı kendimizden farklı görmüyoruz. Kendimizi onların yerine koyup, sıkıntılarını birebir gidermek için gayret sarfediyoruz. Bizler engelli bireylerimizin hassasiyetlerine kulak veriyor, onların yaşam mücadelesine destek olarak, hayatlarını kolaylaştırmak için üzerimize düşen görevleri yapıyor, bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Şunu çok iyi biliyoruz  ki sağlıklı her bir birey aynı zamanda engelli adayıdır. Çünkü ne zaman, nerede, nasıl bir olayla karşılaşacağımızı bilemeyiz”dedi.

OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN

Engellilerin her geçen gün topluma daha fazla entegre olduğunu söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz ise “Güzel bir hizmetin belgelendirildiği bir programdayız. Gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerekse özel sektörde her geçen gün engelli kardeşlerimizin topluma daha fazla entegre olması yönündeki gayretler hızlı bir şekilde devam etmektedir. Engelli kardeşlerimizin topluma entegre olabilmelerinin yolu işte bu erişilebilirlik konusunda daha fazla imkân sağlanması ile mümkün olacaktır. Her hizmete erişebilmeleri, gitmek istedikleri yere rahat ulaşabilmeleri, kamu kurum ve kuruluşlarına ya da özel sektör kuruluşlarına, alış veriş merkezlerine, hastanelere rahat gidip hizmetleri oradan rahat bir şekilde alabilmeleri ile ilgili olarak oluşturulan bu erişilebilirlik kavramı, bugün bizim açımızdan olmazsa olmaz kavramlardan birisidir. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız bu konuda denetleniyor,  eksikleri varsa giderilmeye çalışılıyor. Ancak şöyle bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarımızın binalarının önemli bir kısmı erişilebilirlik anlayışlından önce yapılmış olması dolayısıyla, bir kısmının da tarihi özellikler taşıması dolayısıyla binalarda tadilat yapmak zor olabiliyor. Bunlara da alternatif çözümler bulmaya çalışıyoruz” dedi.

DUYARLILIK OLUŞMAYA BAŞLADI

Toplumda hızla erişilebilirlik konusunda duyarlılık oluştuğunu ifade eden Vali Mustafa Tutulmaz: “Bazen ek yol, merdiven ya da asansör yaparak problemleri çözmeye çalışıyoruz. Bu durum Valilik konağında büyük sıkıntı. Tarihi özellikli bir bina. Binaya dokunulmasına müsaade edilmiyor. Bu sebeple giriş katında bir odayı engelli kardeşlerimize hizmet verilmesi yönünde dizayn ederek, burada engellilerinizin problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Ben hızlı bir şekilde artık toplumumuzun da bu duyarlılığa ulaştığını, kamu görevlilerinde duyarlılığın arttığını görmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Engellilerimizin genel anlamda da topluma entegrasyonu önemli. Bu yönde de kamu ve özel sektörün yanında belediyelerinde önemli bir gayreti ve çalışmaları var. Devletimiz sosyal devlet alanında her türlü hizmeti yapma yolunda ve bu konuda tavizsiz bir şekilde ilerliyoruz. Bundan sonra da bu çalışmalar devam edecektir. Bugün yapılan hizmette çok güzel ve anlamlı. Belediyemizi tebrik ediyorum. Toplu taşımada kolaylık getirecek bu sistemi oluşturdular. Engelli kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Vali Mustafa Tutulmaz’ın konuşmasının ardından erişilebilirlik belgeleri otobüs şoförlerine teslim edildi.

TAŞITLARDA DENETİMLER YAPILIYOR

2005 tarihinde yürürlüğe giren 5378 sayılı engelliler hakkında kanuna dayanılarak çıkarılan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği 20.07.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun kapsamında Valilikler bünyesinde Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları oluşturuldu. Valilik bünyesinde 2013 yılında kurulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu yönetmelik kapsamında kamu, özel ve tüzel kişiliğe ait bina, açık alan ve taşıtlarda eksiklerin giderilmesi için denetimler gerçekleştirmekte ve uyarılarda bulunmakta. Gerekli çalışmaları yapmayan kurum ve kuruluşlara Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliğinin ilgili maddeleri uyarınca idari para cezası uygulanmakta.

BİR YILDA 267 DENETİM YAPILDI

Afyonkarahisar Valiliği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu her yıl komisyonca hazırlanan denetleme programı kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. 2019 yılında il merkezi ve ilçelerinde 197 bina, 25 açık alan, 45 toplu taşıma aracı olmak üzere toplamda 267 denetim gerçekleştirildi. Bu kapsamda Yüntaş A.Ş. Otobüs İşletmesi bünyesinde toplu taşıma hizmeti veren 40 otobüs komisyon teknik ekiplerince peyderpey denetlendi ve denetimler neticesinde otobüslerin aranan kriterleri sağlayarak erişilebilir olduğu belirlendi. Bu çerçevede her bir otobüs plakası için Erişilebilir Belgesi hazırlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eş zamanlı operasyon
Eş zamanlı operasyon
Çöl’ü ziyaret ettiler
Çöl’ü ziyaret ettiler