Tehdide pabuç bırakmayız

Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük kendisini mahkemeye vereceğini söyleyen Konya Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu’na verdi veriştirdi, “Tehditlere pabuç bırakmayız”

Tehdide pabuç bırakmayız
Tehdide pabuç bırakmayız Admin
Bu içerik 1612 kez okundu.

Tehdide pabuç bırakmayız

Afyonkarahisar  Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük kendisini mahkemeye vereceğini söyleyen Konya Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu’na verdi veriştirdi, “Tehditlere pabuç bırakmayız”

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde ilimizde iki lokantada dokuz etine rastlanması sonrası yaşanan polemik büyüyor. Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük açıklama yaparak domuz yağının Konya şehrinden Afyon’a geldiğini belirtmişti. Bunun üzerine Konya Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu açıklama yaparak bu iddiaları yalanlamış ve Yörük’ü mahkemeye vereceğini beyan etmişti. Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük dün sert bir açıklama yayınladı. Yörük, “Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı ifşa listesinde ilimizde bulunan 2 lokantamız adana kebabı ürününde domuz eti bulunması nedeniyle ifşa edilmiştir. Oda olarak her zaman bu tür halk sağlığını ilgilendiren meselelere dikkatle yaklaştık. İncelememiz sonucunda elde ettiğimiz bilgileri de kamuoyu ile paylaştık. Bizim bu bilgilere ulaşmamız gördüğümüz kadarıyla birilerini rahatsız etmiş”

AÇIKLAMAMIZIN ARKASINDAYIZ

“Bizi dava etmekle tehdit etmeye kadar uzanan bir garip basın açıklaması yapılmıştır” diyen Yörük, “Biz yaptığımız açıklamanın arkasındayız, isteyen istediği yere şikâyette bulunabilir, bu tür kuru tehdit ve ithamlara pabuç bırakmayız. Ancak bizim amacımız bağcıyı dövmek bir ilin tüm esnafını zan altında bırakmak değil bilakis maddi gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Biz Konya Odasına da bir araştırma yapmalarını tavsiye ederiz. Çünkü ifşa listesi açıklandığında biz kimseyi temize çıkartmak için değil resmi bilginin doğruluğunu ve meselenin kaynağını tespit etmek maksadıyla incelemesini yaptık. Bu incelemeyi de her kasanın içinde çürük meyveler bulunabileceği ihtimali göz önüne alarak yaptık. Yoksa biz de bilirdik, ilimizde kesinlikle böyle bir olay olgu yoktur demeyi, ancak yüreklilik dolu böyle asılsız bir savunma yerine meseleyi ciddiyetle ve hassasiyetle ele almayı seçtik. Çünkü bu meselenin bir ucunda halk sağlığı bir ucunda esnafımızın kaygıları bir ucunda itibarımız, bir ucunda dinihassasiyetler vardır”

EKSİK BİLGİ SAHİBİ

Başkan Yörük, “Konya oda başkanımızın yaptığı açıklamada bahsettiği elisa tekniği eksik bir bilgi olabilir çünkü bu gibi ette tür tayini teknikleri için bakanlık Elisa metodu yanında PCR ve DNA-micro array metodlarını da kullanmakta ve analizin yapıldığı laboratuvarda hangi metoda ilişkin teknik ekipman varsa o kullanılarak yapılmasını talimatlandırıyor. Bu moleküler metodlar sadece et proteini tabanlı olmayıp bazı diğer bileşenlerin ölçümünü de öngörebiliyor. Dolayısıyla bakanlığın da bu konuda domuz yağı tespiti açısından konuyu aydınlatması gerekir. Görüldüğü üzere Konya Oda başkanımızın konuyu tamamen ciddiyetten ayrılarak iki ilin birbiriyle husumetine indirgemesini gerektirecek bir durum yoktur. Böyle davranarak sadece esas meseleyi gündemden kaçırıp yerine  bayağı bir tartışma bırakır. Meselenin özü ilimizde çıktığı ifşa edilen ürünün temininin nereden yapıldığıdır. Tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum, bu meselenin sonuna kadar takipçisi olacağız. Bizim açıklamamızda kimseyi hedef alan ifadeler bulunmazken, Konya Odasının açıklaması doğrudan

odamızı ve onun temsil ettiği esnafı, ve geleneksel değerleri hedef almaktadır”

SUÇLULAR CEZALANDIRILSIN

Suçluların bulunmasını isteyen Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük, “Bu konuyla ilgili bizler de esnafımızın haklarını korumak maksadıyla hukuki bir inceleme yapmaktayız. Bu domuz yağının kaynağı bulunana ve suçluları her kim olursa olsun ve ister Afyon, ister Konya, ister başka bir il olsun; kökü bulunup, cezalandırılmaları sağlanana kadar tüm gücümüzle takipçisi olacağız. Bu memlekette gıda terörizmine geçit vermeyeceğiz. Suçluyu saklamaya çalışan herkesi de ortaya çıkartacağız. Mesele zaten bakanlığa sirayet etmiş durumdadır. Yasal ve Hukuki tüm girişimleri yapmaktayız, bakanlık sürecini de dikkatle değerlendirmekteyiz. Ve tüm bu sorumlulukların yanında ticari itibar,kişisel hak ve özgürlükler, tüzel kişiliklerin haklarını da göz önünde tutmaktayız”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10. yıl kutlaması
10. yıl kutlaması
Beyfendiyi inceledi
Beyfendiyi inceledi