Göğsümüzü kabartan projeler

ATSO BAşkanı Hüsnü Serteser 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla buluştu. 2019 yılını değerlendiren Başkan Serteser, “ Göğsümüzü kabartan büyük bir projenin de destekçisi olduğumuzu belirtmek isterim. Türkiye’nin Otomobili, DEM-MAK tarafından yapılan Deve Kaya Kamyonu, Savrukoğlu firması tarafından yapılan insansız saha aracı gururumuz oldu”

Göğsümüzü kabartan projeler
Göğsümüzü kabartan projeler Admin
Bu içerik 997 kez okundu.

Göğsümüzü kabartan projeler

ATSO BAşkanı Hüsnü Serteser 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla buluştu. 2019 yılını değerlendiren Başkan Serteser, “ Göğsümüzü kabartan büyük bir projenin de destekçisi olduğumuzu belirtmek isterim. Türkiye’nin Otomobili, DEM-MAK tarafından yapılan Deve Kaya Kamyonu, Savrukoğlu firması tarafından yapılan insansız saha aracı gururumuz oldu”

Akrones Termal Otel’de düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan ATSO Başkanı Hüsnü Serteser ilimizin sorunlarını tespit ettiklerini ve çözümü için çalıştıklarını söyledi. Başkan Serteser, “2019 yılında sivil toplum kuruluşları ile yakın temas ve iletişim içinde olduk. İlçelerdeki Oda ve Borsalarımız ile birlikte İstihdam Seferberliği 2019 kampanyasına destek verdik, basın açıklaması yaptık. 9 Ekim 2019 tarihinde başlayan Barış Pınarı Harekâtı’na destek vermek için de yine meslek örgütleri ve ekonomi dernekleri ile bir araya gelip basın açıklaması yaptık. Bu basın açıklamamızdan sonra sivil toplum kuruluşlarının istişare etmesi gerektiği noktasında bir görüş ortaya çıktı. Buradan hareketle, 27 Kasım 2019 tarihinde, Odamızın ev sahipliğinde, Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı düzenledik. Odamız ile birlikte 25 STK’nın katıldığı toplantıda gündeme en çok getirilen konuları başlıklar hâline getirdik ve öncelikli sorunları tespit ettik”

 SORUNLARIN TAKİPÇİSİYİZ

Başkan Serteser, “Bu sorunların takip edilmesi ve istişare toplantılarının devamı için, toplantıya katılanların kendi içinde yaptığı oylama ile 10 kişilik bir Temsil Heyeti oluşturduk. Temsil Heyeti’nde şahsım ile birlikte, bu toplantımızda aramızda bulunan Afyonkarahisar Basın-Yayın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sezer Küçükkurt da yer alıyor. Temsil Heyetimiz, STK İstişare Toplantısı’nda tespit edilen öncelikli 5 sorunun çözülmesi gayret gösterecek. Şunu da söylemem gerekir: Biz 5 sorunu tespit ettik, yumurtacılık sektörü ile madencilik sektörünün sorunları aynı sayıda kişi tarafından dile getirildi, o nedenle 5’inci maddemizde iki başlık yer aldı”

5 ÖNEMLİ SORUN TESPİT EDİLDİ

Tespit ettikleri sorunları tek tek açıklayan Başkan Serteser, “Zafer Havalimanı daha işler hale getirilmelidir. Bunun için, İstanbul Havalimanı’na yapılan mevcut seferlerin yanı sıra Sabiha Gökçen Havalimanı ile termal otellerin misafirlerinin yoğun olarak yaşadığı Gaziantep gibi şehirlere de seferler konulmalıdır. Zafer Havalimanı’nda şu anda uygulanan ve turizm sektörünün talebi doğrultusunda düzenlenen seferlere devam edilmesi ekonomimiz için olumludur. Salı günü hariç her gün uçuş gözükse de, bazen rötar nedeniyle gecikmeler yaşanmakta, bazen de seferler iptal edilmektedir. Mevcut seferler İstanbul’dan kalkış 12.10, Zafer’den kalkış 13.05. Bununla birlikte iş insanlarımız için, bundan önce olduğu gibi sabah gidiş ve akşam dönüş olmak üzere bir seferin daha konulmasını talep ediyoruz. Ayrıca hemşehrilerimizin yoğun olarak yaşadığı Brüksel’e de Zafer Havalimanı’ndan uygun fiyatlı dış hat çalışması yapılmalıdır.

YENİ OSB İLİMİZE KAZANDIRILMALI

Yeni Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili de bilgiler aktaran Başkan Serteser, “Merkez Organize Sanayi Bölgesi, doluluk oranında tam kapasiteye ulaşması, her ne kadar genişleme çalışmaları yapılsa da bu çalışmaların ne zaman sonuca ulaşacağının belli olmaması dolayısıyla, yatırımcının ihtiyacına cevap veremez hâlde olduğu belirlenmiştir. İlimiz merkezinde yatırım yapmayı düşünen yatırımcıları geri çevirmemek için Kütahya yolu üzerinde planlanan OSB çalışmasının hızlandırılması gerekmektedir. Afyonkarahisar-Kütahya karayolunda bulunan ve İhsaniye-Hacıbeyli-Osmanköy arasında yer alan 1 milyon 887 bin metrekarelik arazi, Organize Sanayi Bölgesi ilan edilmesi hâlinde bölgemize büyük katkı sağlayacaktır. Bu arazinin 1 milyon 372 bin 995 metrekaresi maliye hazinesine, 514 bin 815 metrekaresi ise şahıslara aittir. Kütahya’ya 53, Afyonkarahisar’a 45 kilometre uzaklıkta olan bu arazi, genişleme potansiyeli ve büyükşehirlere yakınlığı da hesaba katıldığında firmalar için yatırıma uygun bir alan olarak tespit edilmiştir.

KOCATEPE ÖN PLANA ÇIKMALI

Kocatepe’nin ön plana çıkarılacağını da sözlerine ekleyen Başkan Serteser, “Zafer’in Başkenti olan Afyonkarahisar’da Zafer Haftası coşkuyla kutlanmalıdır. Zafer’in kazanıldığı toprakların hem ilimizdeki vatandaşlara ve hem de ulusal ölçekte daha iyi tanıtılması gerekmektedir. Büyük Taarruz’un emrinin verildiği Kocatepe’yi daha çok kişinin ziyaret etmesi sağlanmalıdır; Çanakkale gibi etkili olması üzerinde durulmalıdır. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı çalışmasının bir an önce bitirilmesi gerekmektedir. Öncelikle Afyonkarahisar-Ankara hattının, ardından Afyonkarahisar-Uşak-İzmir hattının bitirilmesi, ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır. Madencilik sektörü, ilimizin lokomotifi durumundadır. Kamu kurumları tarafından ruhsatlandırma süreçleri çok uzatılmaktadır. Bu da sektör çalışmalarında kayba sebep olmaktadır. Bu sorunların aşılması ve işlemlerin kolaylaşması maksadıyla madencilik sektörü için özel mevzuat oluşturulmalıdır. Yine bu sektör için ayrı bir Bakanlık oluşturulmalıdır”

 TERMAL KENTİ ÖNEMSİYORUZ

Termal Kent Projesine büyük önem verdiklerini belirten ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, “Termalin merkezi Afyonkarahisar’da termal ile sağlığı birleştirecek Termal Kent adını taşıyan büyük bir proje inşa edilecek. 700 bin metrekarelik alana yayılacak proje kapsamında günde yaklaşık 4 bin kişiye balneoterapi ve hidroterapi sağlık hizmetleri, kür hizmetleri, SPA ve Wellness hizmetleri, ergoterapi, rehabilitasyon ile yaşlı bakım hizmetleri üst düzeyde ve geniş ölçekte sunulacak. Termal Kent’te ayrıca AR-GE ve üretim faaliyetleri de yapılacak. Biz de başta Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere, Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Sayın Milletvekillerimiz ve Sayın Rektörlerimiz ile Termal Kent’in Sağlık Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmesi için gayret gösteriyoruz. Hatta bu konuda 2019’un Ekim ayında ve 2020’nin Ocak ayında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile de görüşme yaptık. Bu büyük projenin hayata geçirilmesi için kurulacak yönetici şirkette TOBB’un da yer almasını talep ettik”

YERLİ MİLLİ SERMAYE

3 önemli proje ile gurur duyduklarını da sözlerine ekleyen Başkan Serteser, “Sözlerime son verirken göğsümüzü kabartan büyük bir projenin de destekçisi olduğumuzu belirtmek isterim. TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu A.Ş., Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu işe gönül vermiş 5 önemli firmanın temsilcisi, Bakanlarımız ve çok sayıda iş insanı ile birlikte büyük bir tanıtım yaptı. Türkiye’nin Otomobili tanıtım toplantısına ben de Odamızı temsilen katıldım ve çok mutlu oldum. Bu büyük projeyi benimsiyoruz ve destekliyoruz. 4 Ocak’ta Odamızda ağırladığımız Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a da arz ettiğimiz gibi, Afyonkarahisar’ın hem Türkiye’nin Otomobili ile ilgili yan sanayi ürünlerinde, hem de makine sektöründe ülkemizin yapacağı hamlelerde yer almasını talep ediyoruz. Sayın Bakanımız Varank’ın Afyonkarahisar’da incelediği DEM-MAK tarafından yapılan Deve Kaya Kamyonu, Savrukoğlu firması tarafından yapılan insansız saha aracı ile Biohenge firmasının çalışmaları göğsümüzü kabartmıştır. Bu üç örnek, yerli ve milli sanayide, Afyonkarahisar’ın ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur. Çalışan Gazeteciler Gününüzü bu vesile ile tekrar kutluyor; çalışmalarınızda başarılar diliyorum”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10. yıl kutlaması
10. yıl kutlaması
Beyfendiyi inceledi
Beyfendiyi inceledi