Hedef 1 milyar dolarlık ihracaat

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, 2019 syılını değerlendirdi. İhracatın arttığını dile getiren Başkan Serteser, geçen yıl 360 milyon Dolarlık ihracaat yaptıklarını belirtirken2023 yılı hedefinin 1 milyar dolarlık ihracat olduğunu söyledi

Hedef 1 milyar dolarlık ihracaat
Hedef 1 milyar dolarlık ihracaat Admin
Bu içerik 998 kez okundu.

Hedef 1 milyar dolarlık ihracaat

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, 2019 syılını değerlendirdi. İhracatın arttığını dile getiren Başkan Serteser, geçen yıl 360 milyon Dolarlık ihracaat yaptıklarını belirtirken2023 yılı hedefinin 1 milyar dolarlık ihracat olduğunu söyledi

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser Akrones Otel’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek hem 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı hemde bir yıllık değerlendirmede bulundu. Başkan Serteser kahvaltı sonrası yaptığı açıklamada, “Bu toplantıya gelen her basın mensubunu, Odamızın bir paydaşı olarak görüyorum. Odamızın faaliyetlerinin kamuoyuna duyurulmasında, taleplerimizin öğrenilmesinde siz değerli basın mensuplarının rolü büyüktür. Hakaret içermeyen eleştiriler olduğunda da eleştirileri değerlendirdiğimizi, istişare ettiğimizi belirtmek isterim. Biz bu toplantımızda hem sizin bu anlamlı gününüzü kutlamak, hem de sizlerle bir araya gelmişken 2019 yılını değerlendirmek istedik. Çünkü 2019 yılı, Odamız için verimli bir yıl oldu. Barış Pınarı Harekatı bölgesinde bombalı araç saldırısı sonucu 3 askerimiz şehit olmuştur. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve milletimize başsağlığı diliyorum. Ülkemiz, terörle mücadelesini sürdürecek ve başarıya ulaşacaktır”

 KREDİ FAİZİ DÜŞÜRÜLMELİ

Başkan Serteser, “Merkez Bankası, dün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 0,75 puan düşürerek yüzde 11,25'e çekti. Merkez Bankası böylece 25 Temmuz 2019’da 4.25; 12 Eylül 2019’da 3.25; 24 Ekim’de 2,5; 12 Aralık’ta 2,0 ve dün 0,75 olmak üzere faizi son beş toplantıda 12.75 puan indirmiş oldu. Faiz indiriminin reel sektöre katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte kamu ve özel bankaların da ivedilikle kredi faizini düşürmesi çağrısı yapıyoruz. Malumunuz olduğu üzere Mısır güvenlik güçleri Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın düzenleyerek, 1'i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına aldı. Devletimizin sesini dünyaya duyurmak üzere Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve 100’üncü yaşını kutlayan Anadolu Ajansı’na yapılan bu baskını basın özgürlüğüne saldırı olarak değerlendiriyoruz ve gözaltına alınan ajans çalışanlarının bir an önce serbest bırakılmasını diliyoruz. Serbest bırakılan Anadolu Ajansı çalışanı Hilmi Balcı’ya geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz”

 BEKLEME AŞAMASINDAYIZ

 2019 yılında önemli eğitimlerg erçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Serteser, “2019 yılında bir taraftan KOBİ’lere Finans Yönetimi Eğitimi: KOBİ Akademisi isimli Avrupa Birliği projemizi sürdürdük ve tamamladık; bir taraftan da Türkiye-AB İş Dünyası Teklif Çağrısı kapsamında KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projemizle destek almaya layık görüldük. Ülke genelindeki 100 projeden 20’sinin kabul edildiği Teklif Çağrısı’nda yer alan projemizden, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından da Tanıtım Toplantısı’nda basına duyuruldu. 2019 yılında Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Sağlık Turizmi Çalışanlarının Kalitelerinin Artırılması Projesi’ni de uygulayarak termal tesislerin personeline toplam 54 saat eğitim verdik. 2018 yılında yine Zafer Kalkınma Ajansı desteği ile başladığımız ATSO Yeşil Etikete Kavuşuyor projemizin de son aşamasına geldik. Jeotermalle ısınan, güneş enerjisi santrali ile kendi elektriğini üreten hizmet binamızda, yağmursuyu geri dönüşüm sistemini kurduk. Ayrıca Yeşil Bina Sertifikası için gerekli tüm altyapıyı tamamladık ve sertifikayı verecek olan İngiltere merkezli kuruluşa başvuru yaptık, prosedür gereği bekleme aşamasındayız. İnanıyoruz ki en üst düzeydeki sertifikayı alacağız ve Oda-Borsa camiamız içinde bu belgeyi alan ilk Oda olacağız”

 YUMURTADA KDV DÜŞTÜ

“2019 yılında üyelerimizin talepleri doğrultusunda yaptığımız lobi faaliyetlerimizin bazıları olumlu sonuçlandı” diyen Serteser, “Buna en güzel örnek, 2019 yılında birkaç gündeme getirdiğimiz ve 2020 yılının ilk günlerinde Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan yumurtada KDV indirimidir. Yayımlanan karar ile birlikte toptan satışlarda yumurtanın KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e inmiştir. Dileriz ki temel ihtiyaç maddeleri arasında olan yumurtanın, perakende satışlarında da KDV yüzde 8’den yüzde 1’e iner ve vatandaşlarımız yumurtayı daha ucuza tüketir. Yumurta ile ilgili yaşadığımız en büyük sorun olan Irak’a ihracatın durması hakkında da çalışmalar yaptık. Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun davetiyle Irak’ın Türkiye Büyükelçisi Hasan El Cenabi’yi Odamız’da ağırladık ve sorunları içeren bir dosyayı Sayın Büyükelçi’ye sunduk”

 YATIRIM PROGRAMINA ALINDI

Başkan Serteser, “Geçtiğimiz yıl, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Sönmez’in Afyonkarahisar’da katıldığı toplantıda, ilimizdeki enerji iletim sıkıntılarını arz ettik. Bu sıkıntıların başında İscehisar’daki mermercilerimizin bize ilettikleri İscehisar Trafo Merkezi’nin devreye alınması ile ilgiliydi. Bakanlığımız, bu konuda harekete geçti. İscehisar Trafo Merkezi son aşamasına geldi. Bu yılın Mart ayında hizmete girmesi bekleniyor; ama Mart’a yetişmezse en geç Mayıs ayında bu trafo hizmete girecektir. Ayrıca Afyonkarahisar merkezdeki Trafo Merkezi’nin yenilenmesi, Konya yolunda, Bolvadin ilçesinde de Trafo Merkezi’nin yapılması konuları Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin yatırım programına alınmıştır. Yine 2019 yılında gündeme getirdiğimiz ulusal market zincirlerinin, nüfusa göre belirli aralıklarla açılması, bakkallarımızın mağdur olmaması hakkındaki talebimiz, Ticaret Bakanlığı tarafından incelendi; yeni bir yasa çalışması yapıldığı ve bu çalışmada talebimizin de değerlendirileceği bize yazı ile bildirildi”

MİLLETVEKİLİ TAYTAK’A TEŞEKKÜR

“Geçtiğimiz yıl, Oda hizmet binamızda bulunan Türk Standardları Enstitüsü İl Temsilciliği’nin Belgelendirme Müdürlüğü olması doğrultusunda yazışmalar yaptık” diyen Başkan Serteser, “ Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’ın girişimiyle bu talebimiz olumlu sonuçlandı ve artık Afyon’da TSE Belgelendirme Müdürlüğümüz oldu. Bu saydıklarım, tabii bir çırpıda akla gelenler. Odamız’ın 33 Meslek Komitesi var; 19’uncu Meslek Komitemiz de malumunuz olduğu üzere yayın faaliyetleri ile ilgili. Bu Meslek Komitelerimiz’in kendi içinde istişare ettiği ve bir sorun olarak Yönetim Kurulumuz’a bildirdiği konuları biz de değerlendirip ilgili makam ve mercilere ulaştırıyoruz. Yıl içinde birçok lobi faaliyetine imza atıyoruz. Zaman zaman “Oda ve Borsalar ne yapıyor” gibi sorular sorulduğunu görüyoruz; Oda ve Borsalar’ın belki de en önemli işlevi bu lobi faaliyetleridir. Zira Oda ve Borsalar’ın üyelerinin sorunlarının çözülmesi; firmaların üretime ve istihdama daha çok odaklanmasını, böylece ekonomiye katkılarının artmasını sağlıyor. Bu vesile ile lobi faaliyetlerimizi en az bizim kadar takip eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Afyonkarahisar’ı temsil eden kıymetli Milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum”

 EĞİTİM TAKVİMİ HAZIRLANIYOR

ATSO KOBİ Akademisi ile ilgili bilgiler aktaran Başkan Serteser, “Oda olarak eğitime de önem veriyoruz. ATSO KOBİ Akademisi, 2018 ve 2019 yıllarında toplam 30 eğitim verdi. ATSO KOBİ Akademisi eğitimleri finansa erişimden, diksiyon kurallarına, dış ticaret hakkındaki mevzuattan liderliğe kadar geniş bir yelpazedeki konu başlıklarıyla üyelerimizin bilgilerini pekiştirdi. Her eğitimimizin açılışına da bir Yönetim Kurulu Üyemiz mutlaka iştirak etti ve eğitimden önce katılımcılara hitap etti. 2020 yılı için de ATSO KOBİ Akademisi eğitim takvimini hazırlıyoruz. Hazırlıklarımız bitince sizin vasıtanızla kamuoyuna duyuracağız. Bununla birlikte İŞKUR ile yaptığımız protokol çerçevesinde KOSGEB destekli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verdik. 2019 yılında verdiğimiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 8’i buldu, bu eğitimlerde 140 kişi Girişimcilik Belgesi aldı. İnşallah daha çok eğitimle girişimci adaylarımızın yeni iş fikirlerine destek olacağız”

İHRACATIMIZ ARTTI

2019 yılı ihracat rakamları hakkında da açıklamalarda bulunan ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, “Odamızın faaliyetlerinin yanı sıra size ihracat rakamlarımızdan da bahsetmek isterim. Afyonkarahisar’ın 2019 yılındaki toplam ihracatı 2018 yılına göre yüzde 6,35 artarak 363 milyon 664 bin dolar oldu. Türkiye’nin ihracatındaki artış ise bir önceki yıla göre yüzde 2.04 olarak açıklandı. İlimizin ihracatında, Türkiye ortalamasının üzerinde artış yaşandı. Afyon, bu rakamla Türkiye’de 30’uncu il oldu. Malumunuz olduğu üzere iki tür ihracat rakamı var. Birincisi, doğrudan ihracat. Bizim üreticilerimizin, yurtdışında alıcı bulması ile, firmalarımızın kendi iştigal alanları ile ilgili ürünleri satışı ile oluşan ihracat, doğrudan ihracattır. 363 milyon 664 bin dolarlık ihracat, bu kategoriye giriyor. Bir de ihraç kayıtlı satıştan bahsetmemiz mümkün. Bu satışlarda, üretim ve istihdam Afyonkarahisar’da yapılmasına rağmen ihracat, başka şehirlerde kurulan firmalar ya da alım-satım yapan şahıslar üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla bu ihracat, başka illerin hanesine yazılıyor. Biz, ihraç kayıtlı satışların üretimin ve istihdamın sağlandığı illerin hanesine yazılmasını talep ediyoruz. Afyonkarahisar’ın yaklaşık 100 milyon dolarlık ihraç kayıtlı satışının olduğunu tahmin ediyoruz. Bununla birlikte ihracatımız, yarım milyar dolara yaklaşmış oluyor”

 İLK SIRADA MADEN ÜRÜNLERİ

İlimizde ihracat yapan firma sayısının bir önceki yıla oranla arttığını dile getiren Başkan Serteser, “Yine ihracat ile ilgili istatistiklerden devam edelim: 2019 yılında ihracatçı firma sayımız da arttı. 2018 yılında 347 olan ihracatçı firma sayımız, geçen yıl 394’e yükseldi. İlimizin en çok ihracat yapan ilk 3 sektörü şöyle Madencilik Ürünleri: 200 milyon 907 bin dolar (2019)  (Bir önceki yıla göre artış %8,63) Bu sektörün tamamını doğaltaş ihracatı oluşturmaktadır. Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller: 55 milyon 609 bin dolar (2019) (Bir önceki yıla göre azalış % 38,55) Bu sektörün 46 milyon dolarlık kısmını yumurta, 9 milyon dolarlık kısmını dondurulmuş tavuk ve balık oluşturmaktadır. Bu sektördeki ihracatın azalmasının sebebi Irak’ın yumurta ithalatına yasak getirmesidir. Irak’a 2019 yılında yapılan ihracatta 2018 yılına göre yüzde 54,74’lük düşüş yaşandı. Düşüşün temel sebebi, Irak’ın yumurta ithalatına yasak getirmesidir.Irak’a 23 milyon dolar yumurta ihracatı yapılmış olup, kalan kısım mermer, dondurulmuş gıda ve makine ekipmanlarından oluşmaktadır. Bu sorunun aşılması için, biraz önce bahsettiğim gibi Irak özelinde çalışma yapıyoruz; bir taraftan da yeni pazar arayışındayız. İnşallah yumurtacılarımızın ihracatta yaşadığı sorunu çözeceğiz ve il olarak ihracatımızı artıracağız. Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri: 25 milyon 391 bin dolar (2019) (Bir önceki yıla göre artış %23,54) Bu sektör ihracatının 22 milyonluk kısmını haşhaş oluşturmaktadır. İlimizden yapılan ihracatta ilk üç sırayı 51 milyon 845 bin dolarlık ihracat ile Amerika Birleşik Devletleri, 51 milyon 357 bin dolar ile Çin Halk Cumhuriyeti, 39 milyon 626 bin dolarlık ihracat ile Irak almıştır. Irak’a 2018 yılında 87 milyon 549 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmişti”

 SAYGIN BİR NOKTADAYIZ

İhracatta ilimizin saygın bir noktada olduğunu söyleyen Serteser, “İlimiz, ihracattaki öne çıkan sektörleri ile Türkiye genelinde de saygın bir yere sahiptir. Meselâ 2019 yılı mermer ihracatında 200 milyon 907 bin dolar ile Türkiye ikincisiyiz, birinci İstanbul. 2018 yılında Türkiye üçüncüsüydük, Denizli ikinci, İstanbul birinciydi. İhracatımız yarı yarıya düşmesine rağmen yumurta ihracatında 46 milyon 396 bin dolar Türkiye ikincisiyiz. Bu kategoride de İstanbul birinci. 2018 yılında Türkiye birincisiydik. Haşhaşta 22 milyon 117 bin dolarlık ihracat ile Türkiye ikincisiyiz, İzmir birinci. 2018 yılında da durum aynıydı. İhracatta iyi bir konumdayız, daha iyiyi yakalamak için çalışıyoruz, çalışacağız. İthalatta da cari açığın kapanmasına katkı sağlayan bir iliz. İlimizde, 2019 yılının 11 aylık verilerine göre 73 milyon 198 bin dolarlık ithalat yapıldı. Geçen yılların ortalaması ve 11 aylık ortalama karşılaştırıldığında 2019’u 79 milyon dolar civarında ithalat ile kapattığımız görülüyor. Buna göre her 1 dolarlık ithalata karşılık, 4,6 dolarlık ihracat gerçekleştirmiş oluyoruz”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10. yıl kutlaması
10. yıl kutlaması
Beyfendiyi inceledi
Beyfendiyi inceledi