Destekler devam ediyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından IPARD II – 8. Başvuru Çağrı İlanına çıkılması nedeniyle basın toplantısı düzenlendi

Destekler devam ediyor
Destekler devam ediyor Admin
Bu içerik 2326 kez okundu.

Kurumun il binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörü Zülgari Özdemir, “IPARD I dönemi 2016 yılı sonu itibariyle tamamlanmıştır. Şu anda IPARD II programı uygulanmaktadır. IPARD-I kapsamında ilimizde 389 proje hayata geçmiştir. Bu projelerin yatırım tutarı yaklaşık 265 milyon Lira olup; yaklaşık 134 milyon Liralıkkısmı Kurumumuzca yatırımcılara hibe ödemesi olarak yapılmıştır.  2016 yılı sonu itibariyle IPARD I tamamlanarak IPARD II Dönemine geçilmiştir. TKDK’ya ilgi her geçen gün artarak devam etmekte. Bunu aldığımız projelerden kolaylıkla anlayabiliyoruz. 2017 yılı başından bu yana IPARD II programını uyguluyoruz. Bu kapsamda 8adet Başvuru çağrı ilanına çıktık.

123 milyon TL hibe

Özdemir, “İlk 3 çağrı projelerin incelemeleri tamamlanarak kabul edilen 199 proje sahibiyle yaklaşık 173 milyon Lira yatırıma karşılık yaklaşık 123 milyon Lira hibe ödenmesine yönelik sözleşmeler imzalanarak yatırımlar başlamıştır. Yatırımların bir kısmı tamamlandı tamamlanan projelere 60 milyon Liradan fazla ödeme gerçekleştirilmiştir. Diğer projeler devam etmektedir. IPARD II 5. Başvuru Çağrısında (Hayvancılık ve işleme pazarlama sektörlerinde) toplam 38 proje kabulü yapılmıştır. Bu dönemde yaklaşık 104 milyon Lira yatırım yaklaşık 45 milyon Lira destek talebi yapılmıştır. Bu çağrıdan9,5 Milyon TL yatırım tutarı olan 5 projenin değerlendirmesi tamamlandı geriye kalanların değerlendirmeleri ise devam ediyor”

92 başvuru alındı

“IPARD II 6. Başvuru Çağrısında toplam 92 proje başvuru alındı” diyen Özdemir, “Toplam yatırım miktarı 63,9 Milyon TL, bu projeler için hibe talebi ise 33,8 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir. IPARD II 8. Başvuru Çağrı İlanı ise25 Kasım 2019 tarihinde yayınlanmıştır. İlimizde bu çağrının tanıtım faaliyetleri devam etmektedir. Bu gün itibariyle iki dönemde 50 süt üretim tesisi,  47 besi çiftliği,  22 kanatlı et üretim tesisi, 4 yumurta tavukçuluğu, 19 süt işleme tesisi, 6 süt toplama merkezi, 24 kırmızı et işleme tesisi, 2 kanatlı et işleme tesisi, 10 meyve - sebze işleme, soğuk hava deposu,  337 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi, 11 arıcılık projesi,  15 zanaatkârlık ve katma değerli ürünler projesi,  32 kırsal turizm tesisi, 3 yenilenebilir enerji tesisi ilimize kazandırılmıştır. Bu 588 projeye yaklaşık 438,5 milyon Lira yatırım yaklaşık 257 milyon Lira destek verilmiştir/verilmektedir. İncelenen diğer projeleri ile birlikte 500 milyon Lirayı geçen bir yatırım ilimize kazandırılmış olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Sistemi değiştireceğiz
Sistemi değiştireceğiz