Ortalamanın altındayız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dün yaptığı 112 çağrı merkezlerine yapılan ihbarların yüzde 68’inin asılsız olduğu ilimizde ise bu durumun yüzde 30’larda olduğu öğrenildi.

Ortalamanın altındayız
Ortalamanın altındayız Admin
Bu içerik 254 kez okundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 112 Çağrı Merkezlerine gelen asılsız ihbarlara ilişkin, "1 Ocak-30 Kasım 2019 arasında 44 ildeki yeni nesil 112 çağrı merkezlerimize gelen toplam çağrı sayısı 39 milyon 216 bin 435'tir. Bu ihbarların yüzde 68'i yani 26 milyon 270 bini asılsız ihbardır. Ayıp ya... 12 milyon 496 bini de gerçek ihbardır. Biz bunu düzeltebiliriz. Asılsız ihbarlara karşı ceza uygulamasına da başladık. Valiliklerimiz tarafından 250 lira ceza kesilmektedir ancak mesele ceza tahsil etmek değil hayat kurtarmaktır" dedi.

Gereksiz aramayın

112 Acil Ambulans Sisteminin 25. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Zafer Meydanında düzenlenen tanıtım etkinliğine katılan Vali Mustafa Tutulmaz’da bu duruma dikkat eçekerek, “Vatandaşlardan ricamız 112’yi gereksiz aramamalarıdır. Meşgul ettiğiniz kişi acil bir aramaya bakamayabilir ve arayan kişinin canına, malına zarar gelebilir. Tüm vatandaşlarda ricamız 112’yi meşgul etmeyelim. İlimizde hava ambulansı yeniden faaliyetlerine başladı. Vatandaşlarımıza sağlık alanında hizmet vermeye devam ediyoruz” demişti.

Yüzde 30’lara düştü

Yeni Nesil 112 Çağrı Merkezine geçen ilk 24 şehir arasında bulunan Afyonkarahisar’da ki son durum hakkkında bilgi veren , 112 Acil Çağrı Merkezi Müdür Vekili Dr. Gülsün Ateş Doğan, “ŞU anda ilimizde ki asılsız ihbar olayı yüzde 80’lerden yüzde 30-35’lere kadar düştü. Asılsız ihbar uygulamasına 250 TL para cezası var ama bunu biz şu zamana kadar hiç uygulamadık. Bu durumda ki kişilere savcılık makamına vereceğimiz söyleyerek ikna ederek bu durumlara geldik. Radyo, televizyon programlarında, gazetelerde bunları anlattık. AVM’lerde stantlar açarak vatandaşlarımızı bilinçlendirdik” dedi.  Ahmet IŞIK/ODAK ÖZEL

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atıklardan sabun yaptılar
Atıklardan sabun yaptılar
Tayin hakkı tanınmalı
Tayin hakkı tanınmalı