Tarihin her döneminde merkez oldu

Termalin, lezzetin, mermerin ve Zafer'in başkenti olan Afyonkarahisar’ımızı tanıtmaya devam ediyoruz. Yurt genelinde binlerce okuyucusu olan Sabah Gazetesi internet sayfasında ilimize geniş yer verdi

Tarihin her döneminde merkez oldu
Tarihin her döneminde merkez oldu Admin
Bu içerik 435 kez okundu.

Ülkemizin önde gelen basın kuruluşlarından olan Sabah Gazetesi, internet sayfasında Afyonkarahar’dan övgüyle söz etti. 3 Aralık Salı günü Sabah Gazetesi’nin İnternet Sayfasında yer verilen yazı dizisinde tarihinden, kültürüne, sağlık, spor ve termal turizminden UNESCO tescilli lezzetlerine kadar tüm yönleriyle kaleme alınan yazı dizisi büyük ilgi gördü.

Sabah Gazetesi'nin şehrimizle ilgili okuyucularıyla payşaltığı bilgileri:

8 bin yılık köklü geçmişe sahip Afyonkarahisar milattan önce birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kenttir. Şehrin tarihi Hititlere kadar uzanmaktadır. Tarihi Afyonkarahisar Kalesi eteklerinde Selçuklu ve Osmanlı döneminde kullanılan binalar 1900'lü yılların başında çıkan yangında zarar görmüş, yaklaşık 3 bin ev yanarak kül olmuş. 2. Abdülhamit'in gayretiyle bu tarihi yapılar tekrar onarılmış ve inşa edilmiş. Osmanlı İmparatorluğu'nun dört bir tarafından gelen ustalar bu binaları yeniden inşa etmiştir. Tarihi dokusu, yöresel lezzetleri ve misafirlerine verdiği değer ve tüm merak edilen güzellikleriyle Afyonkarahisar'ı yakından tanımak ister misiniz? İşte Afyonkarahisar'ın eşsiz güzellikleri. Tarihi mirasa sahip çıkma adına Kültür ve Turizm Bakanlığının büyük destekleriyle Valilik ve Belediye işbirliğinde Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait 500 'e yakın tescilli bina aslına uygun restore ediliyor. Belediye 2013 yılında kentsel sit alanında kalan bölgelerin tamamının röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerini, İstanbul Büyükşehir Belediyesine yaptırarak ihaleye hazır hale getirmişti.

DÜNYA MOTOKROS ŞAMPİYONASI

Bakanlığın katkılarıyla Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından ihalesi yapılan projeye göre 3 yıl içerisinde bölgenin tamamının bitirilmesini hedefleniyor. Tarihi dokunun gün yüzüne çıktığı projede amaç; şehrin turizm potansiyelini açığa çıkarmak aynı zamanda misafirler için adeta yeni bir yaşam ve dinlenme alanı oluşturmak. Çalışmaların tamamlanmasıyla 'Eski Afyon' diye bilinen mahalleler adeta ihya olacak. Şehrin coğrafi işaret tescili almış lokum, sucuk, haşhaş, keşkek ile patatesli köy ekmeği başta olmak üzere yöresel lezzetleri ve tatlıları markalaşma yönünde hızla ilerliyor. Yakın zamanda Afyonkarahisar UNESCO tarafından gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dâhil edildi ve kentin lezzetleri böylelikle tescillenmiş oldu. UNESCO'dan gastronomi şehri unvanı alan ilin bu alanda kalıcılığını sağlamak ve kente daha fazla katkı sağlayabilmek için çalışmalar sürdürülüyor. İki yıldır düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası ile sadece ilin değil, ülkenin de tanıtımına katkı veriliyor. Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan şampiyonanın üçüncüsü için de hazırlıklar devam ediyor. Afyonkarahisar aynı zamanda Türkiye'nin termal başkentidir; 30 bine yaklaşan en fazla termal yatak kapasitesine sahip bir ildir. Türkiye'de kişi başına düşen beş yıldızlı termal otel sayısında en fazla tesise sahip il olan şehirde mevcut beş yıldızlı termal otellerin yanı sıra yapımı devam eden pek çok tesis bulunmaktadır.

TAKIMLAR KAMP İÇİN AFYON'U TERCİH EDİYOR

650 bin metrekarelik alanda kurulan spor kompleksi bulunuyor. Burada 12 futbol sahası, 3 spor salonu, su kayağı ile tam ve yarı olimpik yüzme tesisleri, güreş eğitim merkezi ve atletizm salonları var. Bu imkanlarla şehrin spor turizminin önemli bir noktası olmaya başlamıştır. Bugün pek çok takım kamp için burayı tercih ediyor. Hem iklim hem de oteller sahalara çok yakın bir noktada. Birkaç dakikada otelden sahaya gelebilirsiniz. Dünya Motokros Şampiyonası'na iki kez ev sahipliği yaptı. 2020'de tekrar ev sahipliği yapacak.

KAPLICA VE SAĞLIK TURİZMİ MERKEZİ

Türkiye'de "kaplıca ve sağlık turizmi" denilince ilk akla gelen şehirdir. Termalin başkenti unvanı bulunuyor. Bu durum son yıllarda "kongre turizmi" ile de öne çıkmaya başladı. Afyonkarahisar, 5 yıldızlı termal tesisleri, tarihi ve doğal güzellikleri, yöresel lezzetleriyle kış turizminin gözde merkezleri arasında yer almaya başladı. Özellikle yarıyıl tatillerinde tüm tesisler yüzde 100 doluluğa ulaşıyor. Bu yüzden tatil döneminde de turistlerin ilk tercih edeceği turizm merkezlerinden biri Afyonkarahisar oluyor.

SOKAKLAR RENKLENDİ, İLGİ ARTTI

Tarihi binaların turizmle buluşturulması amacıyla tarihi konaklar restore ediliyor. Bu anlamda tarihi konakların bundan sonraki dönemde de onarılmasına, onarımının yaptırılmasına devam edilecek. Belediye tarafından yürütülen 'Sokak Sağlıklaştırma Projesi' Türkiye'nin en büyük sokak sağlıklaştırma projesi olarak dikkat çekiyor. Afyonkarahisar, kültürel varlıkları noktasında adeta 'lebi derya' özelliğini taşıyor. Konakların restore edilmesi bölgeye olan ilgiyi de artırdı. Bu bölgelerde konak almak isteyenlerin, bu bölgelerde yaşamak isteyenlerin sayısı artıyor. Konakların doğallığı ve rengarenk olması çok sayıda turistin ilgisini çekiyor.

HEDEF: EN ÇOK ZİYARET EDİLEN İL OLMAK

Dünya'da en çok ziyaret edilen 10 ilin içerisinde 2 tanesi Türkiye'de bulunuyor. Kültür, doğa, spor, sağlık turizmini aklımıza gelen her şeyi turizmin bir parçası haline getirmek gerekiyor. Şehrin sahip olduğu zengin kültürel mirasla konaklar bir araya getirilip en çok ziyaret edilen iller arasında yer almak hedefleniyor.

MİHRİOĞLU KONAĞI GÖRENLERİ BÜYÜLÜYOR

Türbe Cami mevkisinde bulunan ve Mihrioğlu ailesine ait olan ve 1896 yılında yapımına başlanan Mihrioğlu Konağı'da yine en beğenilen konaklar arasında yer alıyor. 1905 yılında bitirilmek suretiyle 9 yılda inşa edilen bir konak burası. Mihrioğlu Konağı, 2008 yılının Nisan ayında Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi tarafından aslına uygun şekilde restore edilip hizmete açılmıştı. O günden bu güne kadar vatandaşlara ve turistlere aralıksız hizmet veren Tarihi Konak, görenleri hayran bırakıyor.

 

 

UNESCO TESCİLLİ BİR MUTFAĞA SAHİP

UNESCO, Gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na Afyonkarahisar'ı da dâhil ettiğini geçtiğimiz günlerde duyurdu. Gaziantep ve Hatay mutfağından sonra Türkiye'den sadece Afyonkarahisar mutfağının dâhil edildiği bu ağ, şehrin mutfağının markalaşmasına büyük katkı sunacaktır. Lokumu, sucuğu, kaymağı, pastırması, keşkeği, patatesli ekmeği ve haşhaşlı ürünleri ile zengin bir mutfağa sahip. Gastronomi alanında dünyada 36 şehir var. Afyonkarahisar'da bunlardan biri.

Afyonkarahisar, coğrafi konumu itibariyle bir geçiş ve kavşak noktasındadır. Böyle bir coğrafi konum nedeniyle Hititler'in Arzava seferine giderken buradan geçmesi gerekmiş, Frigler bu bölgeye yerleşmiş, Persler için "Apemeia" merkez olmuş, Büyük İskender'in ordusu bu bölgede savaşmış ve ardından Anadolu'yu paylaşmış, Roma için büyük önem taşıyan ticaretin can damarı olan yollar Afyonkarahisar'da kesişmiş, Bizanslılar bölgeyi askeri üs olarak kullanmıştır.

Araplar ve daha sonra Türkler için Afyonkarahisar, Anadolu'nun alınabilmesi için öncelikle alınması gereken yer olma anlamı taşımıştır. Türklerin Anadolu'ya yerleşmesi sürecinde önemli bir yeri olan Miryakefalon Savaşı bu topraklar üzerinde yapılmış, Selçuklular için üs olmuş, Osmanlılar Anadolu'yu Osmanlı bayrağı altında birleştirmek için Karamanoğullarına burada saldırmış, Anadolu'yu ele geçirmek isteyen Yunanlılar burada üs oluşturmuştur. Ulu Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşında son derece önemli bir nokta olan Büyük Taarruz'u bu topraklarda Kocatepe'de yönetmiştir. Bu yönüyle Afyonkarahisar jeopolitik anlamda da olukça önemli bir noktada yer alıyor. Bu yüzden burası keşfedilmesi gereken nadide bir coğrafya.

AKDAĞ TABİAT PARKI BÜYÜLÜYOR

Akdağ Tabiat parkı yemyeşil ormanları su kaynakları, uçsuz bucaksız çayırları; zengin bitki örtüsü ve, yılkı atları, geyik, domuz, tilki, kurt hayatınıza bir anda huzur ve canlılık kazandırır. Yarım saatlik bir trekking yapabilirsiniz. 20 km. uzunluğundaki Tokalı Kanyon görülmeye değerdir. Akdağ Tabiat Parkı'nı ziyaret ettikten sonra Hüdai Kaplıcalarında ünü dünyaya yayılmış çamur banyosu yapabilirsiniz. Tazelenip, yöresel yemekleri yedikten sonra Sandıklı İlçe merkezini ziyaret edebilirsiniz. Merkezde Osmanlılar zamanından kalmış konakları görüp, 'Yaren Gecesi'ne katılabilirsiniz. Afyonkarahisar Mevlevihanesi, Anadolu'da kurulan ilk mevlevîhânelerdendir. İlk kuruluşu 13. yüzyıla kadar dayanır. Afyonkarahisar Mevlevîhânesi, Konya Mevlevîhânesinden sonra en önemli Mevlevîhânedir. Özellikle 16. yüzyılda Hz. Mevlânâ'nın yedinci kuşak torunlarından Sultan Dîvânî zamanında Mevlevîlik açısından çok önemli bir merkez olmuştur. Ayrıca başka Mevlevîhânelerde olmayan "40 Hatimli Şifalı Aşure"geleneği ilk defa burada başlamış ve birçok mevlevîhâneye buradan yayılmıştır. Bu yüzden Mevlevi kültürünün hala diri ve canlı olduğu bir şehdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kitaplarını anlattılar
Kitaplarını anlattılar
Jandarmadan kaçamadılar
Jandarmadan kaçamadılar