AFSÜ büyüyor, gelişiyor

Afyonkarahissar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş kurmaylarıyla birlikte basın mensuplarının karşısına çıktı. 1 yılda neler yaptığı anlatan ve bundan sonra yapacakları ile ilgili bilgi veren Rektör Prof. Dr. Okumuş, “En iyi hizmeti vermek için gece gündüz demeden çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz”

AFSÜ büyüyor, gelişiyor
AFSÜ büyüyor, gelişiyor Admin
Bu içerik 2547 kez okundu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden ayrılarak yeni bir üniversite olarak hizmet vermeye başlayan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş’ta bir yıl boyunca neler yaptıklarını ve hedeflerini basın mensuplarıyla paylaştı. AFSÜ hastanesinin gezilmesiyle başlayan etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar, AFSÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necip Becit, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer, Genel Sekreter Vekili Öğr. Gör. Z. Kutay Erşen ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Eczacılık ilk defa

Hastanede yapılan yenilikleri yerinde gösteren ve bilgi veren AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, çok güzel bir çoçuk yoğun bakın ünitesi, yeni doğan çoçuk yoğun bakım ünitesi kazandırdıklarını diyaliz ünitesinin tam randıman çalıştığını söyledi. 17 Eylül 2018 tarihinde ilimizde göreve başladığını 18 Şubat 2019 tarihinde tamamen devir işleminin gerçekleştiğini dile getiren Rektör Okumuş, AFSÜ bünyesinde 4 fakülte, 3 Meslek Yüksekokulu, 1 merkez, Diş Hekimliği Fakültesinde ayrıca bir Sağlık Araştırma Merkezi bulunduğunu Eczacılık Fakültesininde bu sene hizmete girdiğini söyledi. Okumuş Eczacılık Fakültesinin bu yıl ilk defa öğrenci aldığını fakat çok yüksek puan ile öğrenci kabulunün yapıldığını söyledi.

Öğrenci sayısı arttı

Öğrenci sayısında büyük bir artış elde ettiklerini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Okumuş, “Ben YüksekÖğretim Kurulu ile görüştüm. Önümüzde ki zaman içerisinde 3-4 yeni bölüm daha açmak istiyoruz. ŞU anda 6 bin 628 öğrenci, 418 akademisyen ve 1247 personel mevcut. Geçen yıl 1500 yeni öğrenci bize gelirken 628 öğrencimizde mezun oldu. Akademik personel konusunda bazı yanlış anlaşılmalar oluştu. Bazı personelimiz aramızdan bazı sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda kaldı. FETÖ’den dolayı gidenlerde oldu. Şu anda aramızdan 20 personel ayrılırken biz bunların yerini hemen doldurduk ve 52 akademik personel alımı yaptık.Şu anda 7-8 akademik personel daha gelecek. 34 kadro hakkımızda halen bulunmakta”

AFSÜ TTO

Hastanede hiçbir eksiğin kalmaması için çalıştıklarını belirten Rektör Okumuş, “Şu zaman kadar 20 milyon liralık tıbbı malzeme ve demirbaş alımı gerçekleştirdik. Çocuk yoğun bakım ünitesine kazandırdığımız küvezler kendi alanının Mercedesi kabul ediliyor” dedi. AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisi ile ilgili de bilgi aktaran Rektör Okumuş, Biz göreve başladıktan sonra AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisi’ni kurduk. Biz standart bir üniversite olmayacağız. Üniversitelerin kendi ayağı üzerinde durması gerekmekte. Üniversitelerin devlet desteği ile ayakta durmaları zor. Biz kendi yağımızda kavrulmak için çalışıyoruz. Üniversiteler mutlaka para kazanmak zorunda. Biz şu zamana kadar 5 milyon TL bilimsel araştırmalara para aktardık”

Türkiye’de bir ilk

Eczacılık Fakültesine büyük önem verdiğini dile getiren Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “Artık günümüzde kişiye özel ilaçlar üretiliyor. Bir dozu 25 bin Dolara satılan ilaçlar üretiliyor. Ben Eczacılık Fakültesine büyük önem veriyorum. Buradan mezun olan öğrenciler ilaç yapmayı bilmeli. Şu anda Eczacılık Uygulama Araştırma Merkezi kuruyoruz. Bu Türkiye’de bir ilk olacak. Üç aşamada yapacağımız merkezimizin üretim tesisi bölümü inşaatı başladı” dedi. Ağız Diş Hastanesine ihtiyaçları olduğunu dile getiren Rektör Okumuş, Şu anda acilen ilimizin bir Ağız ve Diş Hastanesine ihtiyacı var. Fizik Tedavi bölümümüz ful çalışıyor, şu anda randevu veremiyoruz. Randevu konusunda 2 yılı geçtik. 250-300 yatak kapasiteli bir Fizik Tadevi hastanesine ihtiyacımız var” dedi. Rektör Okumuş, AFSÜ’nün Adli Tıp Bilirkişi Kurulu belgesinide aldığını belirterek 1 ay içerisinde 6 dosyanın kendi üniversitelerine geldiğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atıklardan sabun yaptılar
Atıklardan sabun yaptılar
Tayin hakkı tanınmalı
Tayin hakkı tanınmalı