FETÖ’de üç ceza

Haklarında silahlı terör örgütüne üye olma iddiası ile kamu davası açılan kişilerin yargılamalarına Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Mahkeme heyeti tutuklu yargılanan Ali Rıza Kaya’ya 10 yıl hapis cezası verdi.

FETÖ’de üç ceza
FETÖ’de üç ceza Admin
Bu içerik 1747 kez okundu.

Fetullahçı Terör Örgütüne Üye Olmak suçlamasıyla görülen davalara  Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza mahkemesinde  devam edildi. Görülen 14  duruşmada   2. tutuklu, 12. tutuksuz  olmak üzere 14  kişi  yargılandı. .   Dünkü duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklar savunmalarını yaparak  suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini istediler.  Duruşmalara sanıkların avukatları ile yakınları katıldı. Bazı davalarda tanıkları dinleyen Mahkame heyeti  bazı  duruşmaları  dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için ileri bir tarihe erteledi.

 YARGITAYIN KARARINA UYULDU

Hakkında   silahlı terör örgütüne üye olma iddiası ile kamu davası açılan  Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanıp ceza alan Yıldırım Balpınar’ın dosyası  Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından fazla ceza verildiği gerekçesiyle bozularak mahkemeye geri gönderildi. Savcılık makamı ve  tutuksuz  sanık Yıldırım Balpınar mahkeme heyetine Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasını talep ettiler. Mahkeme heyeti yargıtayın bozma kararına uyarak yeniden yargılama yaptı. Öğretmenlikten KHK ile ihraç olan Yıldırım Balpınar’a yarıtayın bozma yönündeki kararına uyan mahkeme h eyeti 5 yıl 22 ay 15 gün   hapis cezası verdi.

ALİ RIZA KAYA’YA 10 YIL

Tutuklu olarak yargılanan Ali Rıza Kaya hakim karşısına çıktı. Savunmasını yapan Kaya, “Örğüte bağlı kurumda geçimimi sağlamak içinçalıştım. Ailevi nedenlerden dolayı eşimli birlikte Afyona geldik. Geçimimi sağlamak için memleketimden getirmiş olduğum ürünleri  pazarda sattım. Gaygubat evinde kalmadık. Kendi adıma kiralamış olduğum evde yakalandım. Hakkımda ifade veren kişi etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmış ve tarafıma iftira atmıştır. 18 aydır tutukluyum.  Eşim 7 ay tutuklu kaldı. 6 ayda ev hapsi  cezası ile cezalandırıldı. 6 yaşında çocuğumuz var. Ailemin geçimini sağlamak için tahliyemi istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti sanığa 10 yıl hapis cezası verdi.

DOLANDIRILICIKTAN  CEZA YEDİ

Komiser yardımcılığından KHK ile ihraç olup, Silahlı terör örgütüne üye olma suçlamasıyla yargılanan  Mustafa Yağlıpınar  hakkında Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan   Resmi Belgede sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından hakim önüne çıktı. Duruşmaya kaldığı cezaevinden seğbis sistemi ile katılan Yağlıpınar suçsuz olduğunu beraatini istedi. Sanık Yağlıpınar için müteala veren savcı Resmi Belgede sahtecilik suçunun oluşmadığını, sanığın dolandırıcılıktan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti sanığı Resmi Belgede sahtecilik suçundan beraatine karar verirken, Dolandırılıcık  suçundan 3 yıl, 1 ay 15 gün hapis cezası ve günlüğü 20 TL’den 937 gün  adli para cezası  verdi.

 

DOSYADAKİ NEVRİYE CEYLAN BEN DEĞİLİM

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığının düzenlediği iddiname ile Denizli Ağır Ceza mahkemesinde açılan dava mahkemenin vermiş olduğu yetkisizlik kararı ile Afyonkarahisar 2. Ağıır Ceza Mahkemesine gönderilen dosyanın ilk duruşması yapıldı. Hakim önüne çıkan Nevriye Ceylan savunmasını yaptı.Dosyada ismi geçen Nevriye Ceylan’in kendisinin olmadığını söyleyen  Ceylan, “Ben lise mezunuyum. Benim Tvetır hesabım yok. Son iki yıla kadar tuşlu telefon kullandım” dedi. Mahkeme başkanı dosyaya giren tanığın verdiği ifadede Nevriye Ceylan’ın gıda teknikeri olarak söylemiş olduğunu belirterek Denizli Emniyetine yazı yazılarak isim araştırılmasının yapılmasına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

SANIK ZORLA GETİRİLECEK

Tutuklu yargılanan Eren Yıldırım ile tutuksuz yargılanan Hatice Taşpınar, Celal Mahmut Kurt, Yaşar Bostan, Fatma Can Kul,Rüveyda Selçuk, Tamer Polat, Bilal Dorum savunmalarını yaparak suçsuz olduklarını belirterek beraatlarını istediler.  Duruşması olan ve tutuksuz olarak yargılanan T. Ç. ise ikinci defa duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti sanığın bir dahaki duruşmaya zorla getirilmesi kararı vererek duruşmaları dosyalardaki eksikliklerden dolayı ileri bir tarihe erteledi.

ODAK HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kitaplarını anlattılar
Kitaplarını anlattılar
Jandarmadan kaçamadılar
Jandarmadan kaçamadılar