Tüm kesimlere ulaşacağız

Vali Mustafa Tutulmaz’ın eşi Fatma Tutulmaz’ın koordinatörlüğünde yürütülecek “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” için tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda katılımcılara ilk eğitimler verildi.

Tüm kesimlere ulaşacağız
Tüm kesimlere ulaşacağız Admin
Bu içerik 357 kez okundu.

Afyon Lisesi Konferans Salonunda yapılan toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın eşi Fatma Tutulmaz ile birlikte protokol üyelerinin eşleri, doktorlar, sağlık görevlileri, veliler ve öğrenciler katıldı. Toplantıda ilk olarak İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Deniz Fırat konuştu. Fırat konuşmasında proje ile Afyonkarahisar merkez ve ilçelerinde 15-69 yaş grubundaki tüm kadınlara sağlık okuryazarlığı eğitimleri verileceğini söyledi. Projenin Türkiye genelinde uygulanacağını ve 3 yıl süreyle devam edeceğini belirtti.

Bizler dik durmalıyız

Daha sonra söz alan Vali Mustafa Tutulmaz’ın eşi Fatma Tutulmaz konuşmasında öncelikle kadının toplumdaki önemine değinerek: “Biz kadınlar, insanlık tarihi boyunca her toplumda büyük önem gördük, görmeye de devam ediyoruz. Ana olduk, yâr olduk, göz nuru kız çocuğu olduk, gün oldu iş hayatında yerimizi aldık ve hep el üstünde tutulduk. Sevgi ektik, sevgi gördük. Münferit olumsuz örneklere takılmadan bunu böyle bilmek ve böyle yaşamak istiyoruz. Elbette biz kadınların da omuzlarında onlarca yük var. Buna rağmen yüzü daima gülen, merhametini ve sevgisini hissettiren bir anne, bir eş, yeri gelince de bir arkadaş olmayı başarabilen, bunu da bitmek bilmeyen bir güçle yapan varlıklarız. Ama şunu da unutmamalıyız ki, bizler ayakta durabilmek için kendi sağlığımızı da düşünmek zorundayız. Bizler dik durursak aile ayakta kalır, biz sağlıklı olursak toplumların tarihteki yolculuğu devam eder” dedi.

Yaşam kalitesi yükselmeli

Sağlık Okuryazarlığı hakkında da konuşan ve projenin içeriğini anlatan Fatma Tutulmaz: “Dünyada da önemi gittikçe artan sağlık okuryazarlığı oranını ülkemizde de artırarak özellikle kadınların yaşam kalitelerini yükseltmek ve sağlıklarını korumayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda da ilimizde, 3 yılı kapsayacak olan Kadın Sağlığı Eğitimi projemizi başlatıyoruz. Bu proje ile 15-69 yaş arası tüm kadınlarımıza, gelecekte bizler gibi güçlü bir kadın, anne ve eş olacak genç kızlarımıza “Sağlıklı Beslenme, Fiziksel Aktivitenin Önemi, Obeziteden Korunma ve Diyabet, Normal Doğum, Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi, Kanser Türleri ve Kendi Kendini Muayene” gibi pek çok konuda uzmanlarımız tarafından ayrı ayrı eğitimler verilecek” diye konuştu.

3 yıl devam edecek

Projenin toplumun tüm kesimlerini kapsadığını söyleyen Fatma Tutulmaz: “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi, il ve ilçelerdeki tüm resmi kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde 3 yıl süresince devam edecek. Böylelikle toplam nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımız ve onların yetiştirdiği başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumun tüm kesimleri bilinçlendirilmiş olacak. Bizi heyecanlandıran bu projemizde bizlere destek veren Sayın Valimize ve kurum yöneticilerimize teşekkür eder, saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Sağlık Müdürlüğü yetkililerince katılımcılara; meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, anne sütünün önemi, menepoz dönemi, sağlıklı beslenme, akılcı ilaç kullanımı,  6284 Sayılı Kanun ve Kadına Yönelik Şiddet, Tütün, Uyuşturucu, Teknoloji Bağımlılığı ve Zararları, Kadın Kişisel Bakım ve Hijyeni Sağlayarak Özgüveni Artırma gibi farklı başlıklarda eğitimler verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kavga gazinoda bitmedi
Kavga gazinoda bitmedi
Fuhuşa geçit yok
Fuhuşa geçit yok