Organ bağışı hayat kurtarır

03-09 Kasım Doku ve Organ Bağış Haftası nedeniyle Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde Organ Bağışı standı ve Organ Bağışı Hayat Kurtarır isimli resim sergisi açıldı.

Organ bağışı hayat kurtarır
Organ bağışı hayat kurtarır Admin
Bu içerik 1521 kez okundu.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü tarafından koordine edilen etkinlikler arasında ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerimizin yaptıkları “Organ Bağışı Hayat Kurtarır” temalı resimler Afyonkarahisar Devlet Hastanesi A Blok girişinde sergilenerek tüm halkın ziyaretine açıldı. Resim sergisinin, halkımızın organ bağışı konusunda dikkatini çekmek, doku ve organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak olduğu amaçlanırken, Başhekim Yardımcıları Op. Dr. Ahmet Murat Koyuncu ve Op. Dr. Fatih Çapanoğlu, Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Uz.Dr. Yücel Erdoğan, Battal Mertgenç ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Op.Dr.Sedat Yunusoğlu sergiyi gezdi.

Organ bağışlayın

Burada açıklamalarda bulunan yetkililer, “Halkımızı, hayatın bizlere ne getireceğini bilmeden yaşadığımız bu hayatta bir gün bizler için çok zorda olsa bile bunu şimdiden ön görerek organ ve doku bağışı yaparak, yarın hepimiz için çok anlamlı olacak bir hayatı, hayatla buluşturmak. Bugünlerden başlayarak hepimizin ve herkesin şüphesiz yapması gereken önemli bir görev olarak görmekteyiz. Bu nedenle inancımız açısından, insanlığın tüm değerleri açısından organ bağışı yapılması, bağışların artırılması ulvi bir görevdir. Günümüzde böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, kemik iliği, kornea, deri, kemik ve ince barsak en çok nakledilen organ ve dokulardır. 18 veya üstünde bir yaşta olup akli dengesi yerinde olan herkes, sağlık müdürlükleri veya hastanelere başvurarak, doku ve organ bağışında bulunabilirler. Tüm vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya ve bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki bağışlanan her organ devam edecek bir hayattır”

Ödülleri verildi

Son yıllarda organ bağışı konusunda bir nebze de olsa farkındalığın oluştuğunu ancak bu seviyenin istenilen düzeylerde olmadığına dikkat çeken konuşmacılar ülkemizde organ bağışı konusunda daha çok çaba gösterilmesi gerektiğini ifade ettiler. İlimizde de hastanemizin organ bağışı konusunda çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, özellikle yoğun bakımda beyin ölümü gerçekleşen hastaların yakınlarının bağış konusunda aile onayı halinde en az beş hastaya umut ışığı olabileceği vurgulandı. Resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize hediyeleri ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İyiki varsınız
İyiki varsınız
Birlikte başaracağız
Birlikte başaracağız