Avrupa’da üçüncü sıradayız

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Nefroloji Kliniği ev sahipliğinde düzenlenen “Seçkin Renal Replasman Tedavilerine Yaklaşım” temalı toplantıda uzmanlar evde diyaliz tedavileri ve böbrek nakli konusunu ele aldı

Avrupa’da üçüncü sıradayız
Avrupa’da üçüncü sıradayız Admin
Bu içerik 1162 kez okundu.

AFSÜ’nün yanı sıra Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ege Üniversitesinden uzmanların da katılımıyla NG Afyon’da gerçekleştirilen toplantıda ev hemodiyalizinin, periton diyalizi ve böbrek nakli ile birbirlerini tamamlayıcı tedaviler olduğu vurgulandı. AFSÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sena Ulu, aktif çalışan, sık seyahat eden, küçük çocuğu olan, daha aktif yaşam isteyenler ile yaşadığı yer merkeze uzak olan böbrek hastalarında periton diyalizi ve evde hemodiyalizin öncelikle tercih edilmesi gereken yöntemler olduğunu söyledi.

Periton diyalizi daha iyidir

Periton diyalizinin böbrek hastalarında kalan idrar çıkışını korumada etkili olduğunu belirten Doç. Dr. Ulu, bu hastalarda idrar çıkışının daha uzun süre devam ettiğini kaydetti. Doç. Dr. Ulu, “Periton diyalizinde beklentinin aksine genel enfeksiyon riski hemodiyalize göre artmamaktadır. Hasta memnuniyeti ve yaşam kalitesi açısından, periton diyalizi merkez hemodiyalizinden daha iyidir” diye konuştu. Böbrek nakli sayısında dünyada ilk onda olduğumuza dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydın Türkmen, bu nakillerin çoğunlukla canlıdan canlıya yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Türkmen, “Kadavra nakli oranında her beş beyin ölümünden biri bağışlanmaktadır fakat bu oranı artırmamız gereklidir. Toplumda organ bağışı ile ilgili bilincin artırılması önemlidir” dedi.

Sonuçlar başarılı

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serhan Tuğlular ve aynı bölümden Doç. Dr. Ebru Aşıcıoğlu, Türkiye’de diyalize giren hasta sayısının %4’ünün periton diyalizini kullandığına işaret ederek hasta konforu açısından önemli olan periton diyalizinde hasta sayısının artırılmasının önemini vurguladılar. Prof. Dr. Tuğlular ve Doç. Dr. Aşcıoğlu, periton diyalizinin yeterli ve deneyimli bir ekip tarafından yapıldığında sonuçlarının çok başarılı olduğunu söylediler. Ege Üniversitesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ercan Ok, evde hemodiyaliz ile tansiyonun daha iyi kontrol altına alındığını, daha az ilaç kullanımı, üreme fonksiyonlarında düzelme ve merkezde hemodiyalize giren hastalara göre yaşam süresinde uzama olduğunu söyledi.

Dünyada yedinci

Prof. Dr. Ok evde hemodiyalizdeki hastalarda merkezde diyalize giren hastalara göre genel sağlık durumunda iyileşme, kendini iyi hissetmede artma ve diyaliz sonrası kendini halsiz hissetmede belirgin derecede azalma olduğunu da dile getirdi. Ev hemodiyalizi ile hastane yatışlarında azalma, ilaç kullanımında azalma ve hastanın çalışma olasılığının artması gibi toplumsal faydaların da elde edildiğini ifade eden Prof. Dr. Ok, ev hemodiyalizi hasta sayısı olarak Dünya’da yedinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada olduğumuzu söyledi. Afyonkarahisar merkezinden, ilçelerinden ve çevre illerden de yoğun katılımın olduğu toplantı, katılımcıların klinik pratikte sık rastlanan sorunlar ve çözüm önerilerini tartışmasının ardından sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10. yıl kutlaması
10. yıl kutlaması
Beyfendiyi inceledi
Beyfendiyi inceledi