Ş.K. O. Okulu rekora gidiyor

Romanya’nın Pitesti ili İon Pillat Ortaokulunda öğrenim görmekte olan 8 öğrenci ve iki idareci Şemsettin Karahisarı Ortaokulunun misafi oldular. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına katılan öğrenciler, Afyon lokumu yapmayı öğrenerek ülkelerine döndüler.

Ş.K. O. Okulu  rekora gidiyor
Ş.K. O. Okulu  rekora gidiyor Admin
Bu içerik 1835 kez okundu.

Şemsettin Karahisarı Ortaokulu öğretmeni Serkan Dokudur tarafından  9 yıldır başarı ile uygulanan ve Trükiye’de bir ilk olan “Öğrenci Değişim Proğramı” Romanya’nın Pitesti kentinde bulunan İon Pillat Ortaokulu ile başarı ile uygulanıyor.

CUMHURİYETİ KUTLADILAR

Bu yıl 9. Düzenlenen program dahilinde Romanya’dan 8 öğrenci ve iki idareci Cumhuriyet Bayramı öncesinde Afyonkarahisar’a geldiler. Daha önceden belirlenen ailelerin yanlarına yerleştirilen öğrenciler okulda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı  kutlama proğramına katılarak Cumhuriyet Bayramını arkadaşları ile birlikte kutladılar. Kardeş okulları olan Şemsettin Karahisarı Ortaokulunda öğleye kadar derslere giren  Romanyalı öğrenciler öğleden sonraları ise bir mermer fabrikasında mermerin yapım ve işlenip aşamalarını inceledikten sonra bir lokum atölyesinde lokumun nasıl yapıldığını gördüler. Memleketlerine ailelerine götürecekleri  lokumlarıda kende elleriyle yaptılar. Yabancı öğrenciler Türkiye’deki üniversite hayatı ve özel okuldaki eğitim sistemini incelemek için Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesine ve ilimizde bulunan bir özel okulu ziyaret ettiler.

GÖZ YAŞLARINI TUTAMADILAR

Frig Vadisi turuna katıldıla öğrenciler  Ulu Cami,  Millet Hamamı, Mevlevi Müzesi, Bedesten, Uzun Çarşı ve şehir merkezini gezdiler. Ülkelerine dönmeden son bir günlerini kendilerini misafir eden Şemsettin Karahisarı Ortaokulu öğrencilerin aileleri ile geçiren Romanya’lı öğrenciler aileleri için hediyelik alış verişi yaptılar. Akşamda bir otelin salonunda düzenlenen veda yemeğine katıldılar. Yemekte  doğum günü olan Romen öğrenci Andrada ‘ya sürpriz  yapılarak doğum günü pastası hazırlandı. Pastayı kesen Andrada misafirperverlik için teşekkür etti. Misafir öğrencilere sertifakalarını öğrencilere evlerinde konuk eden aileler verirken, Okul Müdürü Uğur Tozan yaptığı konuşmada projede emeği bulunan öğretlenler ile projeye destek veren öğrenci velilerine teşekkür etti. 1 hafta Afyonkarahisar’da kalan öğrenciler ülkelerine dönerken göz yaşlarını tutamadılar.

ODAK ÖZEL HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10. yıl kutlaması
10. yıl kutlaması
Beyfendiyi inceledi
Beyfendiyi inceledi