Çiftçinin değeri yok mu?

Milletvekili Burcu Köksal, çiftçinin ürününü değerinde satamaz hale geldiğini, AKP’nin çiftçiyi borç batağına sürüklediğini belirterek, “Bir gecede milletin anasına küfreden müteahhittin vergi borcunu silenler iş çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifindeki faizlerine gelince suspus oluyorlar. Çiftçinin yandaş müteahhit kadar değeri yok mu” dedi.

Çiftçinin değeri yok mu?
Çiftçinin değeri yok mu? Admin
Bu içerik 486 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında çiftçilerin, besicilerin, süt ve tavuk üreticilerinin yaşadıkları sıkıntıları gündeme getirerek çiftçilerin borçlarının gün geçtikçe katlandığını ifade etti.

Ürününü satamaz hale geldi

Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Köylü Milletin Efendisidir” diyerek çiftçiye verdiği önemi gösterdiğini dile getiren Milletvekili Burcu Köksal, “Atatürk, Cumhuriyet’le birlikte çiftçiyi destekleyen, üretim için teşvik eden adımlar atmıştır. Türkiye’nin tarım da üretken ve kendi kendine yetebilen bir ülke haline gelmesini hedeflemiştir. 2000’li yıllara kadar çiftçiye ihtiyaçlarına göre destekleme verilmeye çalışılırken özellikle 2002 yılından sonra tarıma verilen destekler milli gelirin 1006’sını aşmayacak şekilde tutuldu. Tarımsal destekler düşük tutulurken gübre, mazot, tohum ve zirai ilaç fiyatları da artmaya devam etti. Girdi maliyeti bu şekilde yükselirken çiftçi ürününü değerinde satamaz haline geldi.” dedi.

Borç batağına sürüklendiler

AKP iktidarının tarıma yönelik desteklemeleri arttırmak yerine kredi hacimlerini yükselterek çiftçiyi borç batağına sürüklemeyi tercih ettiğini kaydeden Köksal, “Bunun sonucunda da zaten ürününden yeterince para kazanamayan çiftçi kazandığı üç kuruşu da aldığı kredi borçlarına yatırmak zorunda kaldı. 2004 yılında destekleme ödemeleri 3.1 milyar lira iken çiftçilerin bankalara olan borcu 5.3 milyar liraydı. 2018 yılına gelindiğin de tarımsal transferler için bütçeden 14,5 milyar lira ayrılmışken maalesef çiftçilerimizin 2018 yılındaki borçları 100 milyarın üzerine çıkmıştır. Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu verilerine göre 2004-2019 yılları arasında bankalar tarafından çiftçilere kullandırılan krediler 19 kat artmasına karşılık tarımsal desteklemeler yalnızca 5 kat arttırılmıştır. Tabiri caizse iktidar çiftçiyi kaderine terk etmiştir. Bu koşullarda borç batağına sürüklenen çiftçi tarlasından kopmakta tarlaların boş kalması nedeniyle üretim düşmekte tarım arazileri el değiştirip hızla betonlaşmaktadır. Öte yandan Tarım Kredi Kooperatiflerince çiftçiye ticari kredi faiz oranları ile kredi kullandırılmakta tarımsal kredilerin faiz oranı ile Tarım Kredi Kooperatiflerindeki fark çiftçiden kaynak kullanım ücreti olarak tahsil edilmektedir. Piyasa faizleri yükseldikçe de bu kaynak kullanım ücreti artmakta buda Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlu olan çiftçilerin borcunu gün geçtikçe katlamaktadır.” diye konuştu.

Kırsal nüfus hızla azalıyor

“Bir gecede milletin anasına küfreden müteahhittin vergi borcunu silenler iş çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifindeki faizlerine gelince suspus olmaktadır.” diyen Köksal, “Bu koşullarda Türk çiftçisinin bir yandaş müteahhit kadar değeri yok mudur?  Tarımsal girdiler mazot, gübre, tohum, ilaç fiyatları çiftçinin yetiştirdiği ürün fiyatlarına göre hızla ve yüksek oranda artmaktadır. Buna karşılık yeterince destekleme alamayan çiftçi tarımdan kopmakta, kırsal nüfus azalmakta, üretim düşmekte ve biz ülke olarak daha çok ithalatçı konuma gelmekteyiz. 2002 yılında çiftçinin bir litre mazot alabilmek için 4 kilo 700 gram buğday satması gerekiyordu. Bugün ise çiftçinin bir litre mazot alabilmesi için 5 kilo 700 gram buğday satması gerekiyor. 2002 yılında süt üreticisi 1 kg çiğ süte karşılık 1,5 kilodan fazla yem alabiliyorken bugün 1 kg çiğ süte karşılık 1 kilo yemi zar zor alabilmektedir. Besici 2002 yılında 1 kg et satıp bunun karşılığında 26 kilo 100 gram yem alabiliyorken bugün 1 kg ete karşılık 18 kg yem alabilmektedir dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10. yıl kutlaması
10. yıl kutlaması
Beyfendiyi inceledi
Beyfendiyi inceledi