FETÖ’de bir tahliye

Haklarında silahlı terör örgütüne üye olma iddiası ile kamu davası açılan kişilerin yargılamalarına Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Mahkeme heyeti tutuklu yargılanan jandarma üstteğmen Ömer Aksoy’un tahliyesine karar verdi.

FETÖ’de bir  tahliye
FETÖ’de bir  tahliye Admin
Bu içerik 1980 kez okundu.

Fetullahçı Terör Örgütüne Üye Olmak suçlamasıyla görülen davalara  Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza mahkemesinde  devam edildi. Görülen 20   duruşmada  9 tutuklu , 13   tutuksuz olmak üzere 22  kişi yargılandı. .   Dünkü duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklar savunmalarını yaparak  suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini isterken, diğer duruşmalarda  tanıkları dinleyen Mahkame heyeti    dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmaları ileri bir tarihe erteledi.

 SEĞBİS SİSTEMİ İLE KATILDILAR

Haklarında  silahlı terör örgütüne üye olma iddiası ile kamu davası açılanve tutuklu olarak yargılanan Özkan Berktaş, Halil İbrahim  Uğur , Özlem Öztürk ve Elif Telli isimli sanıklar  Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam duruşmalarına kaldıkları cezaevlerinden  seğbis sistemi ile katıldılar.  Duruşmalarda savunmalarını yapan sanıklar suçsuz olduklarını belirterek, “Tutuksuz olarak yargılanmak istiyoruz. Tahliyemizi istiyoruz” dediler. Mahkeme heyeti seğbis sistemi ile savunma yapan sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, tutuklu olup duruşmaya bizzat katılan Mustafa  Tosunoğlu, Abdullah Büyükbüber,  Osman Uysal, Yakup Koçpınar’ın tahliye talepleri reddedildi.

DURUŞMALARI ERTELENDİ

Haklarında  Silahlı terör örgütüne  üye olma  suçlamasıyla haklarında  kamu davası açılan tutuksuz sanıklar Hatice Emre, Mustafa Ertekin, Nazire Demirci, Emine Karatay. İbrahim Özkan, Serap Yeşilyaprak, Abdülkadir Okçu, Yelda Arslan, Hayati Karaşahin, Selahattin Çimen, Yusuf Ünal ve Emin telli’nin duruşmaları dosyalardaki eksikliklerden dolayı ileri bir tarihe ertelendi. Hakkında örgüte bilerek isteyerek yardım etme suçlamasıyla kamu davası açılan Mustafa Ertekin savunmasını yaptı. Örgüte bağlı Bank asya’ya bilerek isteyerek para yatırmadığını belirten Ertekin, “Örgüte bağlı olan şirkette çocuklarımın geçimini sağlamak için çalıştım. Örgüt ile bağım yoktur. Suçsuzum beraatimi istiyorum” dedi. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

FETÖCÜLERİN ELİNDE İDİ

KHK ile Polislikten ihraç olan ve hakkında Silahlı Terör Örgütüne üye olmak suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanan  Mustafa Tosunoğlu  savunmasını yaptı. 20 yıldır emniyete hizmet ettiğini belirten Tosunoğlu, “Polis okuluna seminere giderdim. 17/25 sonrası gördümki Fetöcü değilseniz polis okulunda çalışamazsınız. Polis okuluna tayin olmak için uğraştım” dedi. Sanığın avukatı Tuncer Ergüler’de yaptığı savunmada , “Dosyada sadece beyanlar var. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanların verdikleri ifadeler doğrultusunda müvekkilim tutukludur. ByLock yoktur. Bank asya yoktur.  Tutuksuz yargılanmasını talep ediyorum” dedi. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

ALLAH ONLARIN BELASINI VERSİN

Silahlı terör örgütüne üye olma suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanan jandarma üstteğmen  Ömer Aksoy  savunmasını yaptı.  Rdaşık aramalardan dolayı 10 aydır tutuklu olduğunu söyleyen Aksoy, “Mardin ilinde  Dargeçit’te  görev yaptım. Bulunduğumuz yerde  dışarıya çıkmamız olmazdı. Herkesin alış veriş yaptığı iki üç marketçi vardı. İddanamede adı geçen Ahmet Çelik marketçidir. Alış veriş için kendisini arardım. Bazen ihtiyacımızı hemen gönderirdi. Bazende o bizi arar. Gönderiyorum diye bilgi verirdi. Lojmanlarda kalan diğer kişilerde kendisini benim gibi ararlardı. Ben suçlamaları kabül etmiyorum. Fetö terör örgütü ile bağım yok. Allah onların belasını versin” dedi. Duruşmada tanık olarak dinlenen market sahibi A. Ç Seğbis sistemi ile verdiği ifade de  “Benim müşterilerimin yüzde yetmişi asker, polis ve öğretmendir. Onlar bir şey istemek için benim numaramı ararlar. Bende siparişi gönderirken alıcıya haber veririm. Müşterilerimin numaraları bende kayıtlıdır. 2010 yılından beri aynı numarayı kullanırım. Bazen benim telefonu kullanırlar. Bunun için kimseden para almadım” dedi.  Duruşmada dinlenen diğer tanıklarda iddinamade belirtilen numaranın marketçiye ait olduğunu görevlerinden dolayı market ihtiyaçları için telefon numarasının arandığını söylediler. Sanık avukatı da yaptığı savunmada müvekkilinin örgütle bağının olmadığını, bakıma muhtaç çocuğunun acil tedaviye ihtiyacının olduğu bu yöndeki raporu dosyaya sunduklarını belirterek  tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti sanığı adli kontrol şartı ile tahliye etti.

BU ÖRGÜT TARAFINDAN KULLANILDIM

Daha önceden haklarında verilen cezanın Yargıtay 16. Ceza Dairesinin bozması sonrasında yeniden yargılanan tutuklu sanıklar Osman Uysal ve Yakup Koçpınar savnmalarını yaptılar. Büyük Bölge İmamı olan İlyas Demir’e para toplayıp yardımda bulunduğu, örgütün gizli haberleşme sistemi olan ByLock kullandığı  iddiası bulunan Yakup Koçpınar mahkemede yaptığı savunmada, “Hain örgütle geçimimi sağlamak için işbirliği yaptım. Ben bu örgüt tarafından kullanıldım. 3,5 yıldır cezaevindeyim. Bu bu hain örğütten kurtulmak istiyorum. Fetö mağduruyum” dedi. Sanık avukatı yaptığı savunmada , “Müvekkilim etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istemektedir. Emniyette verdiği ifade de 200’ün üzerinde isim vermiştir. Tahliyesini talep ediyorum” dedi. Hakkında   il imamı yardımcısı olduğu, Doktorlara sohbet toplantısı düzenlediği ve ByLock kullandığı  iddiaları bulunan diğer tutuklu sanık Osman Uysal’da yaptığı savunmada, “Hakkımda üyelikten dava açılmıştı. Yargıtay’ın kararı ile şimdi yardıma dönüştü.  Neredeyse 4 yıla girdi. Tahliyemi istiyorum” dedi.  Mahkeme heyeti  heyet değişikliğinden dolayı  dosyayı incelek üzere duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

AİLEM ZOR DURUMDA

Afyonkarahisar 2. Ağır ceza mahkemesinin hakkında verdiği karar Yargıtay  16. Ceza Dairesi tarafından bozulan ve   KHK ile Polislikten ihraç olan Halil İbrahim Uğur’un   yargılanmasına devam edildi. Yeniden başlayan davanın ikinci  duruşmasına  kaldığı cezaevinden Segbis sistemi ile katılan Uğur savunmasını yaptı. Yargıtay’ın ByLock’tan dolayı mahkemenin kararını bozduğu söyleyen Uğur, “Bank asya ve Egail ile ilgili olarak savunma yapmadım. Hukuka uygun olarak delil toplanmamıştır. Garson kod isimli tanıkla ilgili belge tarafıma gelmedi. Tutuklu olarak 3 yılım doldu. Ailem zor durumda. Bende zor durumdayım. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.   Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İKİ YILDIR TUTUKLUYUM

 Silahlı terör örgütüne üye olma, resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık suçlamasıyla hakkında Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza mahkemesinde dava açılan tutuklu sanık Özlem Öztürk  duruşmaya kaldığı cezaevinden seğbis sistemi ile katıldı.  Çevre ve Şehircilik bakanlığında  görev yaparken KHK ile memuriyetten ihraç olan Öztürk mahkemede yaptığı savunmada, “Ben silahlı terör  örgütüne üye değilim. Bank asyaya kendim için para yatırdım. Ben Afyon, Denizli, Eskişehir illerinde kaldım. ByLock kullanmadım. İki yıldır tutukluyum. Tahliyemi istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti   sanığın tahliye talebini reddederek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. ODAK HABER/AHMET SARLIK

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Afyon’da hayatını kaybetti
Afyon’da hayatını kaybetti
Yardımlar yola çıktı
Yardımlar yola çıktı