96 yıllık büyük gurur

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Afyonkarahisar’da da kutlama töreni yapıldı. Cumhuriyet Meydanında yapılan kutlamalarda 96. Yıl coşkusu ve gurur vardı.

96 yıllık büyük gurur
96 yıllık büyük gurur Admin
Bu içerik 579 kez okundu.

Törene Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Burcu Köksal, Mehmet Taytak, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, askeri ve mülki erkan, il müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.Kutlama töreni Afyonkarahisar Belediyesi tarafından düzenlenen “Atatürk’ün Afyonkarahisar Ziyaretleri” adlı fotoğraf sergisinin açılışı ve gezilmesi ile başladı. Sergideki fotoğrafları inceleyen Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri emeği geçenlere teşekkür etti. Cumhuriyetin 96. Yılı dolayısıyla Vali Mustafa Tutulmaz, Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek vatandaşların ve bayrama katılan kuruluşların bayramını kutladı. Kutlamalardan sonra saygı duruşunda bulunuldu, akabinde İstiklâl Marşı ile Bayrağımız göndere çekildi.

Prangaları söküp attık

Ardından Vali Mustafa Tutulmaz günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Vali Tutulmaz, “Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir. Bu eserin temelleri işte üzerinde durduğumuz bu aziz memlekette atılmıştır. 26 Ağustos 1922’de Kocatepe’de Cumhuriyet’in ilk ışıkları yakılmıştır. O ışık bugün bütün vatanı aydınlatmaktadır. Cumhuriyet, bugün 82 milyon vatandaşı aynı çatı altında buluşturan, onların haklarını muhafaza eden, hür ve özgür kılan eşsiz bir hazinedir. Cumhuriyetin bizlere sunduğu kazanımlarla bugün burada özgürce fikirlerimizi ve düşüncelerimizi paylaşıyor, eylemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Cumhuriyet sadece ülkemizin ayaklarına vurulmak istenen prangaları söküp atmakla kalmamış, zihinlerin gömülmek istendiği karanlıkları da ortadan kaldırmıştır”

Özgür topluma geçtik

Vali Tutulmaz, “Şimdi sizleri 29 Ekim 1923 sabahı yani Cumhuriyetin ilk gününe götürmek istiyorum. 13 milyon nüfusu olan, 11 milyon insanın köylerde yaşadığı bir ülkeydik. 40 bin köy ve 37 bininde okul olmayan bir ülkeden bahsediyorum. Erkeklerinin yüzde 7’si, kadınlarının ise binde 4’ünün okuma yazma bildiği bir dönemden söz ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu ve Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaştan yeni çıkmış yorgun ve hasta olan bu ülkenin iyileşmesinin ve ayağa kalkmasının çağdaşlaşmaktan ve özgür bir toplumdan geçtiğini düşünüyordu. Bu değerlerle yoksul ve esir ülkelere örnek olacağımızı ve bütün bunların Cumhuriyet ile mümkün olduğunu düşünüyordu. İşte Cumhuriyet böyle bir dönemde doğdu. Cumhuriyetin yaydığı ışıkla hem ülkemize, hem de zihinlerimizin karanlık köşelerine ışıklar taşıdık. Hep birlikte aydınlandık. Bu aydınlanma ile birlikte yeni bir hikâye yazmaya başladık. Demiryolu ağlarını genişlettik. Fabrikalar ve sanayi tesisleri ile üretmeye başladık. Eğitim seferberliği ile Anadolu insanını ilerici, çağdaş nesiller haline getirmeye başladık.”

Daha fazla okumalıyız

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılına çok kısa bir zaman kalmıştır. O gün dünyada daha fazla söz sahibi olan bir ülke olabilmemiz için her zamankinden çok daha fazla okumalı ve üretmeliyiz” diyen Vali Tutulmaz, “Gençlerimizin her birini eğiterek, donanımlı hale getirerek onları “Dünya Vatandaşı” yapmak zorundayız.  Yani gençlerimizin “Dünyalı” olmalarını sağlamalıyız. Gazi Mustafa Kemal’i anlamak ve onun yolundan gitmenin yegâne yolu çok çalışmak, büyük düşünmek ve cesaretli olmaktır. Hayal kurmaktan vazgeçmeyin ve o hayallerinize sıkı sıkı sarılın. Mustafa Kemal, Erzurum Kongresine giderken hayalinde Cumhuriyet vardı. 4 yılın sonunda bu hayaline ulaştı. Aynı şekilde Kurtuluş Savaşında cepheye kağnıyla mermi taşıyan bu millet bugün insansız hava araçları, helikopterler, tanklar, fırtına obüsleri, gemiler, hatta keşif uydusu üretir hale geldi. İşte bu yüzden okuyacağız, hayal kuracağız ve üreteceğiz. Bütün bunları başardığımızda vatandaşlığı çok daha değerli, yaşanabilir, dünyada söz sahibi, çok daha çağdaş bir ülke haline geleceğimize inancım sonsuzdur”

Ödüller sahiplerini buldu

Törende Afyon Lisesi öğrencilerinden Ahmet Yarbaşı’nın “29 Ekim” adlı şiirini okumasının ardından Afyon Lisesi öğrencilerinin “Cupsong” gösterisi ise protokol ve vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Halk Oyunları Ekiplerinin gösterilerini takiben Afyon Lisesi öğrencilerinden Rabia Kuş “Cumhuriyet Gelirken” adlı şiiri seslendirdi. 96. yıl kutlamaları kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Sanat Müziği Sanatçıları katılımcılara mini bir konseri ile devam eden programda Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımı da gösterisi izleyicilerden tam not aldı. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programın son bölümünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Cumhuriyet” konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilerde bu anlamlı günde Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyelerinden ödüllerini aldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı tören geçişi ile sona erdi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atıklardan sabun yaptılar
Atıklardan sabun yaptılar
Tayin hakkı tanınmalı
Tayin hakkı tanınmalı