Hat Müzesi kurulacak

Hat sanatının en önemli üstatlarından Osmanlı döneminde eserleriyle adından söz ettiren Ahmet Şemsettin Karahisari'nin memleketi Afyonkarahisar'da Türkiye'nin 2. Hat ve Kur'an Müzesi kurulması için hazırlıklar sürüyor.

Hat Müzesi kurulacak
Hat Müzesi kurulacak Admin
Bu içerik 591 kez okundu.

Ustasının 7-8 yıl gibi uzun bir sürede yetiştiği yazı sanatı olarak da ifade edilen hat sanatı, son dönemlerde büyük değer kazanırken sanatın gelecek nesillere aktarılması noktasında ise büyük çaba gerekiyor. Ülkemize birçok hattat yetiştiren ve yetiştirmeye devam eden Mahmut Şahin, Ahmet Şemsettin Karahisari gibi büyük bir üstadın yetiştiği Afyonkarahisar'ın hat sanatı bakımından önemli bir şehir olduğuna vurgu yaptı. Afyonkarahisar'ın hat sanatı bakımından çok değer verdikleri bir şehir olduğuna değinen Hattat Mahmut Şahin, "Şu anda Bursa, Eskişehir Kütahya'da ve Kocaeli de dersler veriyorum. İstanbul'da da derslerim devam ediyor. Afyon bizim hat sanatı bakımından çok değer verdiğimiz bir yer. Burada meşhur hattatlarımızdan, hat sanatında ikinci büyük üstat diye sayabileceğimiz Osmanlı coğrafyası için Hattat Ahmet Şemsettin Karahisari üstadımız var. Malum Süleymaniye Camii'nin yazılarını yazmış, kanuni döneminde ve birçok padişahın döneminde yaşamış ve 90 yaşında vefat etmiş bir üstadımız. Soy isminden de anlaşılacağı gibi Karahisarlı" diye konuştu.

"Hayalimiz hat müzesinin kurulması"

Afyonkarahisar'da açılması planlan hat müzesi hakkında da bilgi veren Şahin, "Onun içinde Allah nasip ederse burada çok güzel projelerimiz var. İnşallah bir müze hayalimiz var ve bunun içinde çeşitli iş adamlarımızdan, gerek Kültür ve Turizm Bakanlığından ve belediyelerimizin yardımlarını bekliyoruz. Hasan Hüseyin Ertunç öğrencim banim. Müze yapımının koordinasyonunu o sağlıyor. Onunla beraber 120 tane eseri halihazırda buraya getirdik. Takiben 100 tane sanatçının gerek ebru, gerekse hat bakımından bunun içinde Ahmet Karahisari taklitleri olmak üzere 120 tane seri biz buraya getirdik. Fakat kurumlar prosedürlere takıldığı için onları aşamıyoruz şuanda ama bir an önce inşallah açmayı planlıyoruz. Bizim bakımımızdan eserler hazır bir tek basit işleri var ve müzenin yeri başka bir şey kalmadı" dedi.

İcazetli tek hat sanatçısı

Afyonkarahisar'ın icazetli tek Hat Sanatçısı Hasan Hüseyin Ertunç ise hat sanatının Türk İslam toplumunda büyük öneme sahip olduğuna değindi. Ertunç, "Yazıda kullanılan metinler; Kar'an-ı Kerim ayetleri, Efendimiz (S.A.V.)'in hadisi şerifleri veya Evliyaullah Hazeratın kelamı kibarıdır. Yazılan metinler dolayısıyla da hat sanatı bizim için ayrıcalıklı öneme sahiptir. Afyon'da hat sanatıyla meşgul olan icazetli ben varım bu şehirde ikamet eden. Bunu neticesinde bizim üzerimize bir vazife düşüyor; hat sanatını bu şehirde öğretmek, daha geniş çevrelere yaymak ve değeriyle yaşatabilmek adına. Ben Afyonkarahisar'a 2015 yılında geldi. Bu şehre gelmemle birlikte ilk önceliğimiz bir halt sergisiyle yazı sanatını topluma göstermek ve bu şekilde anlatmak oldu. Belediyemizle beraber önce bir sergi açtık. Onun akabinde bu yıl içerisinde Hatta Ahmet Karahisari adına bir belgesel çekimi hazırlandı. Burada Karahisari üstadı anlattık, aynı zamanda yazı sanatını Afyon'a ve tüm toplumumuza anlatmaya çalıştık. Yine devamında da inşallah Hattat Ahmet Karahisari adına bir müze çalışmamız var ve şu anda devam ediyor. Bunan yanında Hattat Ahmet Karahisari adına İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz tarafından bir festival düzenlendi" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vatandaşa para yok
Vatandaşa para yok
Yoğun bakım yatak sayısı arttı
Yoğun bakım yatak sayısı arttı