Üniversite-Sanayi işbirliği

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi tarafından Üniversite-Sanayi İş Birliği Çalıştayı düzenlendi.

Üniversite-Sanayi işbirliği
Üniversite-Sanayi işbirliği Admin
Bu içerik 1831 kez okundu.

Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilen ve AKÜ-Vestel iş birliği ile düzenlenen çalıştayın açış programına AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir ve Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız, Teknoloji Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ayhan Erol, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, Vestel Beyaz Eşya A.Ş. Buzdolabı Fabrikaları AR-GE Müdürü Hasan Emrah Şafak ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Rektör Karakaş, çalıştay öncesinde Vestel Beyaz Eşya A.Ş. Buzdolabı Fabrikaları AR-GE Müdürü Hasan Emrah Şafak ile beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Çalıştayın açış konuşmasını gerçekleştiren AKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız, mühendislerin insanların ve toplumun sorunlarına, ihtiyaçlarına teknik çözümler sunan, bilimsel yöntemlerle düşünen ve çalışan kişiler olduğunu söyledi. 

İşbirliği içerisindeyiz

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise günümüz dünyasında üniversitelerin sadece eğitim öğretim vererek, meslek elemanı yetiştirme misyonuyla tanımlanmış kurumlar olmadığını ifade etti. Karakaş, “Bu misyon, üniversitelerin en önemli işlevidir, misyonudur, vizyonudur ama bunun yanında onu tamamlayan diğer önemli misyonları da vardır. Bunlar arasında en önemlisi de araştırma-geliştirme misyonudur. Aslında bu eğitim öğretim, toplumsal katkı ve araştırma bir araya geldiği zaman üniversite gerçek kimliğine kavuşur. Bütün üniversitelerin bu misyonları yerine getirmek üzere kurgulandığını biliyoruz. Biz de bu anlamda üniversitemizde eğitim öğretimi öğrenci merkezli ve kalite odaklı bir anlayışla yükseltme çabası içerisindeyken, bu çabayı vermeye ve gerçekleştirmeye çalışırken, aynı zamanda toplumsal katkı sunma bağlamında üniversite şehir-iş birliği çerçevesinde faaliyetler yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Günlük 43 bin beyaz eşya üretimi

Açış konuşmalarının ardından Vestel Beyaz Eşya A.Ş.  Buzdolabı Fabrikaları AR-GE Müdürü Hasan Emrah Şafak’ın “Akıllı Ürünler Akıllı Fabrikalar” konulu konferansına geçildi. Vestel Beyaz Eşyadan 20 arkadaş ile Afyon Kocatepe Üniversitesinde çalıştay düzenleyeceklerini ifaden Şafak, Vestel Beyaz Eşya hakkında şu bilgileri aktardı: “Vestel Beyaz Eşya Zorlu Grubuna bağlı bir şirket. Vestel’in dünya çapında 16 ofisi vardır. Burada AR-GE ve satın alma faaliyetlerini yürütmektedir. Vestel’in merkezi ise Manisa’da bulunmaktadır. Manisa’da bulunan Vestel, Türkiye’de tek kampüste Avrupa’da bulunan en büyük üretim üssüdür. 7 bin 800 çalışanı ile üretim yapmaktadır. Vestel grubunda ise 16 bin kişi istihdam sağlamaktadır. Yan sanayi ve servisleri de hesaba katarsak Manisa çevresinde 50 bin kişi Vestel’den ekmek yemektedir” Konferansın ardından AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Vestel Beyaz Eşya A.Ş.  Buzdolabı Fabrikaları AR-GE Müdürü Hasan Emrah Şafak’ a plaket takdim etti. Daha sonra Üniversite-Sanayi İş Birliği Proje Çalıştayına geçildi. Çalıştay, Elektrik Mühendisliği- Elektronik Mühendisliği oturumu, Kimya Mühendisliği Oturumu ve Malzeme Bilimi ve Mühendisliği- Metalurji Mühendisliği Oturumu olarak 3 oturumda gerçekleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10. yıl kutlaması
10. yıl kutlaması
Beyfendiyi inceledi
Beyfendiyi inceledi