Serteser meclisi bilgilendirdi

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Serteser meclisi bilgilendirdi
Serteser meclisi bilgilendirdi Admin
Bu içerik 779 kez okundu.

Uzun bir konuşma gerçekleştiren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Antalya’da düzenlenen 10.YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na Zafer Kalkınma Ajansı işbirliğinde katıldık. Standımızda hem yöresel ürünlerimizi sergileme ve tanıtma imkânı bulduk; hem de pek çok değerli ismi ağırladık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu da standımızı ziyaret etti. Sayın Hisarcıklıoğlu, Afyon Lokumu’nun bir kez daha tadına baktı, Afyon Sucuğu ile ilgili bir anısını anlattı; ayrıca Şuhut Keşkeği’ni duayen gazeteci Yavuz Donat ile birlikte kardı.”

Sucuğumuzu tanıttık

“Stantta ziyaretçilerimizi ağırlarken Demirören Haber Ajansı’na da Afyon Sucuğu’nu ve Afyon Pastırması’nı anlatma fırsatı buldum” diyen Serteser, “Pazar gününe kadar devam edecek olan YÖREX, ilimizin ve ürünlerimizin tanıtımı için gerçekten önemli bir katkı sağladı. YÖREX’te bizimle beraber stant açan Ahmet İpek, Aftat, Aşpa, Avşar Maden Suyu, Deniz Şekerleme ve Şuhut Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Ayrıca stantlı katılım sağlayamayıp ürün gönderen Afyon Yumurta, Alimoğlu Mermer, Bircan Tarım, Natur Mermer, No.03, Oğuz Mermer ve Yasemen Mermer’e de teşekkür ediyorum. YÖREX Fuarı’nda bu yıl ilk kez 81 il temsil edildi. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kurulan stantta Afyonkarahisar, Manisa, Kütahya, Uşak’ın ürünleri sergilendi. Odamız’dan stant için maddi bir katkı çıkmadı. Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz’a ilettim. Gelecek yıl Yönetim Kurulu karar alırsa inşallah daha fazla metrekare ile bölgemizi temsil edeceğiz.

Fuara katılım gösterdik

Başkan Serteser, “Aynı gün Bursa’da Uluslararası Blok Mermer Fuarı düzenlendi. Bu fuarda da 23 firmamız ilimizi ve Afyon Mermeri’ni temsil etti. Fuara katılan firmalarımıza tek tek plaket takdim ettik. Hem Bursa’da bizi temsil eden firmalarımıza, hem de plaketleri takdim eden Yönetim Kurulu Üyelerimiz Akif İşbilir ve Hayrettin Güzbey ile TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı ve Odamız Disiplin Kurulu Üyesi İbrahim Alimoğlu Bey’e teşekkür ediyorum. Güncel değerlendirmeme geçmeden önce 9 Ekim’de başlayan, Türkiye’nin kararlı duruşu sonucunda Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin ülkemizi ziyaret ederek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlarımız ile görüştükten sonra taleplerimizi kabul etmesiyle ara verilen Barış Pınarı Harekâtı’nda şehit olan asker ve sivil tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum”

Harekata tam destek

Barış Pınarı Harekatına destek verdiklerini söyleyen Başkan Serteser, “Biz Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtları’nda olduğu gibi Barış Pınarı Harekâtı’nda da devletimizin yanında olduk. Hem Odamız, hem şahsım destek mesajlarımızı sosyal medya mecralarından yayınladık. Oda olarak destek açıklaması yaptık. Ayrıca Afyonkarahisar’daki önde gelen sivil toplum örgütleri ve tüm Oda-Borsalar’ın katılımı ile ortak bir basın açıklaması düzenleyerek Devletimizin ve Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Bölgemizin terör unsurlarından arınması, güven ve istikrarın gelişmesi için çok önemlidir. Türkiye’nin Harekât’a başlarken taşıdığı niyet, öyle zannederiz ki uluslararası toplum tarafından geç de olsa anlaşıldı; ya da anlamak zorunda kaldılar. Biz terörün ülkesinin ve ulusunun olmadığını, bir insanlık suçu olduğunu, hiçbir devlet tarafından desteklenmemesi gerektiğini söylüyoruz. Bugün geldiğimiz noktada da Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında varılan mutabakat, terörün bölgeden temizlenmesine vesile olur diye düşünüyorum. Ayrıca 22 Ekim’de Rusya’da, Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan mutabakat anlaşmasının da “güvenli koridor” tezimizi güçlendireceğini umuyor; sınırı terör ve terör unsurlarından arındırılmış bir ülke olma yolunda ilerleyeceğimizi görüyorum. Bu durumdan en çok bölge ülkeleri yarar görecektir. Bölgenin istikrara kavuşmasında terörizmin engellenmesi büyük bir rol oynayacaktır.

Mesajlar etkili olmadı

“Ekim başından 17 Ekim’de ABD’li heyetin Türkiye’deki temaslarına kadar ABD Başkanı Trump, saati saatine uymayan Twitter mesajları ile algı yönetimi oluşturmaya çalışsa da piyasalar karşısında pek etkili olamamıştır” diyen Serteser, “Türkiye, 2018’in Ağustos ayındaki gibi bir şok etkisi ile karşılaşmamış, döviz kurlarında büyük dalgalanmalar olmamıştır. Ekonomimizin 2018’e göre ani gelişmelere daha hazırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim ayı toplantısında politika faizini 250 baz puan düşürerek % 16,50'den % 14’e indirdi.Son üç faiz indiriminde 1000 baz faiz düşürüldü. Bu göstergeler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Faizlerin düşme eğilimine devam etmesini diliyoruz. Ancak yaşadığımız ekonomik şartlarda, elbette sadece ani gelişmelere hazırlıklı olmak yetmiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre işsizlik adeta kronik bir sorun olmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti. Umarım işsizlik bir an önce daha aşağı seviyelere iner.

Çok kafa yormalıyız

Serteser, “Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın 1 Ekim’de kamuoyuna sunduğu 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı’nda “Konjonktürel ve yapısal politika adımlarıyla ekonominin uzun vadede güçlü bir büyüme trendine yönelmesinin bir önkoşulu olarak görülen dengelenme döneminde işsizlik oranının 2019 yılı sonunda yüzde 12,1’e yükselmesi ve dengelenme sonrası toparlanma dönemi olarak nitelenebilecek 2021 yılında ise yüzde 10,8’e gerilemesi beklenmektedir” deniliyor. Görülüyor ki şu anda Yeni Ekonomi Programı’nda öngörülen durumdan da fazla işsizliğimiz var. Bu konunun üzerine daha çok kafa yormamız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ağustos 2019 dönemine ilişkin kısa vadeli dış borç istatistikleri açıklandı.Buna göre, Ağustos’ta 2018 sonuna kıyasla kısa vadeli dış borç stoku yüzde 5,4 artarak 120,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 0,1 artarak 57,2 milyar dolara, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 11 yükselerek 57,1 milyar dolara ulaştı. Toplam borç stoku içinde kamu sektörünün yüzde 18,4, Merkez Bankası'nın yüzde 3,7, özel sektörün ise yüzde 77,9 paya sahip olduğu gözlendi. Özel sektör, borç krizini aşmak için gayret gösteriyor; fakat ne yazık ki tablo ortada.”

 

Sonuçlar açıklandı

Başkan Serteser, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 2,8 azaldı. Malumunuz olduğu üzere, sanayi üretim endeksi,ekonominin sanayi kesiminde meydana gelen gelişmelerin ve uygulanan ekonomik politikaların, kısa dönemde olumlu veya olumsuz etkilerinin ölçülebilmesi için kullanılan bir hesaplama yöntemi olarak tanımlanıyor. Bu tabloya göre sanayimizde, üretimimizde bir sorun olduğu görülüyor”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı