ATSO gerekeni yaptı

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ATSO’yu Yeşil Etikete kavuşturmak adına yürüttükleri çalışmalarda sona gelindiğini belirterek, “Şu anda biz üzerime düşen herşeyi yaptık. Süreç işliyor, biz bu belgeyi alacağız”

ATSO gerekeni yaptı
ATSO gerekeni yaptı Admin
Bu içerik 797 kez okundu.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Yeşil Etikete Kavuşuyor Projesi nde sona gelindiğini söyledi. Başkan Serteser, “Proje ile ATSO Hizmet Binası’nda enerji tasarrufunun artması, yağmursuyu geri dönüşüm sisteminin kurularak bu suyun peyzajda kullanılması, bina içindeki lavaboların sensörlü hâle getirilmesi, bina yerleşkesinde elektrikli araç istasyonunun kurulması, ATSO üyelerine Yeşil Bina hakkında bilgi verilmesi, bina yerleşkesinde engelli zemin işaretleri çizilmesi ve otoparklara araç stoperleri yapılması öngörülüyor. Biz şu anda yapılması gerekenleri tamamladık ve başvurumuzu yaptık. Gerekli komisyonlar toplanacak. Süreç devam ediyor ve şu anda biz beklemedeyiz. Bu kısa bir süreç değil, 2020 yılını bulacaktır. ”

Hedef sıra dışı

Merkezi Londra’da olan Building Research Establishment Global uzmanları, başvurunun ardından ATSO Hizmet Binası’ndaki işleyişi inceleyecek.  Bina Yönetimi, Sağlık ve İyi Hal, Enerji, Su, Arazi Kullanımı ve Ekoloji, Ulaşım, Malzeme, Atıklar, Kirlilik, İnovasyon başlıklarında istenen niteliklerin bulunması hâlinde BRE Environmental Assesment Method (BREEAM) Sertifikası verilecek.  “Geçer”, “İyi”, “Çok İyi”, “Mükemmel” ve “Sıra Dışı” değerlendirmeleri bulunan BREEAM Yeşil Bina Sertifikası’nda ATSO’nun hedefi en üst düzey belge olacak.  Proje çerçevesinde 2020 yılında ATSO Hizmet Binası’nın geleneksel enerji kaynağı tüketiminin yüzde 20’ye düşeceği, ATSO Hizmet Binası’nın elektrik ve su tüketiminin yüzde 30 oranında azalacağı hesaplanıyor. Proje başarıyla uygulanarak Yeşil Bina Sertifikası alınması hâlinde Türkiye genelindeki 365 Oda ve Borsa içinde bu sertifikaya sahip olan ilk Oda, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olacak. Ahmet IŞIK/ODAK ÖZEL

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Optisyen ve Gözlükçüler Günü kutlandı
Sistemi değiştireceğiz
Sistemi değiştireceğiz