Harekata tam destek

Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Türk Seramik Derneğinin ortaklaşa düzenlediği uluslararası katılımlı 10. Seramik Kongresi başladı.

Harekata tam destek
Harekata tam destek Admin
Bu içerik 335 kez okundu.

İkbal Termal Otelde gerçekleştirilen kongrenin açılış programına Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız, Teknoloji Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ayhan Erol, Türk Seramik Federasyonu Genel Sekreteri Mehmet Mertcan, Türk Seramik Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpagut Kara ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Taner Kavas ile birlikte akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Kongrenin açış konuşmasını gerçekleştiren Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Taner Kavas, Barış Pınarı Harekâtını yürüten askerlere başarılar diledi. Kavas, “Ülkemize kurulan tuzakları bozmak ve terörü kaynağında yok etmek amacıyla düzenlenen Barış Pınarı Harekâtını başlatan kahraman ordumuza başarılar diliyorum. Yüce Türk milletini bu ve benzeri belalardan korumak için canlarını veren aziz şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bilgiler paylaşılıyor

Düzenlenen kongrenin önemi ile ilgili bilgiler veren Kavas, “Bilindiği gibi kongreler bilim insanlarını, sektör temsilcilerini ve ilgili alanlarda faaliyet gösteren sanatçıları bir araya getiren organizasyonlardır. Sahip olduğumuz bilgi birikimlerini ve önceden emek vererek kazandığımız birikimleri bu toplantılar aracılığı ile paylaşmaktayız. Ayrıca yine bu organizasyonlar sayesinde bilgi dağarcığımızı geliştirerek, ülkemiz için daha aydınlık geleceklere bilim, endüstri ve sanat aracılığı ile yeni yelkenler açma ve güçlü bir rüzgâr kazanma niyetini de bu organizasyonlar taşımaktadır. Tüm bunlara ek olarak, bu kongrede gelecekte şekillendirilecek işbirliklerinin temelleri de atılmaktadır” diye konuştu.

Ev sahibi AKÜ

AKÜ’nün Seramik Kongresine dördüncü defa ev sahipliği yapmasının büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı olduğunu da belirten Kavas, “Dördüncü kez AKÜ ev sahipliğinde bunu gerçekleştiriyoruz. Oldukça başarılı geçtiğini düşündüğümüz 2008, 2012 ve 2015 kongrelerinin ardından, dördüncü kez Afyonkarahisar’da sizleri ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz. Kongre ile birlikte gerçekleştirilen serginin teması da yine Afyonkarahisar’a yakışır şekilde olsun istedik. Kurtuluş Savaşımızın kazanıldığı toprakların Afyonkarahisar olması nedeniyle ‘toprağa saygı’ teması ile düzenleyeceğimiz sergiye, ülkenin seçkin sanatçıları eserlerini gönderdiler. Kongremize gönderilen ve hakemlik süreci tamamlanan bilim, sanat ve sektör bildirilerini ise yine AKÜ Fen Bilimleri Dergisinde basarak kalıcı hale getireceğiz” dedi.

İstihdam olanağı

Türk Seramik Federasyonu Genel Sekreteri Mehmet Mertcan ise Türk Seramik Federasyonu ile ilgili bilgiler verdi. İhracat ve ithalat değerlerine bakıldığında seramiğin çok önemli bir katma değer yarattığının altını çizen Mertcan, “2001 yılında federasyon yapısına kavuşuyoruz. Federasyonumuz, Türkiye seramik üretiminin yaklaşık yüzde 80’ini temsil ediyor. Geleneksel seramiklerde doğrudan 30.000 kişilik, dolaylı olarak ise 200.000 kişilik istihdam sağlamaktadır. Bugünkü rakamlarla 1 Milyar avronun üzerinde ihracat yaparak, Türkiye’de sanırım bu seviyede bir yer yok, yüzde 82 katma değer sağlayan bir sektör durumundadır. Yani yaptığımız her 100 dolarlık ihracata karşılık 18 dolar ithalat yapıyoruz. 82 dolarını yurtiçi kaynaklardan sağlanıyor. Bu son derece önemli bir rakam, bu sektörün nereye gitmesi gerektiğini ya da yatırımların yapılması açısından büyük önem arz etmektedir. Sektör genel anlamda ithalat yapmadığı gibi, yurtiçi ihtiyacı karşıladığında da net ihracatçı bir sektördür”

Desteğimiz devam edecek

AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Yalçın ise kongrelerin herkes için önemli olduğunu ve yapılan çalışmaları yakından görme imkânı tanıdığını ifade etti. Yalçın, “Sektör temsilcileri ile buluşuyoruz. Buradaki kongrenin bir diğer ayrıcalıklı tarafı ise seramik sanatçılarının da yer alması, bu da ayrı bir güzellik. Biz AKÜ yönetimi olarak bu tür etkinlikleri hep destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Şimdi, zor zamanda konuşmak zor derler ancak zor zamanda bir şeyleri yapmak daha da zor. Bu nedenle şu dönemde böyle bir etkinliği düzenlemek gerçekten çok zor ve büyük başarı. İnşallah kongremiz de verimli geçer. Gözlemlediğim kadarıyla pek çok çalışma yapılıyor. Bunlar genelde akademik yükselmelerde kalıyor, makale yayınlıyoruz ama raflarda kalıyor. İnşallah bundan sonraki çalışmalarımız, bu zamanlarda hızla artıyor olsa da; ürüne dönüşmeli, faydaya dönüşmeli, patent olmalı. Ben bu kanaatteyim ve katılımcıların da bu kanaatte olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sorumluluğumuz var

Açış konuşmalarının ardından ise davetli konuşmacı olarak kongrede yer alan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve Seramik Alanında TÜBİTAK Odaklı Süreçler” başlıklı sunumuna geçildi. Sunumundan önce Barış Pınarı Harekâtına değinen Prof. Dr. Mandal, harekâtta yer alan askerlere başarılar dileyerek, zor zamanlarda yaşanan güçlüklerin Türkiye için ileride fırsatlar doğurabileceğini kaydetti. Mandal, “Zor zamanlar, esasında güçlük gibi gözükse de fırsatlar da oluşturuyor. Dolayısıyla geleceğe doğru baktığımızda, kendi ürettiğimiz yerli ve milli teknolojilerle, buna bağlı ürünlerle olan sürecin kıymeti daha da artıyor. Dolayısıyla bu kongrenin de bu dönemde düzenleniyor olmasının, sadece sunulan bildirilerle sınırlı kalmamasının, bu kapsamda geleceğe doğru çıkarımlar noktasında fayda getireceğini düşünüyorum. Özellikle savunma sanayinde yaşamış olduğumuz deneyim, yerlilik oranını yüzde 15’lerden yüzde 70’lere çıkardı ve bu da bizlere bir özgüven verdi. Burada da malzeme ve seramik odaklı teknolojilerin ve ürünlerin önemli bir kıymeti var, bu anlamda da bir sorumluluğumuz var” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vatandaşa para yok
Vatandaşa para yok
Yoğun bakım yatak sayısı arttı
Yoğun bakım yatak sayısı arttı