İHRACAT İÇİN EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ticaret Bakanlığı işbirliğinde Dış Ticaret Semineri gerçekleştirildi.

İHRACAT İÇİN EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ
İHRACAT İÇİN EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ Admin
Bu içerik 2126 kez okundu.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, üyeleri için önemli bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı. ATSO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’nin açılış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse gerçekleştirdi. Köse. “Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarını aşması, ekonomimizin güçlenerek kırılganlıklardan kurtulması, güçlü bir eko-politik yapıya kavuşması ve refah seviyemizin artması için gereken en önemli iki sihirli sözcük üretim ve ihracattır. Bu doğrultuda ilimiz ekonomisinin gelişimi için gerek şeylerde ülke hedeflerinden farklı değildir. Devletimiz ülke ekonomisini güçlendirmek için ihracatı artırma hedefine kilitlenmiştir. Devletimiz gibi bizim de ana amaçlarımızdan birisi ilimizin ihracatının artırmaktır” dedi.

İhracatı artırmalıyız

Afyonkarahisar’ın ilk çağlardan bu yana üreten bir şehir olduğunun altını çizen Köse, “Afyon, Roma döneminden beri ihracat yapabilen bir şehirdir. Ancak üretim kapasite kullanım oranımız maalesef çok düşüktür. Bu kapasitelerimizi kullanarak ihracatımız artırabilmeliyiz. İş dünyamız ihracat alternatiflerin bularak bunu başarabilmektedir. Bize gerekli olan ihracatçı kadrolarımızın üreticilerimizin önün açacak bilgi ve donanıma sahip kişiler olmasıdır. Buda ciddi bir eğitim gerektirmektedir. Odamız sık sık ve her fırsatta ihracata yönelik önemli eğitimler düzenlemektedir. ATSO KOBİ Akademisi ile üyelerimizin ihracat ve ekonomi konusunda daha çok bilgiye ulaşmasını, konusunda uzman ve yetkili kişilere doğrudan ulaşmasını amaçlıyoruz. Ayrıca Odamız’da yeni kurulan İhracat Destek Ofisi’nden de talep hâlinde firmalarımız yararlanabileceklerdir” ifadelerini kullandı.

DÜNYA TİCARET HACMİ ARTIYOR

Köse’nin konuşmasından sonra Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Asım Çalış, ihracat süreçleri hakkında bilgi verdi. Çalış, “İhracatçılarımız sürdürülebilir ihracat yapmak istiyorlar; her yıl yeni pazarlara açılan ihracatçılar olmak istiyorlar. Dünya ticaret hacmi çok hızlı artıyor. Uluslararası ticaret, risklerden arındırılmış hâle gelmiş. Uluslararası ticari sistemde, her işlemin hukuki bir boyutu vardır. Bu hukuki boyut ile ilgili kuralları üreten bir kurul var. O kurul da uluslararası çatı kuruluşu olan Milletlerarası Ticaret Odası’dır” dedi.

MALEZYA ÜRÜNLERİ VAR

Çalış, sunumuna şöyle devam etti: “Firmalar ihracatta karşılaştıkları sorunları ürün çeşitlendirme, ülke pazarları çalışmalarıyla aşabilirler. İhracatımızda alıştığımız ezberlerimizin bozulması gerekiyor. Ortalama bir ihracatçı 2845 kilometre yol kat ediyor. Malezyalı ihracatçı ise ortalama 7314 kilometre kat ediyor. Komşu ülkelerimizin tamamında Malezya ürünleri var. Çünkü tek pazara bağımlılıktan kurtulmanın yollarını aramış. Bununla birlikte risk analizi de çok önemlidir. Bir ülkeyi ele aldığınızda risk analizinde belirleyeceğiniz 10 başlıktan 8’inde olumlu izleniminiz varsa, başarılı olma ihtimaliniz yüksektir. Bununla birlikte girmek istediğiniz pazarın geçmişe yönelik ithalat analizini yapmanız da size yardımcı olacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı