FETÖ’de bir ceza

Haklarında silahlı terör örgütüne üye olma iddiası ile kamu davası açılan kişilerin yargılamalarına Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Mahkeme heyeti tutuksuz yargılanan Ümit Yusuf Aydın’a 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

FETÖ’de bir ceza
FETÖ’de bir ceza Admin
Bu içerik 1880 kez okundu.

Fetullahçı Terör Örgütüne Üye Olmak suçlamasıyla görülen davalara  Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza mahkemesinde  devam edildi. Görülen 11  duruşmada   1kişi tutuklu, 4’ firari, 18 tutuksuz  olmak üzere 23  kişi  yargılandı. .   Dünkü duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklar savunmalarını yaparak  suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini istediler.  Bazı davalarda tanıkları dinleyen Mahkame heyeti  bazı  duruşmaları  dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için ileri bir tarihe erteledi.

 YARGITAYIN BOZMA KARARINA UYULDU

Haklarında  silahlı terör örgütüne üye olma iddiası ile kamu davası açılan kişilerin  yargılamalarına Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmalara sanıkların avukatları ile yakınları katılırdılar.  Yargılamaları tutuksuz olarak devam eden 17 kişinin duruşmaları dosyalardaki eksiklikler nedeniyle ileri bir tarihe ertelenirken, tutuklu olarak yargılanan Aydoğan Bilirer’in tutukluluk halinin devamına karar veren  mahkeme heyeti  Yargıtay 16. Ceza Dairesinin  fazla ceza verildiği gerekçesiyle bozduğu Ümit Yusuf Aydın’ı yeniden yargıladı. Sanığa indirim uygulayarak  7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

 

BAŞBAKAN TEŞEKKÜR  MEKTUBU GÖNDERDİ

KHK kapatılan AFSEDER isimli derneğin başkanlığı yapan doktor Ümit Yusuf Aydın geçtiğimiz yıllarda Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza mahkemesice yargılanmıştı. Yaklaşık üç yıl hapis yattıktan sonra tahliye olan Dr. Ümit Yusuf Aydın’ın dosyası Yargıtay 16.Ceza Dairesi tarafından bozularak ilgili mahkemeye geri gönderildi. Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi  heyeti Yargıtay’ın bozma kararına uyarak duruşmayı yeniden gördü. Yeniden savunma yapan Dr. Ümit Yusuf Aydın , “Telefonuma derneğimiz genel sekreterliğinden ayrılan genel sekreterimiz ByLock’u yükledi.  Ayrılırken  de bununla görüşelim dedi.  Fetullah Gülen’in videolarını izledim. Bunu ilk ifadem de söyledim. Ben bunların terör örgütü olduğunu bilseydim izlemezdim. Afyonda yurt dışında gönüllü olarak çalışan doktor benim. Başbakanımızın bana gönderdiği teşekkür mektubunu dosyaya sundum. Ayrıca Diyarbakır’a giderek gönüllü görev yaptım. Paşamızdan da teşekkür belgesi aldım. Her zaman devletimin yanındayım” dedi. Mahkeme heyeti  savcının  terör örgütü üyeliğinden cezalandırılmasını istediği Dr. Ümit Yusuf Aydın’a 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

TORUNUM İÇİN HESAP AÇTIRDIK

Tutuksuz yargılanan hemşirelikten ihraç Nardane  Özdemir  mahkemede savunmasını yaptı. 2013 yılının Kasım ayında torunun dünyaya geldiğini söyleyen Özdemir, “Torunumun adına gelen paraları eşim ile birlikte bank asyaya yatırdık. Küçük rakamları biriktirerek ileriki günlerde bu parayı çekerek torunum için mevlüt okutmak düşüncesiydik. Başka bir amaçla para yatırmadık. Hesabı açtırdığımız tarihte başka bankada yüklü param vardı.Örgüte destek amaçlı para yatırmış değilim.Suçsuzum beratimi  istiyorum” dedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

TEM ŞUBEDE İFADE VERECEK

Hakkında terör örgütüne üye olma iddiasıyla kamu davası açılan Ramazan Uçak duruşmada savunmasını yaptı. 2013-14 Çay İmam Hatip lisesi mezunu olduğunu söyleyen Uçak, “Üniversite sınavında başarılı olmak için ilçede bulunan Körfez dershanesine gittim Dershane hocaları beni bir eve yönlendirdiler. Sürekli baskı kurdular. Ben sigara kullanıyordum. Kız arkadaşın var dediler.  Onlar bunları istimiyorlardı. Bu nedenle ben evden ayrıldım.  Daha sonra beni telefonla aradılar. Birkaç defa aradılar. Ben kesin dille reddettim  Askeri okula gittim” dedi. Duruşmada tanık olarak dinlenen Y.Y. verdiği ifadede, “Ramazan Uçak ile 2013-14 yıllarında aynı evde kalıyorduk. Evde sohbetler yapılıyordu. İbrahim Yarşi sohbet hocamızdı” dedi. Sanık avukatı söz alarak mahkeme heyetine müvekkiliyle birlikte TEM şubeye giderek daha ayrıntılı ifade vermek istediklerini söyledi. Savcı ve mahkeye heyeti sanık avukatnını talebini kabül ederek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

KİLOLUYDU ZAYIFLAMIŞ

Tutuklu olarak yargılanan Aydoğan Bilirer duruşmada savunmasını yaptı. Sandıklı içesinde özel yurtta çalışırken üzerinde sahte kimlikle yakalanan Bilirer, “Ben Van’da büyüdüm. Yaşadığım yerde PKK sempatisi olan insanlar olmasına rağmen ben bunlara ilgi duymadım.  Kürt vatandaşı olarak Türkiye Cumhuriyeti bağlı bir insanım. Bank asyaya para yatırmadım. ByLock kullanmadım. Üzerimde bulunan kimliği korkudan taşıdım. Kullanmadığım gibi yakalandığımda polisede kendi kimliğimi gösterdim.Ele geçirilen Fetullah Gülen kitaplarını okumadım. Kitaplar üzerinde parmak incelememin yapılmasını istiyorum. 507 gündür tutukluyum. Bbam vefat etti. Annem yaşlıdır. Tahliyemi istiyorum” dedi. Duruşmada segbis sistemi ile tanık olarak dinlenen Y.K. verdiği ifade de, “Kendisini yakından tanıyamadım. İlçe eğitim danışmanıydı. İsmini Yavuz olarak biliyordum. Kiloluydu. Zayıflamış” dedi. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

ŞUBE MÜDÜRÜ SAVUNMA YAPTI

Siirt’te görev yaparken Afyonkarahisar Sandıklı ilçesine tayin olan Mllli Eğitim Şube Müdürü M. Faysal Kayan  Silahlı terör örgütüne üye olma iddiasıyla hakkında Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde  açılan kamu davasında tutuksuz yargılanan Faysal  savunma yaptı. Tamamen dini duygularla 2012-13 yıllaırnda bu yapının sohbet toplantılarına katıldığını belirten Kayan, “17/25 sürecinden iki üç ay önce bu yapıyla ilişiğimi kestim. Ben hiçbir zaman mütevelli olmadım. Mütevelli demek dernek yöneticilği demektir” Mahkeme başkanının  örgütle bağı olan ‘Herkül org’ sitesiyle ilgili sorusun cevaplandıran Kayan, “Siteye giriş eski tarihlidir. Dini duygularla dinlemiş olabilir” cevabını verdi.  Sanık müveklilide yaptığı savunmada, “Müvekkilimin örgütle bağlantıları olan ByLock, bank asyada hesabı , aktif sene üyeliği yoktur. Müvekkilim  hakkında ifade veren 8 kişi Siirt’te yargılandıkları mahkemede beraat etmişlerdir. Mahkeme kararlarını sunuyorum. Müvekkilimin beratini istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

ODAK HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atıklardan sabun yaptılar
Atıklardan sabun yaptılar
Tayin hakkı tanınmalı
Tayin hakkı tanınmalı