Çalışkan öğrencilerin önü açık

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesince 2019-2020 akademik yılının başlaması nedeniyle, 1. sınıf öğrencilerine yönelik oryantasyon eğitim programı düzenledi.

Çalışkan öğrencilerin önü açık
Çalışkan öğrencilerin önü açık Admin
Bu içerik 1966 kez okundu.

İbrahim Küçükkurt Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Teknoloji Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ayhan Erol, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Fatih Aksoy ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Şahin ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Teknoloji Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ayhan Erol; Teknoloji Fakültesini, Afyon Kocatepe Üniversitesi’ni ve Afyonkarahisar’ı yeni öğrencilere tanıtmak için bir araya geldiklerini söyledi.  Teknoloji Fakültesi’nin en gözde fakültelerden biri olduğunu ifade eden Erol, “Teknoloji  Fakültesi, üniversitemizin en gözde fakültelerinden birisi halindedir. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde Mühendislik, Teknoloji ve Veteriner Fakültesi öne çıkan fakülteler olarak gözükmekte. Mühendislik, Teknoloji ve Veteriner Fakültesi uygulamaya daha çok ağırlık veren fakültelerdir. Afyonkarahisar ili ve endüstri ile bire bir ilişki içerisinde olan fakültelerdir. Bu anlamda da fakültemizin kıymeti daha öne çıkmaktadır” diye konuştu.

Bölümlerin sayısı artacak

Teknoloji Fakültesi hakkında bilgiler veren Erol, “Teknoloji Fakültesinde aktif olarak eğitim veren 5 bölümümüz vardır. Önümüzdeki yıllarda bu bölümlerin sayısını artırmayı düşünmekteyiz. Elektrik Elektronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği olarak eğitim öğretimine devam etmekteyiz. Bölümlerimizde uygulamalı eğitimleri rahatlıkla alabileceksiniz” dedi.Afyonkarahisar’ın iller arasında kesişme noktasında olduğunu ifade eden Erol, Afyonkarahisar ve öğrencilik ile ilgili şu bilgileri aktardı: “Yüzölçümü olarak büyük ama merkez nüfus olarak normal bir şehirdir. Afyonkarahisar’da hayatın kolay olduğunu göreceksiniz. Öğrenciler, üniversite okumak için tercihini genelde il dışı yaparlar. Çünkü artık yükseköğrenime geçecekler ve bir anlamda da ailelerinden ayrı, kendilerini ispat etme şansı bulacaklar. Eğitimci olarak bunun arkasındayım, bunu destekliyorum ancak üniversitede çocuğu olan bir veli olarak bakınca da biraz karşısındayım. Günümüz şartlarında, ekonominin hayli ağır olduğu dönemde, bir öğrencinin başka bir ilde okuması aileye büyük bir külfet getirmekte. Bir öğrencinin yükseköğrenimde farklı bir ilde okumasının ona çok şey katacağını düşünüyorum. Çünkü artık kendisi burada alacağı donanımla, eğitimle ileriye dönük hayatını kuracaktır. Ailesini kuracaktır. Ülkesine, bulunduğu topluma hizmet edecektir. Problemlerle baş başa kalacaktır. Bu problemleri çözmek için kendisi etkin rol oynayacaktır. Günümüzde, ailesine bağlı çocukların yetiştiği bir dönemden geçmekteyiz. Bu anlamda aileler hayli sıkıntı çekmekte.”

Hedefleri yüksek tutun

Günümüzde öğrencilerin şanslı ve önlerinin açık olduğunu vurgulayan Erol, öğrenci değişim programları hakkında şu ifadeleri kullandı: “Günümüzde öğrenciler o kadar şanslı ve önü açık ki, eskiden biz bu şartlara sahip değildik. Ama çalışkan öğrencilere açık. Birinci sınıfta derslerinizde iyi olup, ortalamanızı yüksek tuttuğunuzda Erasmus ile anlaşmalı olduğumuz birçok ülke ve üniversite var. Orada eğitiminize 1 yıl devam edebilirsiniz. Lisans döneminde, 12 ay kadar bu haktan yararlanabilirsiniz. Diyelim ki 2. sınıfı yurtdışında okudunuz, döndünüz. Ben başka üniversite okumak istiyorum dediniz, Farabi ile gidebilirsiniz. Üniversiteler arası öğrenci değişimi yapabiliyorsunuz. Her üniversite kontenjan belirliyor, siz başvuruda bulunuyorsunuz ve bir yıl da orada eğitim alıyorsunuz. Stajınızı isterseniz yurt dışında 4 ay süre ile yapıyorsunuz. Sonra gelip bir dönem iş yeri eğitimine gidiyorsunuz. Geriye kaldı son dönem, orada da buraya gelip bitirme tezini verip, vedalaşıp gidiyorsunuz. Bunlar değerlendirilebilir. Biz isteriz ki 4 yıl kalın. Her şeyini görün tanıyın, bütün özelliklerini tanıyın. Ama hedefleri yüksek olan arkadaşların da önü açık.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PTT’den büyük destek
PTT’den büyük destek
Ankara’dan selam var
Ankara’dan selam var