Ahilik güzel bir sistem

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Oditoryum Salonu’nda Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla Ahilik Haftası kutlama etkinliği gerçekleşti. Vali Tutulmaz, “Ecdadımızın yıllar boyu oluşturduğu bu güzel sistemi anlamaya, anlatmaya çalışıyoruz. Ahilik güzel bir sistem”

Ahilik güzel bir sistem
Ahilik güzel bir sistem Admin
Bu içerik 1497 kez okundu.

Etkinliğe Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkan Vekili Süleyman Karakuş, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, ESOB Başkanı Abdülkadir Konak, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve esnaflar katıldı. Etkinlikte ilk olarak konuşan ESOB Başkanı Abdülkadir Konak Ahilik ve Ahilik haftası hakkında bilgiler verdi. Ardından Belediye Başkan Vekili Süleyman Karakuş konuşarak, Ahilik Haftası kapsamında etkinliklerini önümüzdeki yıl Zafer Meydanı’nda daha geniş katılımlı olarak düzenleyeceklerini söyledi.

İnanca göre oluşmuş ahlak

Ahiliğin önemine değinen Vali Mustafa Tutulmaz, ahiliğin mükemmel insan oluşturma yönünde geliştirilen bir sistem olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Ecdadımızın yıllar boyu oluşturduğu bu güzel sistemi anlamaya, anlatmaya çalışıyoruz. Ahilik güzel bir sistem. Bu sistemin birçok yönü var. Hedefe koyduğu şey insan. Nasıl bir insan? Ahlaklı, dürüst, eğitimli, vatanını seven, üreten ve üretime sevgisini koyan kısacası mükemmel insan hedefleyen güzel bir sistem. Bunun birçok yönü var. Bunun bir tanesi Ahlaki yönü. Bizim kültürümüze ve inancımıza göre oluşmuş bir ahlak.   Bunu oluşturacak. Ayrıca bu sistem içerisinde iyi eğitilmiş sanatkarlar geliştirecek. Büyüğe karşı ne şekilde davranılır? Usta çırak ilişkisi nasıl oluşur? Bunları da ayrıntılı bir şekilde ortaya koyacak.”

Osmanlı’yıaAyakta tutan sistem

Ahilik sisteminin ülke savunmasında da olumlu etkisi olduğunu söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz, “Zaman içerisinde ahiliğin ülke savunmasında da önemli etkisi olmuştur. Bu yönüyle son yıllarda yeniden canlandırılmaya çalışılan bu anlayışı yeniden benimsememiz gerekiyor. Aslında insanlığın hedeflediği iyi insan, üreten insan, millete faydalı olan insan, etrafına güven veren insan kavramını oluşturmaya yönelik bu anlayış devam etmeli ve bu anlayışı sonuna kadar savunmalıyız. Osmanlı’nın 600 yıl ayakta kalmasında önemli rolü olan bir sistemdir. İnşallah son yıllardaki uygulamalarla en azından felsefi düzeyde ülkemizde önemi vurgulanmaya başlandı. Bundan daha fazla bu felsefeyi içselleştiririz, daha fazla ahilik anlayışını yaygınlaştırırız diyor, etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ödül alacak kardeşlerimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu. 

Yılın Ahileri ödüllerini aldı

Konuşmaların ardından Vali Mustafa Tutulmaz Yılın Ahisi seçilen Ali İhsan Altıntaş’a kaftanı ve plaketini takdim etti. Yılın esnaflıktan sanayiciliğe yükselen iş insanı İsmail Ünal Turunç’a, yılın kalfası Hamdi Mahmut Doğru’ya, yılın çırağı olarak da Osman Yaşadı’ya protokol üyeleri tarafından plaketleri takdim edilerek program sona erdi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bağımlılıkla mücadeleye devam
Bağımlılıkla mücadeleye devam
Bağ evlerine dadandılar
Bağ evlerine dadandılar