Büyük zaferimizi kutladık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlık ettiği, 30 Ağustos 1922’de kesin zaferle sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesi’nin 97. yıl dönümü olan 30 Ağustos Zaferi, Afyonkarahisar ve Kütahya Valiliklerinin ortaklaşa düzenlediği törenle Kütahya Zafertepe Zafer Abidesi’nde coşkuyla kutlandı.

Büyük zaferimizi kutladık
Büyük zaferimizi kutladık Admin
Bu içerik 609 kez okundu.

Kütahya’nın Zafertepe-Çalköy’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına; Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, askeri ve mülki erkan, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve gençler katıldı.  Törende, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Vali Dr. Ömer Toraman, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz ile Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık tarafından tören birlikleri denetlenerek, halkın bayramı kutlandı.

Mehteran ekibinin gösterisiyle başlayan kutlamalar saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.  Törende Antalya Gençlik Merkezi Gönüllülerinden Habip İsmirli’nin Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın tüm şehitlerimiz için dua etmesinin ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ahmet Asım Okat bir konuşma yaptı. Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman’ın konuşmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu söz aldı.

 Dumlupınar can suyu oldu

 Malazgirt ve Dumlupınar zaferi sevinçlerini art arda kutlamanın  sevincini yaşadıklarını kaydeden Bakan Kasapoğlu, “1071’de ebedi yurdumuz haline gelen Anadolu, 1922’deki Büyük Taarruz'la bir kez daha Türk yurdu olarak tescillenmiştir. Malazgirt’te Alparslan’ın duası, Söğüt’te Osman Gazi’nin göğsünde yeşeren bir tohuma dönüşmüş ve o tohum bir çınara dönüşerek asırlarca ayakta kalmıştır. Dumlupınar'da milletimizin destansı mücadelesiyle o çınara bir kere daha can suyu verilmiştir. 26 Ağustos 1922 sabahı Kocatepe’den top sesleri eşliğinde başlayan Büyük Taarruz, Malazgirt Zaferi’nden tam 851 yıl sonra, kıyamete kadar dimdik ayakta kalacak bir vatana dair milletimizin gösterdiği kararlılığı simgeler. 30 Ağustos ise, Başkomutan Meydan Muharebesi’yle vatan topraklarının düşman unsurlarından temizlendiği, milletimizin irade, cesaret ve fedakarlıklarının zaferle taçlandığı kutlu günü ifade eder” ifadelerini kullandı.

Canımız pahasına koruyacağız

Dumlupınar'da milletin destansı mücadelesiyle, birliği ve beraberliğiyle emperyalizmin ördüğü duvarların birer birer yıkıldığını, bütün dünyanın hayranlıkla andığı bir destanın yazıldığını söyleyen Bakan Kasapoğlu, “30 Ağustos, milletimizin tarihe vurduğu mühürdür. Bugün kutladığımız zafer, milletimizin, vatanını ve devletini her hal ve şartta canı pahasına koruyacağının en büyük delilidir” diyen Bakan Kasapoğlu,  “Bu büyük mücadelemizin Başkomutanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, kahraman ordumuzun bütün askerlerini rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Geçmişten bugüne bu toprakları bizlere vatan kılan bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve afiyet diliyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından 30 Ağustos Büyük Zafer Koşusu’nda dereceye giren sporcuların ödülleri Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından verildi.

Nefes kestiler

Kutlamalar, Gençlik Merkezleri Arası Şiir Okuma Yarışmasında dereceye giren öğrencilerin şiirlerini okuması, SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları gösterileriyle devam etti. Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları ile SOLOTÜRK’ün gösterisi ilgiyle izlendi. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, tören birliklerinin geçişiyle sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Drone ile denetim
Drone ile denetim
Polise kürekle saldırdı
Polise kürekle saldırdı