SEKA için toplandılar

16 yıl önce özelleştirilerek kapatılan Çay Seka Selüloz Fabrikasında çalışan eski personel yıllar sonra fabrika sahasında bir araya geldiler. Buruk buluşmada yıllar öncesindeki anılar tazelenirken bazı kişiler göz yaşlarını tutamadılar

SEKA için toplandılar
SEKA için toplandılar Admin
Bu içerik 2020 kez okundu.

2003 yılında hükümet tarafından özelleştirilen  Çay Seka Selolüz Kağıt Fabrikası 3.1 milyon Dolar ile işletmeye en yüksek teklifi veren, GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş'ne satılmıştı. Fabrikayı satın alan şirket fabrikayı işletmeyip, makinaları hurda fiyatına satarak üretimi sonlandırmıştı.  Çay Seka Selüloz Fabrikası 2003 yılında özelleştirilmeden önce  1300 kişi çalışmaktaydı. Çalışanların bir bölümü işsiz kalırken, bir bölümüde resmi kurumlara geçiş yapmıştı. Kapatılan Seka Kağıt Fabrikasının eski çalışanları 16 yıl sonra  30 Ağustos Zafer Bayramının resmi tatil olmasını fırsat bilerek yıllar sonra sosyal medya aracılığı ile kapatılan fabrikalarında bir araya geldiler.

MEVLÜT OKUTTULAR

Fabrikanın kullanılmayan eskimiş binalarının önünde bir araya gelen SEKA sevdalıları, SEKA Camisinde toplu olarak Cuma Namazı kıldılar. Aralarından ayrılan arkadaşları ve tüm şehitlerimiz anısına Mevlidi Şerif okuttular. Birlikte bahçede öğlen yemeği yiyen eski çalışanlar yıllardır birlikte mesai yaptıkları arkadaşları ile makinaların söküldüğü  SEKA arazisi içerisinde gezerek anılarını tazelediler. Anıların tazelendiği anlarda gözyaşlarına hakim olamayan eski çalışanlar fabrikalarını özelleştirenlere tepkilerini dile getirdiler.  Türkiye’nin kendi imkanları ile kağıt üretmesinin engellendiği, kağıt ithal eden ülke haline getiren siyasi iktidar yüzünden fabriklarının kapatıldığını söylediler.

SEKA’nın eski çalışanları kendilerinin bir araya gelmesine  ve fabrika sahasında etkinlik yapmalarına izin veren arazi sahibi işadamına teşekkür ettiler.

ODAK HABER/AHMET SARLIK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Maske dağıtımı sürüyor
Maske dağıtımı sürüyor