97 yıllık büyük gurur

Tarihin dönüm noktalarından Milli mücadelenin en çetin geçtiği illerden Afyonkarahisar Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı, Büyük Taarruz’un sevk ve idare edildiği ve mili mücadelenin karargâhı Afyonkarahisar zaferin 97. Yılını kutluyor.

97 yıllık büyük gurur
97 yıllık büyük gurur Admin
Bu içerik 589 kez okundu.

Büyük Taarruz Zafer Haftası kutlama törenleri başladı. Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinliklerinin bu yılda büyük bir coşku ile kutlanması bekleniyor. 25-30 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak Büyük Taarruz Zafer Haftasında çok sayıda etkinlik düzenlenecek. Bugün sabahın ilk ışıklarıyla Büyük Taarruz‘un başladığı Kocatepe’de etkinlikler düzenlenecek. Kocatepe’de askeri harekâtın anlatılması ile başlayacak etkinliklerde Bursa Barosu Kuvayı Milliye Destanı gösterisini sunacak. Afyonkarahisar Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği de Büyük Zaferi tüm dünyaya duyurmak düşüncesiyle TC03ZFR çağrı işareti ile telsiz etkinliği düzenleyecek.

Şehitlik ziyaretleri yapılacak

26 Ağustos sabahı Kocatepe Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı’nda düzenlenecek törende Büyük Taarruz Bisiklet Turu başlatılacak. Çelenk sunulması, konuşmaların yapılması sonrası bir subay araziyi anlatacak. Canlarını hiçe sayan şehitlerimizde unutulmayacak. Yzb. Agâh Efendi Şehitliği, Büyük Taarruz Şehitliği ve İstiklal Tanıtım Merkezi ziyaret edilerek ecdadımız yad edilecek. Zafer Haftasına katılan protokol üyeleri Valilik ziyareti gerçekleştirecek. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde 100. Yıl resim sergisinin de açılışı yapılacak. Etkinliklerin finalinde de izleyenleri gökyüzüne kilitleyen Türk Yıldızları ANS Kampüsünde muhteşem bir gösteri sunacak. Saat: 17.30’da yapılacak gösterilere ilginin yine yoğun olması bekleniyor.

Kurtuluşu kutlayacağız

Afyonkarahisar’ın düşman işgalinden kurtulduğu gün olan 27 Ağustos tarihinde de öncelikle şehitlerimiz için İmaret Camiinde Mevlid-i Şerif okutulacak. Afyonkarahisar Mehter Takımı eşliğinde yapılacak olan Zafer Halk Yürüyüşü’nün ardından AKSAM tarafından düzenlenen “İşgalden Kurtuluşa Afyonkarahisar” adlı fotoğraf sergisi açılacak. Etkinlikler Anıtpark önünde yapılacak Kurtuluş Günü Programı ile devam edecek. Uluslararası halk oyunları ekiplerinin gösterileri, protokol konuşmaları, şiir dinletilerinin yer alacağı program Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Birliğinin konseri ile sona erecek. Aynı gün Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. yılı nedeniyle ADD Genel Merkezi tarafından hazırlanan projeyle yola çıkan Cumhuriyet TIR'ı da aynı gün Anıtpark önünde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Bir hafta sürecek

Büyük Taarruz Zafer Haftası etkinliklerinin 4. Gününde Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı ziyaretlerinin ardından Anıtkaya Şehitliğinde tören düzenlenecek. Her yıl düzenlenen geleneksel ATSO Spor Oyunları için 29 Ağustos saat: 17.30’da açılış programı düzenlenecek. Aynı gün TSK Askeri Birliği Bando eşliğinde şehir turu yapacak. 30 Ağustos günü Vali Mustafa Tutulmaz protokol üyelerinin tebriklerini makamında kabul edecek. Kutlamalar Zafertepe’de devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Çad’daki vatandaşlarımız yurda döndü
Maske dağıtımı sürüyor
Maske dağıtımı sürüyor