Ekonomik hedeflerle uyumlu değil

Memur-Sen İl Temsilcisi EBS Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan, 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerini değerlendirdi.

Ekonomik hedeflerle uyumlu değil
Ekonomik hedeflerle uyumlu değil Admin
Bu içerik 969 kez okundu.

Memur-Sen İl Temsilcisi EBS Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan, 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin,  1 Ağustos günü gerçekleştirilen ilk oturumla başladığını hatırlatarak, “16 Ağustos’ta yani dün itibariyle de Kamu İşveren Heyeti, masaya ilk teklifini sundu.  Kamu İşvereni, görüşmelerin 16 gününde,  bizim tekliflerimizin kendisine iletilmesinden tam 22 gün sonra masaya teklif sundu.  Kamu İşverenin toplu sözleşme masasına sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklif;  gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere sahip.  Kamu İşvereninin teklifi;  “teklif gecikti” siteminin ve tepkisinin ötesinde  “teklif geçiştirildi”, “masa önemsizleştirildi” ve  “alın terimiz değersizleştirildi” tespitlerini ifade etmeyi ve buna dayalı tepkileri hayata geçirmeyi hem gerekli hem de haklı hale getirmiştir” dedi. 

Kabul edilir bir tutum değildir

Arslan, “Hükümet; bu teklifin,  Yeni, Büyük ve Güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek,  kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir,  Daha da önemlisi Hükümet, kalkınmayı önemsediğine,  adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı,  toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir. Memur-Sen Konfederasyonunun ve  yetkili sendikalarımızın toplu sözleşme teklifleri;  teşkilatımız, üyelerimiz ve kamu görevlilerimiz tarafından duruma uygun,  çözüme matuf,  içeriği makbul,  maliyeti ve mahiyeti  makul teklifler olarak kabul gördü.  Bu kabule rağmen,  Kamu İşvereninin 24 Temmuz’da  sanki kendisine hiç teklif sunulmamış,  kamu görevlilerinin  mali ve sosyal haklarına, demokratik ve sendikal haklarına,  özlük hakları ve çalışma şartlarına dair    tekliflerinden bihaber kalmış bir profil çizmesini  ne kabul edilir ne de anlaşılır bir tutumdur” diye konuştu. 

Hedeflerle uyumlu değil

Hükümetin masaya sunduğu 2020 ve 2021 yıllarında maaş ve ücretlere yansıtılacak 2020 için % 3,5 + %3  ve 2021 için %3 + % 2,5 artışları hatırlatan Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:  Bu oranlar;  Hükümetin açıkladığı ekonomik hedeflerle uyumlu değil.  Bu oranlar,  Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil.  Hükümetin teklifi,  faiz oranlarındaki düşmeyi,  kurdaki aşağı yönlü hareketi,  elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor. 5. Dönem Toplu Sözleşme masasına dün itibariyle sunulan Kamu İşvereni teklifi;  “kamu görevlilerine büyümeden pay vermeme haksızlığı” sona ermesi gerekirken aksine  “kamu görevlilerine bütçeden pay vermeme hastalığı” eklenme çabası olarak da görülebilir” dedi. 

Eksik ve hatalar giderilsin

“Siyasi irade,  toplu pazarlık masasına,  kamu görevlilerini refaha kavuşturma değil cefayla buluşturma teklifi sunduğu görmeli,  teklifin eksiklerini ve hatalarını da bir an önce gidermelidir” diyen Arslan, “Emek kesimi için toplu pazarlık masasının anlamı;  evdeki bulguru kaybetme kaygısı olmaksızın Dimyata pirince gitmektir.  Kamu İşvereni,  hem Dimyata pirince gitmemize engel olmak hem de evdeki bulgurun değerini azaltmak gayretindedir.  Buna seyirci olmamız da kayıtsız kalmamız da beklenmesin!  5. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Kamu İşvereninden gelen ilk teklifin anlamı;  2020 için yıllık toplamda  %6.60, 2021 için yıllık toplamda  %5.57 oranın da zam yapılması,  iki yıllık toplamda ise  %12,54 oranında maaş ve ücretlere artış yansıtılmasını teklif etmektir.  Bu durumda kamu görevlilerine ve onların yetkili temsilcisi konumunda konfederasyona ve sendikalara şu denilmektedir; ”2020’de maaş ve ücretlerinize enflasyon beklentisinden daha düşük oranda zam yapılmasını kabul edin” ifadelerini kullandı.   

 

 

Teklif bandı korunsun

Şekere, elektriğe, doğalgaza tek seferde %15 zam yapıldığını söyleyen Arslan, “Maaş ve ücretlerinize dört seferde %12’nin biraz üzerinde zam yapılmasını normal kabul edin.  Yetmez, “gecikme zammı aylık %2,5,  yıllık %30 iken maaş zammınızın  yıllık %6’lar ve iki yıllık toplamda %12’ler seviyesinde olmasına aldırış etmeyin” deniyor.  Merkez Bankasının 2020 ve 2021 için enflasyon hedefi %5,  aynı yıllara ait enflasyon tahminleri ise %9,5 ve %5,9 iken  aynı yıllara ait beklenti anketlerinin sonucu ise  sırasıyla %13,9 ve %11,5 olarak kayıt altına alınmış.  Bu rakamların yanına da son 10 yıllık süreçte  enflasyon hedef ve tahminleri ile gerçekleşen enflasyon arasında zaman zaman  2 kata kadar farklılıklar oluştuğu bilgisini de paylaşmak gerekiyor. Bir başka ifadeyle, kamu tarafı bazı harçlara ve ücretlere gelecek yıl yaklaşık %27 oranında zam yapılacaktır. Bütün bu veriler üzerinden şunu söylemek gerekir ki;  “Memuru enflasyona ezdirmeyiz” vaadi Hükümet tarafından öncelikle  teklif bandında korunması gerekir.”

 

Emeğin hakkı verilsin

Arslan, Memur-Sen Afyonkarahisar İl temsilciliği olarak Afyonkarahisar’daki Memur-Sen teşkilatlarıyla birlikte toplu sözleşme sürecini yakından takip etmeye, bizleri memnun edecek her konuda destek, üzecek ve gerecek her konuda tepki vermeye hazır olduklarını söyleyerek, “Diğer taraftan ilimizdeki parti yöneticilerinin, belediye başkanlarının özellikle iktidar partisine mensup milletvekillerinin toplu sözleşme noktasında sorumluluk almalarını Hükümet kanadına yönelik baskı ve beklenti iradesi oluşturmak noktasında bizlerle birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Emeğin hakkının verilmesi noktasındaki niyet ve gayretlerimizde bereket, irade ve çalışmalarımızda örgütlü güçten neşet eden kudret temenni ediyoruz” dedi.   

 

                                                  

                                                    

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kavga gazinoda bitmedi
Kavga gazinoda bitmedi
Fuhuşa geçit yok
Fuhuşa geçit yok