Meydan okumalar var

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 11.Kalkınma Planına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresinin 2.oturumunda bir konuşma yaptı.

Meydan okumalar var
Meydan okumalar var Admin
Bu içerik 1882 kez okundu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal Genel Kurulda yaptığı konuşmasında, “11.Kalkınma Planı'yla ilgili 27'nci Dönemin İkinci Yasama Yılının son gününde yorgun da olsak esaslı değerlendirmeler yapmaya hep beraber gayret gösteriyoruz. Tarihi,“milletlerin yarışı” olarak tarif ederiz. Bu yarışta Türkiye'nin yerini, konumunu, nereye konumlandırıyoruz? Nasıl bir küresel çözümleme, nasıl bir iktisadi çözümleme, nasıl bir siyasi çözümleme yapıyoruz? Kaynaklarımızı amaç, araç ve öngörülerimizle beraber bütünleştirerek hangi hedeflere yöneltiyoruz? Bütün bunları bu plan çerçevesinde elbette değerlendirmek lazım. Bütçeye paralel bir şekilde görüşülme usulü itibarıyla düzenlenmiş olmasına rağmen, bütçedeki kesin hesap sonuçları gibi,10. Plan’daki uygulamaları, hedefleri, etki analizlerini de değerlendirilebilme imkânını keşke burada bulabilmiş olsaydık.”

Tarihimizde görmedik

“Bugün dünya değişiyor; yeni trendler var, küresel meydan okumalar var, Türkiye'ye karşı tarihinde yaşamadığımız meydan okumalar var” diyen Genel Başkan Uysal, “Türkiye'nin de bunlara karşı meydan okumaları var. Türkiye ile aynileşmiş bir siyasi parti olarak, iktidar olarak, iktidarın meydan okumaları var. Benim bu plan çerçevesinde aradığım, cevabını görmek istediğim şu: Acaba bu meydan okumalarımızın karşısına bütün milli güç unsurlarımızı koyabiliyor muyuz? Ortaya koyduğumuz hedeflere sevk ve idare edebileceğimiz, kuşatıcılığı, kapsayıcılığı birtakım değerler temelinde, birtakım evrensel parametreler, ölçüler temelinde adeta planın içerisine boca edilmiş pek çok ifadeyi görüyoruz. Bu ifadelere rağmen bunca zaman uygulamalara, 10. Plan'ın sonuçlarına bakalım.Hedeflerden hani “küçük sapmalar olsa” diyeceğiz ki “ihmal edilebilir sapmalar”Hani güzel bir laf var; "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.", "Görünür kişinin rütbe-iaklı eserinde." Dünyayla mukayeseli bir değerlendirme yaptığımızda, esere ve uygulamaya baktığımızda, bugünhepimizi endişeye sevk edecek Türkiye'yi kendi risklerini içe kapatarak yöneteceğini düşünen bir iktidar olmasına rağmen dünyada hızlı değişimlerin olduğu böyle bir dönemde maalesef Türkiye'nin performansıyla yetinebilme imkânımız yoktur” Gamze Koçak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak ilgiyi arttırdı
Yasak ilgiyi arttırdı
Asfalt sezonu başladı
Asfalt sezonu başladı