Kanlı savaş yaşandı

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Srebrenitsa Soykırımının 24. Yılı dolayısıyla TBMM’de bir konuşma yaptı.

Kanlı savaş yaşandı
Kanlı savaş yaşandı Admin
Bu içerik 483 kez okundu.

Özkaya, 24 yıl önce Avrupa’nın ortasında yaşanan ve insanlığın alnında kara bir leke gibi duran Srebrenitsa soykırımını hiçbir zaman unutmayacaklarını söyledi.

AVRUPANIN EN BÜYÜK SOYKIRIMI

Yugoslavya’nın dağılma sürecinde önce Sırpların, sonra Hırvatların, Bosna-Hersek’i işgal maksadıyla saldırmaları üzerine, 1992-1995 yılları arasında kanlı bir savaş yaşandığını dile getiren Özkaya, şöyle konuştu:  ABD ve AB’nin girişimleriyle 1995’te Dayton Antlaşması yapılmış ve Bosna-Hersek Cumhuriyeti Sırp, Hırvat ve Boşnak bölgelerine bölünmüştür. 43 ay süren savaşta, işgalciler 200.000-250.000 Boşnak’ı plânlı ve sistemli bir şekilde katletmiş ve yüz binlerce insanı evlerinden etmiştir. Ancak Sırplar, en büyük vahşeti ve soykırımı BM’nin Güvenli Bölgesi Srebrenitsa’da yapmışlardır. 1993’te BM Güvenlik Konseyi kararıyla Srebrenitsa, “Güvenli Bölge” olarak ilân edilmiş ve BM Koruma Gücü’nün koruması altına alınmıştır. Buna rağmen kuşatma altında olan Srebrenitsa’ya, Sırp saldırıları 3 yıl boyunca devam etmiştir. 11 Temmuz 1995’te Sırp kuvvetleri güvenli bölge Srebrenitsa’yı işgal etmişlerdir. Fakat BM Koruma Gücü’nün Hollandalı askerleri, Sırpların önünden çekilerek görevlerini yapmamışlardır. Sırp işgalciler, Srebrenitsa ve çevresinde II. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da en büyük soykırımı yapmışlardır.”

ODAK HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Değişiklikler anlatıldı
Değişiklikler anlatıldı
Rektörü ziyaret ettiler
Rektörü ziyaret ettiler