Gözler Milletvekillerinde

Afyonkarahisar il merkezinde İl Özel İdare Müdürlüğü aracılığı ile yapılan okul ihalelerini alan inşaat firmaları artan maliyetler nedeniyle almış oldukları ihaleleri yarıda bırakıp tasfiye kararı için Hazine ve Maliye Bakanlığına başvuruda bulundular. Başvurulara bakanlıktan yaklaşık 4 aydır cevap verilmeyince müteahhitlerde İl Özel İdaresi yetkilileri de hiçbir şey yapamıyor.

Gözler Milletvekillerinde
Gözler Milletvekillerinde Admin
Bu içerik 2198 kez okundu.

Afyonkarahisar il genelinde başta eğitim kurumları olmak üzere resmi kurumların yapım ihalelerini alan inşaat firmaları artan maliyetler nedeniyle almış oldukları ihaleleri gerçekleştiremeyince  hükümetin Ocak 2019 yılında müteahhitler için çıkartmış olduğu  yönetmelikten  yararlanmak amacıyla  tasfiye kararı alınması için Hazine ve Maliye Bakanlığına başvuruda bulunmuşlardı.

İNŞAATLAR  DURMUŞTU!

Süleyman Demirel Fen Lisesi bahçesine yapılmakta olan Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binası başta olmak üzere yıkılıp yeniden yapılması beklenen merkez Atatürk İlkokulu, Haydarlı Beldesinde başlanıp yarıda kalan okul inşatı, İl Emniyet Müdürlüğü olarak kullanılacak olan yeni hizmet binası ile kent meydanında bulunan Zafer Müzesinin onarım ihalesini alan inşaat firmaları başta demir, çimento, hazır beton , işçilikolmak üzere artan inşaat maliyetleri yüzünden almış oldukları ihaleleri zarar ettikleri gerekçesiyle yarıda bırakarak, 2019 yılı Ocak ayında hükümetin çıkarmış olduğu yönetmelikten yararlanmak amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına tasfiye talebinde bulundular. Müteahhitlerin başvuruda  bulunduğu inşaatlar yarım kalmış, vatandaşların tepkisine neden olmuştu.

VEKİLLER TAKİP ETSİN

Yarım kalan yatırımlardan en fazla etkilenen merkez Atatürk İlkokulu öğrencileri ve öğrenci velileri oldu. Veliler, “Okulumuzun yapım ihalesini alan firma  ihale sürecinden bir yıl geçmesine rağmen okul inşaatında sadece zemin betonunu attıktan sonra tasfiye kararı için başvurduğu öğrendik.  Milletvekillerimizden  isteğimiz  Hazine ve Maliye Bakanlığına yaklaşık  4 ay önce tasfiye talebinde bulunan  müteahhitlerin başvuralarının olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırılmasının hızlandırılması yönünde girişimde bulunsunlar. Her geçen gün  ve zaman kaybı başta çocuklarımız olmak üzere yeni yapılacak olan ihale sürecinin uzaması ile inşaat maliyetlerinin artmasına neden olacaktır” dediler. İhaleleri alan firmalar işleri tamamlamayınca inşaat alanlarında sadece ihalelerin tabelaları kaldı.

ODAK ÖZEL HABER/AHMET SARLIK

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Değişiklikler anlatıldı
Değişiklikler anlatıldı
Rektörü ziyaret ettiler
Rektörü ziyaret ettiler