Suda doğum şimdi gözde

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İsa Şükrü Öz, suda doğumun annenin hareketlerini kolaylaştırdığını ifade ederek, normal ve sezaryenle doğumu değerlendirdi.

Suda doğum şimdi gözde
Suda doğum şimdi gözde Admin
Bu içerik 4316 kez okundu.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İsa Şükrü Öz, hamilelik ve doğum süreçlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Suda doğumun kolaylıklarının yanı sıra bebeğin iri olması, bebeğin ters gelmesi durumlarında ise uygun olmayacağına vurgu yapan Dr. İsa Şükrü Öz, son zamanların gözde doğum şekli olan suda doğumun mutlaka hekim gözetiminde olması gerektiğine vurgu yaptı.

37 derece sıcaklık uygun

Suda doğumun annenin hareketlerini kolaylaştırdığını ifade eden Öz, şöyle devam etti:  “Suda doğum son yıllarda popülerlik kazandı. Aslında suda doğumda bir normal doğumdur. Su dolu bir küvet ya da havuzda normal doğumun gerçekleşmesidir. Bebeğin su dolu bir ortamdan yine su dolu bir ortama geçmesi esasına dayanır. Anne adayı doğum ağrılarının büyük kısmını suyun dışında geçirir, doğum yaklaşınca suya girer. Bebek doğar doğmaz anneye verilir. Suyun sıcaklığı çok iyi kontrol edilmelidir. Genelde 37 derece sıcaklık uygun sıcaklıktır. Suda doğum normal doğuma göre ekstra bir risk taşımaz. Hatta doğumu kolaylaştıran endorfin denilen hormonun suda doğum yapan annelerde daha fazla salgılandığına dair çalışmalar mevcuttur. Su annenin doğum sırasında fiziksel ve ruhsal olarak rahatlamasına yardımcı olur. Suda doğum annenin hareketlerini kolaylaştırır. Doğumun sebep olabileceği strese bağlı oluşan kan basıncını azaltır. Suda doğumda anne adayı daha az doğum ağrısı çeker. Fakat suda doğum daha çok ikinci ve üçüncü doğumlarda tercih edilmelidir. Bunun sebebi de şudur ilk doğumda bebeğin daha kolay çıkması için annenin cildine epizyotomi dediğimiz kesikler atılabilir. Bu durum sulu bir ortamda daha zor olacaktır. Ayrıca bebeğin ters gelmesi durumunda, bebeğin iri olması durumunda, annede aktif bir genital enfeksiyon varlığında suda doğum uygun doğum şekli değildir. Suda doğum muhakkak uzman hekim gözetiminde olmalıdır.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit’in ismi ölümsüzleşti
Şehit’in ismi ölümsüzleşti
Sıkıntı yaşanmayacak
Sıkıntı yaşanmayacak