Mahrem imamına üç ayrı ceza

Fetullahçı Terör Örgütüne Üye Olmak suçlamasıyla görülen davalara Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza mahkemesinde devam edildi. 3. tutuklu 19 kişinin yargılandığı davalarda mahkeme heyeti 3 kişiye ceza verirken, 1 kişiyi beraat, 1 kişiyi tahliye etti

Mahrem imamına üç ayrı ceza
Mahrem imamına üç ayrı ceza Admin
Bu içerik 1516 kez okundu.

Haklarında  silahlı terör örgütüne üye olma iddiası ile kamu davası açılan kişilerin  yargılamalarına Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.  Tutuklu sanıklardan Eyüp Akbaba’ya  iki ayrı suçtan toplam  13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası  günlüğü 20 TL’den  16 bin 666 gün para cezası verdi.  Fatih  Ön beraat ederken, tutuklu sanık Murat Taner tahliye oldu. Duruşmalara sanıkların avukatları ile yakınları katılırdılar. Savunmalarını yapan sanıklar suçsuz olduklarını tahliyelerini istediler. Bazı davalarda tanıkları dinleyen Mahkame heyeti  duruşmaları  dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için ileri bir tarihe erteledi.

BERAAT  ETTİ

Yasa dışı terör örgütüne üye olma iddiasıyla hakkında  kamu davası açılan ve tutuksuz yargılanan  4 sınıf Emniyet Müdürü Fatih Ön savunmasını yaptı.  Kendisinin polise giderek teslim olduğunu söyleyen Ön, “Hakkımda ifade veren şahıs ile 7 gün spor kompleksinde kalmadım.ByLock, Bank asya , dernek gibi üyeliklerim yok. Beraatimi istiyorum” dedi. Cumhuriyet savcısı verdiği mütealada sanığın beraatine karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti sanığın beratine karar verdi.

DOĞUM YAPACAK

Tutuksuz olarak yargılanan Yasemin Gölünük savunmasında , “Bulunduğum binaya hırsız girmişti. Altınlarımı bu nedenle Bank Asya’ya yatırdım” dedi. Diger tutuksuz sanık Tuğba Geneci’de yaptığı savunmada , “Teröre yardım ve yataklıkta bulunmadım.Telefonla  görüştüğüm insanların  Bylock kullanıcı olduğunu bilmiyordum” dedi. Diğer bayan sanık Ayşe Yıldırım  doğum yapmak için Ardahan Devlet Hastanesine yattığı için duruşmaya katılamadı.  Mahkeme heyeti dosyadakı eksiklikler nedeniyle duruşmaları ileri bir tarihe erteledi.

Banka müdürü rica etti

Tutuksuz olarak yargılanan Ömer Sarıgil savunmasını yaptı. Ticaretle uğraştığını belirten Sarıgil, “Ben bu yapının terör örgütü olduğunu bilmiyordum. 2012 ile 2012 yılları arasında Afyonkarahisar’da gezek tabir edilen sohbet toplantılarına kaıldım. Daha sonra bu gezeklere katılmadım. Benim ticaretle uğraytığım için her banka ile çalışıyorum. Bank asyanın müdürünün kotamızı tutturamadık ricası üzerine bankaya para yatırdım. Yapıya ve terör örgütüne destek için para yatırmadım” dedi. HTS kayıtlarında isimleri geçen FETÖ  ile bağlantısı olan bazı kişileri  mahkeme başkanı tanıyıp tanımadığını sordu. Sarıgil başkanın sorduğu isimleri nereden tanıdğının cevabını verdi.  Daha sonra tanıklar dinlendi. Tanık Y. B verdiği ifade de , “Kısman sohbetlere katıldım. Sanığı zaman zaman sohbetlerde görmüşlüğüm var. Cumhurbaşkanımızın telkini sonrasında sohbetlere katılmadım. Sanığın bıraktığım dönemden sonra sohbetlere katıldığı yönünde bilgim yok. 2002-2003 yıllarında Nepal gezimiz oldu.Oraya giden grupta olup olmadığını hatırlamıyorum” dedi. Diğer tanık ta verdiği ifadede sanığın yanında 10 yıl çalıştığını söyledi. Mahkeme başkanı  tanığın kullandığı cep numarası ile polisin aranarak sanık hakkında ihbarda bulunduğu söylemesi üzerine sanık ihbarda bulunmadığını söyledi.  Duruşma tanıkların dinlenmesi için ileribir tarihe ertelendi.

 

Günlüğü 20 TL

Fetullahçı terör örgütünün mahrem imam yapılanmasında görev alan öğretmenlikten ihraç tutuklu sanık Eyüp Akbaba’nın karar duruşması  Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Duruşmada savunmasını yapan Akbaba, “Hiçbir terör örgütüne üye olmadım. Terörü lanetliyorum. Aleyhime tanıklık eden kişiler etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak için iftira atmışlardır. Eşim 2002 yılında öğretmenlikten mezun oldu. 17 yıldır devlet kurumuna atanamamıştır. 3 yıldır tutukluyum. Eşim ve iki çocuğum mağdurdur. 70 yaşındaki babam emekli maaşı ile hem kendine hemde aileme bakmaktadır. Tahliyemi istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti sanığı  hakkında açılan  resmi belgede Sahtecilik suçundan beraatine karar verirken, Dolandırıcılık suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün, günlüğü 20 TL ‘den 16 bin 666 gün  para cezası, silahlı terör örgütüne üye olmaktan ise 10 yıl hapis cezası verdi .

CEZA ALDILAR

Hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçundan kamu davası açılan tutuksuz sanık  Demhat Baskın savunmasını yaptı.  Mahkeme heyeti sanığın yaptığı savunmayı etkin pişmanlık kapsamında değerlendirerek  sanığa 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi. Cezayıda  Hükmün geriye bırakılmasına çevirdi.  Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan hakkındaaçılan kamu davasında savunmasını yapan tutuksuz sanık Demet Yeşildağ , “2012-2015 yıllarında yurtta çalıştım. Bunların terör örgütü olduklarını bilmiyordum” dedi Mahkeme heyeti sanığa 2 yıl 1 ay apis cezası  verdi. ODAK HABER/AHMET SARLIK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Değişiklikler anlatıldı
Değişiklikler anlatıldı
Rektörü ziyaret ettiler
Rektörü ziyaret ettiler