Düğünümüz kâbusumuz olmasın

Son dönemlerde başta Vali Tutulmaz olmak üzere ilimiz güvenlik güçlerinin titizlikle üzerinde durduğu düğünlerde silah atılmaması konusunu ODAK’a değerlendiren Devlet Hastanesi Psikologu Nazlı Acar Öztürk, “Düğünümüz kâbusumuz olmasın”

Düğünümüz kâbusumuz olmasın
Düğünümüz kâbusumuz olmasın Admin
Bu içerik 1111 kez okundu.

Hafta sonu Çay İlçesinde bir nişan töreninde havaya silah ile ateş olması sonrası iki kişi hayatını kaybetmişti. Düğünlerde silah atılmaması için büyük bir çaba sarf eden Vali Tutulmaz yeni bir genelge yayınlayarak denetimlerin artacağını belirtmişti. OAK ise uzman görüşü aldı. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Psikologu Nazlı Acar Öztürk, “Bilindiği üzere Anadolu’da gelenektir. Düğünlerde, kutlamalarda insanlar mutluluklarını havaya birkaç el ateş ederek gösterir. Maalesef bu gelenek yüzünden her yıl onlarca insan hayatını kaybediyor, onlarca insan sakat kalıyor, zehir olan kutlamalar, yas evine dönem düğün evleri de cabası. Kişisel keyif, güç gösterisi, dikkat çekme isteği, geleneksel alışkanlıkların sorgulanmadan devam ettirilmesi, bireysel silahlanmanın kolay ve popüler bir hale gelmiş olması gibi nedenlerle ortaya çıkan bu ciddi sorunun azalması için; eğitici faaliyetlere, caydırıcı hukuki düzenlemelere ve sorunları çözümleyici stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır”

Önüne geçmeliyiz

“Öncelikle eğitim ailede başlamalı” diyen Psikologu Nazlı Acar Öztürk, “Çocuklarımıza masum görerek aldığımız oyuncak silahlar, onların gözü önünde kutlamalarda havaya ateş açmamız çocukların erken yaşta silahla tanışmasına, bunu zararsız bir eğlence aracı olarak görmesine neden olmaktadır. Ancak silah bir eğlence aracı değildir, bilinçsiz silah kullanımının doğurduğu acı tabloyu neredeyse hergün üçüncü sayfa haberlerinde görmekteyiz. Silah bulundurmaya yönelik geleneksel eğilimin yok edilmesi bakımından okullarda, silahlı kuvvetlerde ve medya vasıtasıyla yapılacak yayınlarda bilinçsiz silah kullanımının sonuçlarına değinen eğitici faaliyetlerin büyük önemi vardır. Çocukları silah kullanımına ve şiddete özendiren çizgi filmlerin ve oyuncakların kontrolüne ilişkin tedbirler alınmalıdır. ‘Benim başıma gelmez’ mantığını bir kenara bırakıp, yaşanan acı hadiselerden gereken dersi almak, eğitimi aile ortamında başlatmak, toplumsal dışlamayla kutlama alanlarında silahın hoşgörülmesinin önüne geçmeliyiz”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kavga gazinoda bitmedi
Kavga gazinoda bitmedi
Fuhuşa geçit yok
Fuhuşa geçit yok